Švédové se místo exhibice báli o výsledek. Nad Dánskem ale zvítězili

22:26,  aktualizováno  22:45
Švédové jsou na domácím mistrovství světa stále bez ztráty bodu. V pondělním zápase ve Stockholmu přestříleli Dánsko 6:4. Vítězství jim zajistil především skvělý začátek, za stavu 6:1 totiž začali hokejisté Švédska hrát příliš profesorsky a outsider dotahoval.

Dán Philip Larsen odjíždí od klubíčka rozjásaných Švédů. | foto: Reuters

Zatímco Češi se odpoledne na výhru nad Norskem po samostatných nájezdech nadřeli, tak domácí Švédsko si pro vítězství šlo téměř bezchybným výkonem. Hráči si užívali přesných kombinacích a pohledných akcí. V polovině utkání ovšem polevili a situaci si zkomplikovali.

Místo exhibice tak v hale Globen, která znovu nebyla vyprodaná, viděli fanoušci ke konci mírné drama. Švédům ale náskok z první třetiny stačil a v gólově nejbohatším zápase turnaje zvítězili a jsou s devíti body v čele stockholmské skupiny.

Ve 12. minutě vedli Švédové už 4:0, když se dvakrát trefil Stalberg a dvakrát se svěřenci trenéra Martse prosadili v přesilových hrách.

Dánové poté, také v početní výhodě, snížili, ale hned po 43 sekundách druhé třetiny zvýšil na 5:1 Alfredsson. V polovině zápasu se své premiérové branky na mistrovství světa dočkal obránce Brodin.

Soupeř sice dvěma góly na přelomu druhé a třetí části snížil na 3:6. I díky tomu, že se brankář Enroth i přes minimum práce udržoval ve střehu však Dánové větší drama nezpůsobili. Krátce po skončení čtyřminutové přesilovky ještě snížil kapitán Green na 4:6, ale to bylo všechno.

Dánsko - Švédsko 4:6

Branky a nahrávky: 3. Stalberg (Krüger, Hjalmarsson), 7. Eriksson (Franzén), 12. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 12. Stalberg (Krüger, Landeskog), 21. Alfredsson (Eriksson, S. Kronwall), 30. Brodin (Franzén) - 19. Hardt (Hansen, Larsen), 39. Hardt (F. Nielsen, Eller), 41. Eller (Hardt, F. Nielsen), 52. Green (Hansen, D. Nielsen). Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Suominen (Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. Diváci: 8 119. Třetiny: 4:1, 2:1, 0:2.

Švédsko: Enroth - S. Kronwall, Brodin, N. Kronwall, Karlsson, Hjalmarsson, Hedman - Franzén, Zetterberg, Eriksson - Järnkrok, Alfredsson, Silfverberg - Landeskog, Krüger, Stalberg - Larsson, Persson, J. Lundqvist. Trenér: Pär Marts.

Dánsko: Andersen - Larsen, J. B. Jensen, D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, M. Boedker, Hersby - Eller, F. Nielsen, Hardt - Hansen, Jakobsen, Madsen - J. Jensen, Starkov, Green - Lykkeskov, Poulsen, Moller - Storm. Trenér: Per Bäckman.