Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrubá chyba sudího v play-off = konec

Zlín - Vítkovice, rozhodčí - Rozhodčí během pátého semifinálového zápasu Zlín - Vítkovice museli řešit i několik potyček. | foto: Jan KarásekMF DNES

5 2008
Nymburk - Hokejová extraliga už zná systém, jakým se budou obsazovat a hodnotit sudí při play-off. To nejdůležitější: utkání budou řídit dva hlavní arbitři a vytvoří se pracovní skupina, jež bude každý hrací den vyhodnocovat jejich výkony. "Myslím, že sudí jsou připraveni. Vědí, co je čeká," říká předseda komise rozhodčích Pavel Halas.

Se dvěma hlavními se odehrají už závěrečná dvě kola základní části, aby si muži v pruhovaném zvykali. Touto formou totiž odřídí téměř všechny zbylé zápasy sezony.

"Tedy celé play-off, jeho předkolo i baráž. Skupina o udržení pojede ve stávajícím formátu," uvedl Halas.

Rozhodčí budou na duely delegováni telefonem nebo prostřednictvím SMS zprávy. "Vše bude neveřejné, kluby se jména sudích dozvědí v den utkání," poznamenal předseda komise na semináři, kterého se zúčastnili i trenéři všech extraligových klubů.

Pracovní skupina bude jednat každý den

Speciální pracovní skupina bude během celého play-off každý den vyhodnocovat výkony rozhodčích. Jak se veřejnost dozví její stanoviska však zatím není jasné.

"Formu zvolíme na základě komunikace s APK, protože ta si extraligu řídí. A od ní by měl vzejít podnět, aby nedocházelo k hodnocení každého zápasu jinak. Chceme tomu dát stejný metr. Dneska jsme se o tom bavili s panem Jechem (předseda APK), takže než všechno zahájíme, bude se to vědět," řekl Halas.

Pracovní skupina bude výkony arbitrů hodnotit podle zpráv delegátů a televizních záznamů. "Všechna utkání budeme natáčet jako loni a s delegátem budeme sporné situace projíždět."

Patnáct hlavních rozhodčích

Play-off bude řídit patnáct hlavních rozhodčích, Halas počítá se všemi až do závěrečných bojů. Tedy i pro semifinále a finále. "Když budou mít všichni formu, ať pískají. Čároví budou ve stabilních dvojicích systémem doma, venku a jeden hlavní by se měl objevit na jednom až třech duelech dané série, aby byla zachovaná kontinuita," vysvětluje předseda komise.

O stabilních dvojicích jako u lajnových sudích však neuvažuje. "Zkušenosti ukázaly, že tudy cesta nevede," podotkl Halas.

S tím souhlasí i Milan Minář, nejrespektovanější český sudí. "Někdo sice může namítat, že bychom o sobě víc věděli, ale na druhou stranu může vzniknout ponorka nebo se jeden z hlavních dostane do závěsu a poveze se s druhým. Pak bychom na sebe mohli spoléhat až natolik, že nám začnou unikat fauly."

Pokud by se některý z arbitrů v play-off dopustil hrubé chyby, může to stačit k tomu, aby skončil. Jako se to loni přihodilo sudímu Jebavému, jenž vedl čtvrtfinálový duel mezi Českými Budějovicemi a Pardubicemi.

"Nechceme vytvářet hon na rozhodčí, pochybit může každý. Ale pokud se stane nějaká fatální chyba, může sudí skončit předčasně, tedy podobně jako minulý rok," připustil Halas.

Autor:


Témata: Pardubice, SMS, Baráž


Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze