Letošní mistrovství světa je zkrátka vzpourou hokejových trpaslíků, kteří jako by chtěli dokázat, že už tu nejsou jen do počtu."A oni do počtu nejsou. V hokeji už by se dávno nemělo používat slovo překvapení, protože ta špička se rozšířila. Je to jiné než před deseti lety," řekl Jaromír Jágr.
Jiné to vážně je. Hokej už zkrátka není sportem, který ovládá pět šest států a ostatní jen s odstupem hledí, kterak se vlastně bruslí a přihrává. Už si nemůžete být jistí, že si proti Norům s lehkostí zastřílíte a s Dány naženete skóre. Realita i síla jednotlivých týmů se prostě změnila.
Proč? "Když vidím, jak se v Norsku pracuje s mládeží, jak se nešetří penězi na letní přípravy, tak mě jejich výsledky nepřekvapí. Není to náhoda, oni vzali celý systém hodně vážně. Měl jsem k dispozici spoustu sportovišť, hráči měli individuální tréninkové plány," popisuje Miloš Holaň, který trénoval v Lillehammeru.
A kouč Jan Votruba, který sedm let působil ve Švédsku a pak přidal jednu sezonu v Norsku, dodává: "Fungují tam hokejová gymnázia, kde hráče učí taktiku, techniku i pitný režim. Na ledě stráví mnohem víc času než naši junioři." A to je právě klíč ke zlepšení. Norové i Dánové angažovali zahraniční kouče, vytvořili tréninkový systém i hokejová centra, která se po Listopadu v Československu rušila.
Rozšířila se tím základna hráčů a logicky se objevila řada talentovaných hokejistů, kteří z Dánska i Norska houfně odcházejí hrát do švédské ligy. Třeba norský útočník Mats Zuccarello Aasen, který krásnou střelou dal v úterý Česku první gól, vyhrál ve Švédsku kanadské bodování a teď se o něj navzdory výšce 171 centimetrů přetahovalo pět klubů z NHL. Nakonec ho podepsal New York Rangers.
O tom se českým hráčům teď jen zdá. "A já si myslím, že on se v Americe bez problému prosadí," tvrdí jeho spoluhráč z MoDo obránce Tomáš Mojžíš.
Dánové zase mají na šampionátu dva hráče z NHL, o kterých reprezentační kouč Per Bäckman tvrdí: "Takové centry nemáme ani u nás ve Švédsku." Ano, trenér Dánska je ze Švédska.
U Norů je zase finský asistent, donedávna měli zahraničního kouče Bělorusové, teď cizí duo působí u Kazachstánu. Ze zahraničí tak přichází odbornost, kterou domácí trenéři ještě nemají. "Kouč Dánů je starý lišák a k tomu i tvrdý trenér, to jim vyhovuje," všiml si Votruba.
Takže když Dánsko prohrálo těsně před mistrovstvím světa 10:3 se Švédskem, trenér sedl k videu a našel celkem 45 věcí, které je nutné změnit. A hráči ho poslechli. I to je samozřejmě důvod k úspěchu.
Hráči se nepovažují za hvězdy, poslouchají trenéry na slovo, věří jim. Navíc tým je velmi často dlouho pospolu, sestava se netvoří "last minute" jako u celků, které vždycky vyčkávají na posily z NHL. Tak třeba Lotyši měli na olympiádě většinu týmu z Dinamo Riga, který celou sezonu hraje KHL.
A nejinak tomu je i teď na mistrovství, kde je z tohoto celku hned 12 hokejistů. Zkrátka v Německu se rozjela velká hokejová revoluce malých. A pro hokej je to jen dobře, třeba to v Česku někoho probere.