Jágr zářil, ale zranil se a Pittsburgh prohrál

8 2001
N e w Y o r k - U všeho podstatného byl Jaromír Jágr v zápase NHL, který však hokejisté Pittsburghu ve Philadelphii prohráli v prodloužení 3:4, pořestože vlétli do utkání jako uragán a první třetinu vyhráli 3:0. Český útočník jeden gól dal u dalších dvou asitoval, stejně úspěšný byl i Mario Lemieux a po jedné asistenci si připsali Robert Lang a Martin Straka. Jágr je tak opět blíž Art Ross Trophy pro vítěze soutěže produktivity. Jeho největší konkurent, Joe Sakic z Colorada už na něho ztrácí šest bodů. Přitom i on hraje skvěle. V Detroitu dal v poslední třetině dvě branky, ani on však porážce svého týmu 3:4 nezabránil. Jednu asistenci si připsal i Milan Hejduk.

Pittsburgh po první třetině vedl 3:0 a zdálo se, že by ještě mohl pomýšlet na předstižení Philadelphie v tabulce Východní konference, ale doplatil na častá vylučování hráčů. Soupeř využil tři početní výhody. Při dvou z nich, včetně rozhodující v nastaveném čase, zakončoval John LeClair. Ve druhé části hry navíc ze zápasu odstoupil Jágr, který s drobným poraněním prstu nechtěl před nejdůležitější částí sezony riskovat komplikace.

Oba týmy už znají své soupeře pro první kolo vyřazovacích bojů. Pittsburgh si porážkou v prodloužení zajistil cestu do Washingtonu, kde zahájí play off zápasem s místními Capitals.

Philadelphia se střetne s Buffalem, ale ještě není jisté, kde začne. Místo určí až výsledek vzájemného zápasu v závěrečném kole základní části.

Do statistik sobotních zápsů se zapsal i Roman Hamrlík z New York Islanders, který vstřelil jednu ze dvou branek Ostrovanů v Bostonu. Islanders nakonec prohráli 2:4.

Před blížícím se začátkem bojů o Stanleyův pohár na sebe upozornil šestou nulou na svém kontě i gólman Roman Turek ze St. Louis. V zápase s Nashvillem zlikvidoval devatenáct  střel a jeho spoluhráčům tak stačil k výhře jediný gól.

Ani gól nedokázali vstřelit hráči Montreal brankáři Martinu Brodeurovi z New Jersey a prohráli 0:2. Gólman Devils zlikvidoval 21 střel Canadiens a připsal si už deváté čisté konto v sezóně. V dresu hostů se tentokrát neprosadila dvojice Sýkora - Eliáš, jednou nahrál pouze Robert Holík. To ale Ďáblům příliš nevadilo. S dvoubodovým náskokem totiž vyhráli Východní konferenci, což znamená, že v prvním kole play off narazí na Carolinu, nebo Toronto.

Jeden z techto soupeřů potká Ottawu, která druhé místo na východě potvrdila právě v zápase s Torontem, kde vyhrála 5:3. Jednou asistencí se na úspěchu Senátorů podílel český obránce Karel Rachůnek. Zda se bude stejné střetnutí opakovat i ve vyřazovacích bojích, ukáží až nedělní závěrečné zápasy základní části, z nichž bude nejvíce sledovaný střet Caroliny s Pittsburghem.

Dosud známé dvojice pro první kolo Stanleyova poháru:
Východní konference:
Washington - Pittsburgh
Buffalo - Philadelphia (ještě není známo, kdo bude sérii začínat na domácím ledě).

Detroit - Colorado 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Branky: 5. Shanahan, 20. Kozlov, 35. Holmström, 39. Dandenault - 50. a 59. Sakic, 46. Drury (Hejduk). Střely na branku: 30:31. Diváci: 19.995.

Florida - New York Rangers 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 50. Adams, 51. Švidkij, 52. Laus. Střely na branku: 24:25. Diváci: 18.389.

Philadelphia - Pittsburgh 4:3 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 52. a 65. LeClair, 21. Ranheim, 36. Fedotěnko - 14. Lemieux (Lang, Jágr), 18. Bergevin (Jágr), 20. Jágr (Straka). Střely na branku: 39:14. Diváci: 19.775.

San Jose - Dallas 4:5 v prodl. (1:0, 2:3, 1:1 - 0:1)
Branky: 30., 38. a 60. Ricci, 15. S. Thornton - 55. a 63. Modano, 22. Nieuwendyk, 36. Matvichuk, 38. Morrow. Střely na branku: 23:28. Diváci: 17.496.

Boston - New York Islanders 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Branky: 34. a 50. J. Thornton, 21. Samsonov, 31. Kultanen - 39. Hamrlík, 49. Connolly. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17.565.

Montreal - New Jersey 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 5. S. Niedermayer (Holík), 29. Brylin. Střely na branku: 21:33. Diváci: 21.273.

Ottawa - Toronto 5:3 (4:2, 0:1, 1:0)
Branky: 9. a 45. Redden (na první Rachůnek), 10. Dackell, 16. Rivers, 18. Jašin - 15. a 35. Berezin, 11. Perreault. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.500.

St. Louis - Nashville 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 17. K. Tkachuk. Střely na branku: 27:19. Diváci: 19.952.

Calgary - Los Angeles 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
Branky: 16. Saprykin, 40. V. Bure - 7. Pálffy, 41. Deadmarsh, 56. G. Murray. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.139.

Vancouver - Edmonton 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 7. Berehowsky, 50. Cooke - 10. Butenschon, 28. Brewer, 31. Grier, 60. Weight. Střely na branku: 29:16. Diváci: 18.422.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, plus a minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách a střely na branku.