Jágrův večer snů: tři góly a čtyři asistence

12 2003
New York - Hvězda Jaromíra Jágra zazářila po delší době opět v plném lesku. Český útočník přispěl třemi góly a čtyřmi asistencemi k drtivé výhře Washingtonu nad Floridou 12:2 a tím nejlepším způsobem tak oslavil nominaci do zahajovací pětky týmu Východní konference pro blížící se Utkání hvězd NHL. Jágr si připsal desátý hattrick v zámořské kariéře a zopakoval tak svou rekordní sedmibodovou bilanci v jednom utkání, které dosáhl 30. prosince roku 1999 ještě v dresu Pittsburghu proti New York Islanders. Na galavečeru Capitals se gólem a dvěma asistencemi podílel i Robert Lang.

Šibalský úsměv, jazyk olizující mlsně rty. Takto zachytily kamery Jaromíra Jágra po vstřelení svého třetího gólu v utkání proti Floridě. Běžela 31. minuta a Capitals vedli už 7:0. Do konce utkání tým vstřelí ještě pět branek a postará se o největší debakl sezony.

"Byl to jen jeden zápas," řekl Jágr v deníku Washington Post. "Jeden zápas, ve kterém jsem měl štěstí."

Ale potěší takový zápas. Jágr vyletěl tabulkou produktivity na 13. místo a do první desítky, kam ho všichni řadí, mu schází jen tři body. Washington prodloužil šňůru utkání, ve kterých získal alepsoň bod, na dvanáct. V Jihovýchodní divizi se tým přehoupl přes Tampu a poprvé vede. To už je dost pádných důvodů pro šibalský úsměv !

Jágr dostal před zápasem staronového spoluhráče. Slováka Ivana Čierníka vystřídal na levém křídle Kip Miller, který s Jágrem hrával už v Pittsburghu.

"Snad mi ho nechají," řekl o Millerovi, který posbíral čtyři asistence, český útočník. "Umíme spolu hrát, Kip byl vedle mě vždy, když jsem zvítězil v kanadském bodování."

Kanadské bodování: Hejduk je devátý, Jágr třináctý

Jágr vstřelil poprvé v letošní sezoně více než jeden gól, zaznamenal jubilejní desátý hattrick své kariéry v NHL a zopakoval svou rekordní sedmibodovou bilanci v jednom utkání, které dosáhl 30. prosince roku 1999 ještě v dresu Pittsburghu proti New York Islanders.

V poslední třetině mohl dokonce český hráč zaútočit i na letitý výkon svého bývalého spoluhráče Maria Lemieuxe, který jako poslední hráč NHL na Silvestra roku 1988 zaznamenal osm bodů v jednom střetnutí.

Jenže ve třetím dějství Jágr už jen odpočíval na střídačce a zdecimovaného soupeře šetřil. "Musíte mít k soupeři také trochu respektu. Nemůžu prostě vyjet na led s tím, že získám osm bodů. Takže mě to nemrzí, hlavní je výhra týmu," komentovat Jágr fakt, že se o osmý bod v závěru utkání ani nepokusil.

I tak hráč s číslem 68 stačil Floridě znepříjemnit večer dostatečně. "Jaromír získal bod hned na začátku zápasu, pak dal z dorážky gól a já si pomyslel: Teď pozor, tohle bude jeden z těch jeho proslulých večerů. A nakonec opravdu byl," řekl trenér Capitals Bruce Cassidy.

Už od začátku utkání to vypadalo, že každý dotek puku hráčů Washingtonu skončí v síti soupeře. Hrálo se nahoru dolů a zápas spíše připomínal All Star Game, kde se obvykle nebrání.

"Opravdu to vypadalo jako Utkání hvězd. Padla spousta gólů po pěkných akcích, ale neměli bychom si na to zvyknout," poznamenal Jágr a vzápětí musel s úsměvem odvracet otázky novinářů ve smyslu, zda si náhodou po nominaci do sestavy hvězdného týmu NHL nepopletl datum a exhibiční výkon hodný únorové All Star Game nepředvedl už proti Floridě.

Nedvěd je zpátky

Dva góly útočníka Petra Nedvěda nasměrovaly hokejisty New York Rangers k výhře 3:1 na ledě Pittsburghu v jednom z odpoledních zápasů. Nedvěd, který se vrátil do sestavy po zranění kyčle, se poprvé prosadil už ve druhé minutě, další gól přidal o třináct minut později.

Nepovedenou první třetinu domácích dovršil po přihrávce Bobbyho Holíka v 19. minutě Matthew Barnaby. Pittsburgh se prosadil až v závěru utkání, kdy se třinácté branky v sezoně dočkal Martin Straka.

Výbornou formu potvrdil Milan Hejduk, který v zápase Colorada v Dallasu jeden gól dal a na další přihrál. Týmu Avalanche to ale k úspěchu nepomohlo, Dallas zvítězil 6:3.

Roman Čechmánek byl jedním z hlavních strůjců výhry Philadelphie 3:2 nad Detroitem. Český gólman si připsal celkem 21 úspěšných zákroků a kapituloval jen dvakrát.

David Výborný z Columbusu si připsal tři body za gól a dvě nahrávky v utkání s Calgary a velmi rychle míří k překonání svého dosavadního maxima v NHL. Výborný má v polovině sezony už 27 bodů (10+17), přičemž jeho nejlepší ročník přišel v letech 2000/2001, kdy nasbíral 32 bodů.

Columbus přesvědčivě v noci zvítězil 7:2 a zůstává ve třech zápasech od propuštění trenéra Davea Kinga bez porážky. Obránce Jaroslav Špaček, který by letos také mohl prožít svůj bodově nejlepší ročník, jednou asistoval.

Brankář Roman Turek z Calgary, které naopak prohrálo druhý zápas za sebou pod vedením nového kouče Darryla Suttera, pustil tři góly ze třinácti střel a musel po první třetině střídat.

Nejméně vděčné povolání ? Trenér v NHL !

Schnábel hraje

Český obránce Robert Schnábel poprvé zasáhl do letošního ročníku NHL. V zápase, ve kterém jeho Nashville zdolal Phoenix 4:3 v prodloužení, Schnábel odehrál čtyři a půl minuty čistého času. Predators prohráli v posledních devíti zápasech jen dvakrát, gólman Tomáš Vokoun znovu předvedl vynikající výkon, když zastavil 30 střel.

Útočník Michal Grošek pomohl dvěmi nahrávkami k výhře Bostonu nad Torontem 6:2. Bruins se podařilo alespoň zpomalit volný pád- z posledních čtrnácti zápasů nevyhráli ve dvanácti z nich. K výhře jim pomohla především přesvědčivá třetí třetina, kterou vyhráli 4:0.

V zápase se též prosadil Robert Reichel, který nahrával na jeden z gólů Toronta.

Aleš Kotalík přispěl jednou nahrávkou k výhře Buffala nad Montrealem 3:2. Kotalík v posledních pěti zápasech nasbíral devět bodů (6+3). Nováček Jaroslav Kristek odehrál svůj druhý zápas v NHL.

Sobotní výsledky :

Philadelphia - Detroit 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky: 8. Somík, 19. Roenick, 21. Handzuš - 8. Zetterberg, 42. Hull. Střely na branku: 29:23. Diváci: 19 654.

Pittsburgh - NY Rangers 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)
54. Straka - 2. a 15. Nedvěd, 19. Barnaby (Holík). Střely na branku: 28:29. Diváci: 14 769.

Dallas - Colorado 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)
27 a 59. Modano, 11. Guerin, 28. Morrow, Kapanen, 44. Arnott - 23. Hejduk, 41. Blake, 51. Sakic (Hejduk). Střely na branku: 24:33. Diváci: 18.532.

Boston - Toronto 6:2 (1:0, 1:2, 4:0)
11. Axelsson (Grošek), 29. Knuble (Grošek), 46. G. Murray, 55. Boynton, 57. Stümpel, 59. Rolston - 24. a 26. Mogilnyj (na druhou Reichel). Střely na branku: 33:20. Diváci: 17 565.

Montreal - Buffalo 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
20. Marcel Hossa, 44. Koivu - 1. Žitnik (Kotalík), 22. Tallinder, 42. Barnes. Střely na branku: 27:32. Diváci: 21 273.

New York Islanders - Atlanta 7:3 (3:1, 2:0, 2:2)
15., 20. a 31. J. Blake (na třetí Hamrlík), 11. Cairns, 38. Wiemer, 45. K. Jönsson, 60. Kvaša - 5. a 51. Vjačeslav Kozlov (na první F. Kaberle), 42. Savard. Střely na branku: 34:32. Diváci: 15 555.

Washington - Florida 12:2 (4:0, 5:0, 3:2)
Branky: 8., 29. a 31. Jágr
, 17. a 50. Zubrus (na druhou Lang), 46. a 48. Bondra (na druhou Lang), 2. Lang (Jágr), 15. Gončar (Jágr), 21. Konowalchuk, 34. Nylander (Jágr), 37. Doig (Jágr) - 44. Jokinen, 49. Nilson. Střely na branku: 40:26. Diváci: 16 687.

Tampa Bay - New Jersey 3:3 po prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)
26. Kubina (Prospal), 36. Sarich, 49. St. Louis (Prospal) - 11. Friesen, 23. Eliáš, 24. McKenzie. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15 842.

Nashville - Phoenix 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
26. a 61. Walker, 5. Delmore, 43. J. York - 13. Doan, 24. C. Lemieux, 59. Mara. Střely na branku: 23:33. Diváci: 13 390.

Calgary - Columbus 2:7 (1:3, 0:2, 1:2)
3. Iginla, 44. Gelinas - 46. a 54. Pirjetä (na druhou Výborný), 4. S. Pronger, 7. Cassels (Špaček), 17. Marshall, 29. R. Nash (Výborný), 31. Výborný. Střely na branku: 30:25. Diváci: 14 827.

Edmonton - Ottawa 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
11. Marián Hossa (Bonk), 37. Alfredsson. Střely na branku: 20:16. Diváci: 16 839.

Los Angeles - St. Louis 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
51. Pálffy - 10. Ručinský, 35. Stillman. Střely na branku: 22:28. Diváci: 18 118.

San Jose - Vancouver 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
20. Damphousse, 37. Marleau, 60. Sundström. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17 496.

Torontský Darcy Tucker (vlevo) v bitce s bostonským Martinem Lapointem.

Gólman Buffala Martin Biron likviduje střelu útočníka Montrealu Richarda Zedníka.