Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči z NHL si zvykají na jiný svět

23 2004
Praha - Hokejový útočník Žigmund Pálffy ze Slavie vyšel v úterý večer po zápase z pardubické arény a očima hledal autobus. Když ho spatřil až na druhé straně rozlehlého parkoviště, podivil se: „Páni, proč stojí tak daleko?“ Nebyl naštvaný nebo dotčený, ovšem v NHL skoro nikdy nemusí udělat zbytečný krok. Autobus bývá přistaven hned u východu z haly.

Při výluce v bohaté soutěži se desítky hráčů přesunuly do Evropy, do Česka. Nejen v pohodlí zívá rozdíl mezi zámořím a extraligou. Čím se tedy dva hokejové světy nejvíc liší?

Diváci
Ve třetí části nepovedeného zápasu se Slavií si pardubický forvard Jan Bulis připadal jako v Montrealu. „Jakmile po druhé pauze prohráváme, taky na nás lidi pořád bučí,“ řekl s úsměvem. „Ale tady se zase o hodně víc fandí a skanduje. U nás v Los Angeles bývá při základní části úplně komorní atmosféra,“ líčil Pálffy.

„Křičí se jenom při gólu. Až v play-off to začíná vřít.“

Statistiky
Martin Ručinský z Litvínova si v úterních novinách přečetl, že má po dvou kolech už 14 trestných minut. „Kde to vzali?“ divil se. „Seděl jsem jenom jednou.“

O statistiky se za Atlantikem stará oficiální úřad. Na každém utkání nastoupí do kabinky tým pánů v oblecích, kteří zaznamenávají každou srážku i ztrátu puku. Extraliga na čísla zdaleka tolik nedbá. Třeba druhé asistence se v NHL zapisují důsledně, využívají se i opakované záběry. V českých krajích se častokrát pomíjejí.

Zájem médií
Extraliga s Jágrem a dalšími ozdobami poutá nebývalou pozornost. Na střetnutí dlouhodobé fáze nyní chodí místo loňských pěti novinářů třeba i patnáct píšících reportérů. „Proti NHL to ale pořád nic není,“ tvrdí Jan Bulis. „V Montrealu nás sleduje šest místních televizí a aspoň dvacet chlapíků s námi lítá i na zápasy venku.“

Vytížení
V Coloradu musel střelec Milan Hejduk několikrát zavrtět hlavou, když ho trenér ze střídačky posílal na led. Leckdy v boji strávil přes 23 minut čistého času a zmáhalo jej vyčerpání. V Pardubicích se podobně jako v jiných ligových týmech poctivě točí čtyři „lajny“, takže se i takový formát jako Hejduk do hry dostane na 15 až 17 minut.

Ani obránce Jaroslav Špaček v Plzni neodbruslí svých 25 až 28 minut, na něž byl zvyklý z Columbusu.

Rozhodčí
Řízný bek Jiří Šlégr z Litvínova v sobotu srazil jihlavského soka za to, že předtím troufale atakoval brankáře, jenž přikryl puk lapačkou. V NHL by mu podle tamních zvyklostí drsný zákrok asi prošel. Nebo by byli potrestáni oba. Takhle musel ven pouze naštvaný Šlégr.

„V NHL se o hodně víc pískají fauly hokejkou,“ pravil Žigmund Pálffy. „Stačí jen naznačit hákování a vylučuje se. Tady schytáte spoustu ran, technickým hráčům hrozí spousta zranění.“

Pravidla
Bulise dál ovládá zvyk, že přihrávku z obranného pásma smí přijímat jen na vlastní půlce. „Najíždím si na červenou čáru, i když bych mohl až na modrou,“ řekl.

„Pas přes dvě“ je v Evropě na rozdíl od Severní Ameriky povolený.
Posily z NHL se hůř orientují na širším hřišti, zároveň si užívají většího prostoru pro manévry s pukem.

Další
V NHL by si hráči vydělali aspoň desetkrát víc než v extralize. Necestovali by autobusem, ale letadlem. Odlišností je mnoho. I v hokeji dělí Evropu a Severní Ameriku „nekonečný“ oceán.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze