Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen dva zápasy, a Kovalčuk nadchl fanoušky. Postavil se provokatérovi

HROZBA. Zatím na sebe Ilja Kovalčuk upozorňuje pouze v NHL, brzy však může zatápět soupeřům i v reprezentaci. | foto: Reuters

8 2010
Nemusel k tomu dát důležitý gól ani založit chytrou akci. Přesto stačila dvě utkání a Ilja Kovalčuk, nová posila hokejistů New Jersey, se stal miláčkem fanoušků. Pomohlo mu k tomu jediné: v sobotním nočním zápase proti Rangers se utkal v pěstním souboji se Seanem Averym, dlouholetým "nepřítelem" Devils.

Avery, útočník Rangers, v závěru zápasu údajně pokřikoval na Martina Brodeura, gólmana New Jersey. Hráči nechtěli prozradit, o co přesně šlo. "I kdybych to slyšel, asi bych vám to stejně neřekl. Nejspíš nešlo o nic hezkého," řekl Brodeur pro zámořská média.

Avery se poté ocitl poblíž Kovalčuka, s nímž si také vyměnil několik nevybíravých slov. Ruský útočník si to ale nenechal líbit a vyzval Averyho na souboj.

Rozhodčí oba dva vyloučili s tresty za hrubost.

U Averyho zřejmě šlo o záměr: do konce zápasu zbývalo pár minut, Rangers vedli 3:1 a jejich soupeř přišel relativně "zadarmo" v závěru utkání o důležitého střelce. Zároveň ale Avery po dlouhé době dostal od Devils varování: všechno ti neprojde!


Jeho historie s Devils je totiž dlouhá, stejně jako minulost New Jersey a Rangers. Oba kluby sídlí jen kousek od sebe, často se potkávají v základní části i v play-off. Právě v jedné ze sérií ve vyřazovací části, v dubnu 2008, dosáhla jejich rivalita možná na vrchol.

Rangers ve vypjaté sérii zvítězili 4:1, zčásti však i díky tomu, že hlavní hvězdu Devils, Brodeura, znechutil dotíráním a máváním hokejkou a rukama ve výhledu právě Avery. Od té doby se tito dva vůbec nemusí, newyorskému útočníkovi však jeho provokace často procházely bez potrestání.

I proto se šestadvacetiletý Kovalčuk, který přišel do Devils ve čtvrtek z Atlanty, stal po potyčce s Averym rychle oblíbencem fanoušků New Jersey.

Také kvůli tomu mu trenér ani spoluhráči nevyčítali, že svým vyloučením oslabil útok týmu. "Nemám s tím žádný problém," řekl kapitán Jamie Langenbrunner.

U Devils si tak zatím musí mnout ruce nad novou posilou. V prvním zápase po přestupu Kovalčuk pomohl otočit již skoro prohraný zápas s Torontem (více ZDE), tentokrát se postavil nenáviděnému protivníkovi. Co předvede dál?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze