Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejové reprezentaci stůně útok

13 2000
P r a h a - Hokejová reprezentace, česká státní chlouba, má potíže. V sérii Euro Hockey Tour se zmohla na jediné vítězství a osm gólů v šesti zápasech. Národ zvyklý okázale slavit triumfy najednou vidí národní mužstvo pokořené. "To je ta odvrácená strana našich úspěchů," povzdychl si už tradičně předseda svazu Karel Gut. "Odliv hráčů se každým rokem stupňuje. Nemůžeme teď čekat zázraky. Vždyť už by to nebylo normální pořád vyhrávat." Chabá útočná síla s tristním průměrem 1,33 branky na utkání nejvíc sráží světové šampiony, nyní ovšem poslední tým neoficiálního mistrovství Evropy.
Podívejte se na video z příletu hokejové reprezentace

Přesně před rokem bylo Česko v Euro Hockey Tour druhé se čtyřmi vítězstvími a skóre 17:10. Jenže z loňské sestavy na Karjala Cupu scházela na letošním ročníku řada výtečných útočníků: Výborný, Čaloun, Špaňhel, Vlasák, Pletka, Tenkrát. Všechny pohltilo zámoří, pryč je Havlát a Patera se Šimíčkem, navíc ze zdravotních důvodů scházel vsetínský kapitán Dopita.

"Podobně trpí i Rusové, Švédové a Finové. Jenže my v současnosti úplně nejvíc. Nevypadá vůbec dobře, že jsme poslední, ale snažím se mít pochopení," prohlásil František Kaberle, bývalý slavný obránce, mistr světa.

Při vší snaze nemohou Kubinčák, Hübl a Straka hned napoprvé nahradit nepřítomné osobnosti. Nováčci se v nezvykle vysokém tempu potřebují rozkoukat, příště už je obtížnější podmínky tolik nepřekvapí.

"Dát na mezinárodní úrovni gól není žádná legrace," tvrdí trenér Stanislav Neveselý. "V lize jsou vidět špičkové mače, ale ubývá jich a přibývá podprůměrných." V NHL, nižších a juniorských soutěžích v zámoří působí dobrá stovka českých vyslanců. Nelze donekonečna žádat po domácí základně, aby chrlila jedinečné hokejisty. Není už odkud brát. Trenér Augusta si tentokrát pro jarní mistrovství světa nejspíš nevystačí s obvyklou skupinkou pěti posil z NHL.

"No samozřejmě jich musí vzít víc, pokud chtějí uspět. To se nedá nic dělat," poznamenal Neveselý.

Podobná krize stihla reprezentaci už několikrát. Uprostřed jedné v únoru sedmadevadesátého roku opustil funkci hlavního kouče Luděk Bukač.

Změna trenérů teď ovšem nepřipadá v úvahu. "Ani ve snu mě to nenapadlo," řekl předseda Gut. "Důvodem může být jenom výsledek na mistrovství světa. Kritika je potřebná, musíme se s tím poprat."

Autor:


Levné dámské oblečení
Levné dámské oblečení

Najdete jednoduše s bazarovou aplikací eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze