Jágrův Omsk po tragickém úmrtí Čerepanova zvítězil

Jaromír Jágr v utkání zaznamenal dva body za nahrávky. | foto: Profimedia.cz

20 2008
Hokejisté Omsku zvládli první utkání po tragickém úmrtí útočníka Alexandera Čerepanova, v domácí aréně porazili běloruské Dinamo Minsk 5:3. A velkou zásluhu na vítězství mají všichni tři čeští hokejisté ve službách sibiřského celku. Jágr má dvě asistence, Klepiš s Rosou skórovali.

Diváci v zaplněné Omsk aréně v závěru vypjatého duelu zapálili svíčky a hlediště ozářilo moře žlutých bodů.

Byla to pietní vzpomínka na devatenáctiletého Čerepanova, jenž zemřel přesně před týdnem. "V našich srdcích zůstaneš živ navždy," stálo na transparentu, který přitom fanoušci vytáhli nad hlavy.

Pro celý Omsk byl duel proti Minsku hodně důležitý. Už na jeho začátku se na mladého hráče vzpomnělo. Pod stropem stadionu visela jeho podobizna, hráči nastoupili s černými páskami, na hrudi číslo 7, které nosil.

"Byl to pro nás těžký zápas. Všichni vědí, jak náročný týden za sebou máme. Ztratili jsme výjimečného člověka," citovala agentura ČTK trenéra Omsku Wayna Fleminga, který měl s ostatními členy realizačního týmu na ruce černou pásku.

Kouč změnil po ztrátě talentovaného útočníka složení útoků, což se dotklo i českých hráčů. K Jágrovi se vrátil Rosa, naopak Klepiš hrál ve druhé formaci s kapitánem Svitovem.

Křištálová lupa Jenže začátek utkání se domácím nepovedl a už ve 3. minutě skóroval Antonov. Za 114 vteřin však vyrovnal v přesilovce Rosa střelou bez přípravy. Od mantinelu mu nahrával Jágr.

A když se Omsk dostal díky Popovu gólu z oslabení do vedení, byla atmosféra v hale vynikající.

Dramatický vývoj duelu tím však nekončil, ve 35. minutě totiž vyrovnal Spiridomov. Domácí pak hráli další přesilovku a Jágr při ní strávil na ledě minutu a půl. Ale neprosadil se. Po něm nastoupila druhá formace a Klepiš dorážel do prázdné branky sraženou střelu - 3:2.

Minsk vzdoroval a po 21 vteřinách třetí části potrestal dvojnásobné oslabení americký útočník Ben Clymer.

Vzápětí dal gól aktivní Jágr, ale sudí mu jeho dorážku neuznal. První střelou totiž trefil hostujícího gólmana do masky.

A ač se slavný útočník zlobil, mrzet ho tento moment nakonec nemusí. V další početní výhodě totiž vymyslel kombinaci, na jejímž konci byl gól Kurjanova na 4:3. Na další odpor se už Bělorusové nevzmohli a při hře bez brankáře inkasovali pár vteřin před koncem popáté. Trefil se Pestunov.

"Nebylo to jednoduché, ale ukázali jsme, že jsme stále silní. V první třetině jsme mohli dát pět gólů. Dál jsme hráli jako jeden tým, věřili si. A uctili jsme Alexejevovu památku," dodal trenér Omsku.

V dalším pondělním duelu KHL poslal český trenér Miloš Říha do branky Spartaku Moskva po jednozápasové pauze svého krajana Martina Pruska. I tenhle tah možná přispěl k tomu, že celek z ruské metropole poprvé po čtrnácti letech vyhrál na ledě Lady Togliatti, a to 5:3.

Další český kouč Vladimír Vůjtek se plného bodového zisku nedočkal, jeho svěřenci z Dynama Moskva sice vyhráli ve Voskresensku, ale až po nájezdech. Do střelecké listiny se z Čechů zapsal ještě Zbyněk Irgl z Jaroslavle, jeho tým však přesto podlehl v Petrohradu 2:3.

Výsledky:
Omsk - Dinamo Minsk 5:3 (za domácí Rosa a Klepiš 1+0, Jágr 0+2), Chabarovsk - Novokuzněck 2:3 po sam. nájezdech,  Barys Astana - Dinamo Riga 3:0, Togliatti - Spartak Moskva 3:5, Petrohrad - Jaroslavl 3:2 (za hosty Irgl 1+0), Voskresensk - Dynamo Moskva 2:3 po sam. nájezdech.