Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový svět řeší těžkou otázku: kde jsou vlastně hranice tvrdosti?

NA LEDĚ PETR SAILER. Ani v české extralize nejsou zranění výjimkou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

30 2009
Necelých pět minut mluvil hokejista David Booth v úterý s novináři. Na pět minut se může mrknout na počítač. Pět minut si smí číst. Ale po každé aktivitě na doporučení lékařů 55 minut odpočívá. Má oteklé oko, odřenou tvář a otřes mozku. Mučí ho migrény. Nadaný Booth je další obětí takzvaných čistých bodyčeků.

V sobotu ho při zápase Philadelphia – Florida v NHL zasáhl ramenem do hlavy domácí kapitán Mike Richards.

Neporušil pravidla, technicky zvládl svůj zákrok dokonale. Nevyskočil, nezvedl loket, neútočil zezadu. Atakoval hráče, který držel puk. Přesto Bootha přizabil. Ten říká s úlevou: "Mohlo to dopadnout hůř."

Koho taky zranil
"čistý hit"

Martin Havlát
Na jaře nedohrál sérii s Detroitem po kolizích s Kronwallem.
Petr Průcha
Nedávno odešel ze zápasu v Buffalu po ráně od Kalety.
Jonathan Toews
Kapitán Chicaga už druhý týden nehraje po "stromu" od Mitchella.
Kyle Okposo
Talent NY Islanders v přípravě srazil Phaneuf, oběť odvezli z ledu.


Kdo musel skončit

s hokejem po ráně do hlavy

Petr Svoboda

Měl být kapitánem Česka na OH v Salt Lake City 2002, ale nikdy se nezotavil z "čistého bodyčeku" od Doana z Phoenixu.
Eric Lindros
Statný centr utrpěl spoustu zranění, ale otřesy mozku po bodyčecích od Kasparaitise nebo Stevense mu ublížily nejvíc.
Petr Buzek
Obránce skončil před čtyřmi lety, ale ještě dnes ho při námaze trápí závratě a bolesti hlavy.

V hokejovém světě se tak znovu řeší otázka: Co je žádoucí tvrdost, a co trestuhodná surovost? Kanadští staromilci odpovídají: Když hráč nemá hlavu nahoře, je to jeho hloupost. Hokej není balet. Rozumnější lidé varují: Jakékoliv rány do hlavy jsou nebezpečné.

Richards byl vyloučen na pět minut a do konce zápasu za úmysl zranit protivníka, jenže NHL odmítla jakékoliv další sankce. Booth si nemůže ani vyřídit e-maily, zato Richards normálně hraje dál.

"Musíme dodržovat aspoň nějakou vzájemnou úctu," prohlásil Sidney Crosby, jeden z nejlepších útočníků na světě. "Ten kluk netušil, že dostane ránu, nebyl to příjemný pohled."

Booth bezvládně padl obličejem na led, ležel bez hnutí, odvezli ho připoutaného na lehátku. Podobná srážka ukončila kariéru Petra Svobody, střelce zlatého gólu v Naganu.

Po "čistém hitu" od Doana z Phoenixu dlouho nemohl řídit auto ani sledovat míček, který si jeho dcery pinkaly přes síť. Série otřesů mozku, z nichž některé měl po "čistých hitech", poslala do důchodu výtečného centra Erika Lindrose.

Hráč zpracovává puk, přihraje nebo vystřelí, a přitom neví, že se na něj řítí soupeř. A pak už si připadá, jako by do něj naboural kamion. Ten pocit zažil Jiří Hudler, kterého předloni skolil calgarský Phaneuf, Martin Havlát, jehož v jarním play-off smetl detroitský Kronwall, nebo minulý týden Petr Průcha po zákroku buffalského Kalety.

Klipy se dají najít na serveru youtube.com, ale často jsou jen pro silné nátury. Sestřelený hokejista se leckdy zoufale potácí na střídačku nebo leží v bezvědomí.

Hráčská asociace NHLPA už loni žádala, aby útoky na hlavu byly zvlášť přísně trestány, když je oběť ve zranitelném postavení. Účelem bodyčeku by mělo být odstavení soupeře od puku, jenže o to Kaletovi, Phaneufovi a spol. jde málokdy.

Drsňáci mají v zámoří stále dost zastánců, ale anketa na webové stránce kanadské televize TSN naznačuje, že rozum vítězí. Otázka zněla: Měl Richards dostat distanc? 66 % čtenářů hlasovalo pro ANO, 34 % pro NE.

Autor:

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze