Jágr si vystřílel osobní rekord

Jágr - Jágr uniká obránci New York Islanders | foto: čtk

31 1999
N e w Y o r k - Třemi góly a asitencemi u dalších čtyř branek v síti New York Islanders se rozloučil s rokem 1999 Jaromír Jágr. Jeho Pittsburgh vyhrál 9:3 a kapitán Pittsburghu dal už šestý hattrick v NHL a zlepšil si rekord v počtu bodů v jednom utkání. O bod překonal svůj výkon z roku 1993 ze zápasu s Philadelphiíí. Tabulku produktivity vede s 66 body za 31 gólů a 35 nahrávek před Owenem Nolanem ze San Jose už o čtrnáct bodů.

Před zápasem se však Jágr necítil příliš dobře. "Po pěti minutách rozbruslení jsem musel z ledu, bylo mi na nic. Přitom normálně zůstávám na ledě patnáct až dvacet minut," přiznal po zápase. "Tady vidíte, jak je náš tým schopen hrát. Není to jen mé představení, celý tým má svůj díl," uvedl Jágr. "Bylo to velké utkání, padlo hodně branek. To se všem muselo líbit. Pořádně však nevím, jak je to možné," tvdril udiveně.

"Hráči dokázali kombinovat, hráli uvolněně. Skvělý výkon," snažil se najít důvod Herb Brooks, kouč Pittsburghu, který v tomto ročníku v jediném utkání ještě tolik gólů nevstřelil.

"Byl to výkon, jaký se hned tak nevidí," vysekl poklonu soupeři trenér Islanders Butch Goring. "Před utkáním jsme v šatně hovořili o tom, že musíme za každou cenu uhlídat Jágra, ovšem tento problém, jak se zdá, jsme nevyřešili," povzdychl si. "Jágr je to famózní hráč, který navíc podal neuvěřitelný výkon ve skvělém utkání," nešetřil Goring superlativy.

Jágr léme také rekordy v počtu hlasů, jimiž hokejoví fanoušci nominují hráče pro utkání výběrů Kanady a USA se zbytku světa, jenž se bude hrát 6. února příštího roku v Torontu. Tři dny před uzávěrkou hlasování dostal 903 745 nominací, zatímco dosud držel rekord slavný obránce Paul Coffey ziskem 620 788 hlasů.

Skvěle se ukázal v zápase s Atlantou gólman Nashvillu Tomáš Vokoun, který bezchybným výkonem přispěl k vítězství 6:0. Vokoun pochytal všech pětadvacet střel soupeře a vychytal druhou nulu v NHL.

Třiadvacetiletý brankář, jenž byl krátce po začátku sezóny poslán na farmu týmu, nastoupil do branky Predators podesáté v tomoto ročníku a potřetí za sebou, protože první gólman týmu Mike Dunham je nachlazen.

"Je to skvělý pocit. Vybojovali jsme dva body, navíc s nulou. Takže spokojenost," konstatoval Vokoun. "Hráli jsme celé utkání zodpovědně, já jsem se snažil rovněž naplno
soustředit i za jasného vedení. Měl jsem pár těžkých zákroků," dodal gólman, jenž se blýskl především rozklekem na konci první třetiny, kdy zlikvidoval gólovou šanci nováčka Andrease
Karlssona.

Střelou zápěstím bod horní tyčku rozhodl Jason York v prodloužení o výhře Ottawy nad Bostonem 5:4. V dresu vítězů zaznamenal branku a asistenci Radek Bonk, finální přihrávku přidal také Václav Prospal, jenž si připsal asistenci už ve třetím utkání v řadě. Vedení Ottawy přitom spekuluje o jeho možném odchodu z týmu.

Pittsburgh - New York Islanders 9:3 (4:2, 1:0, 4:1)
Branky: 4., 46. a 55 Jágr (u první a třetí Hrdina, u první