Radost hokejistů Litvínova

Radost hokejistů Litvínova | foto: Karel Pešek MF DNES

Litvínov se po velkém obratu přiblížil záchraně, Slavia už má jistotu

• 36
Celé utkání marně dotahovali ztrátu, pak hokejisté Litvínova za 115 sekund nasázeli tři góly. Díky obratu těsně před koncem duelu zdolali Karlovy Vary 6:3 a tři kola před koncem play-out utekli barážové pozici na šest bodů. Slavia si výhrou proti poslední Boleslavi pojistila záchranu v extralize.

Hokejisté Mladé Boleslavi jsou tak blízko čtvrté účasti v baráži za sebou. Po vstupu do extraligy zatím pokaždé skončili poslední a i letos to s jejich nadějemi vypadá zle.

Po porážce se Slavií ztrácí na Litvínov šest a na Karlovy Vary osm bodů. V play-out už přitom zbývají odehrát pouze tři kola. Boje o udržení v nejvyšší soutěži pokračují dalšími zápasy v neděli.

Litvínov - Karlovy Vary 6:3

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Karlovarští se ujali vedení v 8. minutě. Po Kousalíkově zaváhání na útočné modré čáře se dostali do přečíslení dvou na jednoho a Lukáš Pech překonal Fraňka.

Západočeši ožili a další šance měli Sýkora a Kumstát. Navíc hráli dvakrát v početní výhodě po faulech Guly. Při druhém trestu v 17. minutě hosté zvýšili náskok, když Zaťovič zpoza branky vyzval ke skórování Kumstáta.

Litvínov dokázal snížit za 133 sekund, při Gřegořkově trestu tečoval ránu Stříteského od modré čáry Hujsa.

Stejný hráč mohl ve druhé třetině vyrovnat, jenže po faulu Pecha neproměnil trestné střílení.

Domácí se v úvodu závěrečné části ubránili několika přesilovkám soupeře a nakonec slavili vyrovnání. Trefil se Lukeš.

Ovšem deset minut před koncem znovu vedly Karlovy Vary. Nejdříve trefil domácí Kubát tyč a po brejku našel Skladaný volného Sýkoru, který pohodlně skóroval. Zvýšit mohl ještě Kumstát, ale po sólu Fraňka nadvakrát nepřekonal.

V 56. minutě došlo k rychlému obratu. Nejprve Šlégr, který se poprvé po obnovení kariéry představil doma, napálil tyčku Mensatorovy branky a z dorážky smazal ztrátu Hujsa. Za pouhých 37 sekund dostal Hübl přihrávku do jízdy a blafákem mezi Mensatorovými betony dostal domácí poprvé do vedení.

To už Litvínov nepustil, naopak jej rychle pojistil. V 58. minutě se natlačil před Mensatora Trávníček a při signalizovaném vyloučení upravil na 5:3. Při karlovarské power-play ještě dovršil výsledek do prázdné branky svou druhou trefou v utkání Hübl.

Viktor Lukeš (Litvínov): "Začali jsme tradičně hodně špatně. Chyběla nám agresivita, nešli jsme do branky a dělali jsme hodně chyb. Pak jsme si začali vytvářet šance a důležitý byl gól na 1:2. Pochvalu si zaslouží hlavně Petr Franěk, že nás v první a druhé třetině udržel ve hře."

Martin Pešout (Karlovy Vary): "Zápas se mi hodnotí hrozně špatně. My jsme pětapadesát minut jsme hráli, co jsme chtěli, ale závěrečný kolaps nedokážu vysvětlit."

Branky a nahrávky: 19. Hujsa (Stříteský, Kubát), 48. F. Lukeš (V. Hübl, Majdan), 56. Hujsa (Šlégr, Trávníček), 56. V. Hübl (F. Lukeš, Kubát), 58. Trávníček (Hujsa, Šlégr), 60. V. Hübl (F. Lukeš) - 8. Pech (Zaťovič), 17. Kumstát (Zaťovič, Pech), 50. T. Sýkora (Skladaný, Koblasa).  Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3050. Třetiny: 1:2, 0:0, 5:1.

Litvínov: Franěk - Kousalík, Kubát, Jareš, Stříteský, Č Třžeernošek, Brejčák, Gula, Šlégr - Kubinčák, V. Hübl, F. Lukeš - Majdan, Frolík, Ručinský - Černý, Hujsa, Trávníček - Kafan, Laš, Gerhát. Trenéři: V. Jeřábek a V. Lukeš.

Karlovy Vary: Mensator - Gulaši, Gründling, Gřegořek, Gawryletz, Mocek, Prošek, Lučka - Koblasa, Skuhravý, Kotrla - Kumstát, Pech, Zaťovič - Skladaný, T. Sýkora, Dej - T. Rohan, Mikeska, Kuběna. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Slavia - Mladá Boleslav 3:0

Začátek utkání měl poněkud vlažnější tempo a diváci si museli na první větší šanci počkat až čtvrté minuty, kdy Vondrka prověřil hostujícího brankáře Hübla dvěma nebezpečnými pokusy. Mladoboleslavští se poprvé osmělili o pár chvil později, když Bahenský našel volného Nouzu, jenž v dobré pozici přestřelil branku Pražanů.

Domácí do druhého dějství vstoupili úplně v jiném tempu než do toho prvního a od hned od začátku si vytvořili velký tlak. Diváci se první branky dočkali v polovině utkání. Krejčík si v přesilovce prohodil bránícího útočníka, vystřelil a Hertl pohotovou dorážkou nedal ležícímu Hüblovi šanci.

Hosté mohli kontrovat hned vzápětí, ale Pabiška v samostatném úniku bekhendovou kličkou nepřekonal Furcha. Domácí se podruhé prosadili ve 45. minutě. Jaškin se proháčkoval až mezi kruhy a skrytou střelou překonal Hübla.

O tři minuty později vzal naději hostům na zvrat utkání Jelínek, jenž v oslabení ujel boleslavské obraně a střelou mezi Hüblovy nohy přidal třetí branku domácích. Pražané si v závěrečných minutách hlídali vypracovaný náskok a nedali Mladé Boleslavi šanci na zkorigování výsledku.

Jiří Čelanský (Slavia): "Jsme rádi za dnešní výhru. Teď to z nás definitivně spadlo, protože jsme zachránili extraligu. Myslím, že dneska jsme předvedli dobrý výkon. Hlavně obrana byla dneska hodně precizní a hosty jsme v podstatě k ničemu nepustili."

Petr Novák (Mladá Boleslav): "Nám se dnes zápas hodnotí opět špatně. V posledních dvou utkáních jsme vstřelili jednu jedinou branku a s tím se těžko pomyšlí na úspěch. Slavia nás celý zápas v podstatě k ničemu nepustila, navíc dokázala využít naše chyby a zaslouženě tak dokráčela k vítězství."

Branky a nahrávky: 31. T. Hertl (Krejčík, P. Jelínek), 46. Jaškin (Micka), 48. P. Jelínek (Sklenář). Rozhodčí: Minář, Pešina - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6, navíc Žabka (Mladá Boleslav) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3123. Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0.

Slavia: Furch - Kadlec, Valach, Kuboš, Krejčík, Kolařík, Šulc - Pospíšil, Dušek, Krenželok - Vondrka, T. Hertl, Tomica - Micka, Jaškin, Sklenář - Vondrka, P. Jelínek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann, Čelanský a Beránek.

Mladá Boleslav: J. Hübl - Baldwin, Rýgl, Beňovič, Žabka, Hay, Čutta, Mozík - Tomas, D. Výborný, Pabiška - Balaštík, Podkonický, Goertzen - Nouza, Bahenský, Mikulík. Trenéři: P. Novák a Hiadlovský.