Junioři po roce bojují opět o světové zlato

3 2001
M o s k v a - Čeští hokejoví junioři postoupili do finále světového šampionátu v Moskvě. V dnešním semifinále porazili Švédsko 1:0, jedinou trefou se blýskl zámořský útočník Zdeněk Blatný. Ve finále se obhájci titulu utkají s Finskem, které v druhém semifinále porazilo Kanadu. Finále je na programu v pátek od 15 hodin. Hokejisté přečkali drtivý nápor soupeře v poslední třetině a podruhé v průběhu mistrovství severského soupeře porazili. Gólman Tomáš Duba navíc podruhé udržel čisté konto. Zde čtěte aktuální zajímavosti od šéfa výpravy Zbyňka Kusého Blatný zavřel oči a vypálil - čtěte zde

Svěřenci trenérů Jaroslava Holíka a Pavla Hynka se hned v úvodu museli bránit v oslabení soupeřovu tlaku, když na trestné lavici seděl Plekanec. Duba však všechny střely pochytal stejně jako při následném vyloučení Erata. Z brejku se do šance dostal Vrbata, ale gól nedal.

Lépe si v početní výhodě vedli čeští hráči, kteří potrestali hned první nedovolený zákrok Švédů. Lundqvista v brance překonal po kombinaci první řady Blatný, jenž přesnou střelou trefil horní roh. Seveřané měli i nadále mírnou převahu a jen v prvním dějství si Duba připsal šestnáct úspěšných zákroků, Lundqvist pouze čtyři.

Taktická bitva, v níž oba týmy čekaly na soupeře ve středním pásmu a důsledně pokrývaly křídelní prostory, pokračovala. Ve 22. minutě zahrozil Brendl, ale strážce švédské branky si poradil s jeho střelou i Kleslovou dorážkou. Zatěžkávací zkoušku přežila česká obrana mezi 32. a 37. minutou, kdy hrál tým prakticky neustále v oslabení. Nejblíže k vyrovnání měl Eriksson, ale Duba jeho střelu zlikvidoval.

Stejně úspěšně si český brankář vedl i ve třetí minutě poslední třetiny, kdy si poradil s Nordqvistovým pokusem. Na druhé straně neúspěšně zakončil Sivek. Nepříznivý stav nutil Švédy zvyšovat aktivitu, ale česká obrana je do žádných velkých šancí nepouštěla. Poslední možnost vyrovnat a vynutit si prodloužení promarnil tři minuty před koncem Johansson. Při závěrečné power play již čeští hokejisté soupeři nic nedovolili.

Česko - Švédsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky:
10. Blatný (Klesla, Ustrnul). Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Edgley (Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 10:5, navíc Erat (ČR) 10 min. Využití: 1:0.

Česko: Duba - Klesla, Ustrnul, Pojkar, Výtisk, Nosek, Čutta - Brendl, V. Nedorost, Blatný - Vrbata, Sivek, Erat - Havel, Plekanec, Moskal.
Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Johansson, Ljungkvist, Josefsson, Hedlund, Holmqvist - Andersson, Nordqvist, Melin - Tolsa, Eriksson, Samuelsson - Sjöström, Bäcker, Widing - Mansson, Reineck, F. Sundin.

Zde najdete informace o druhém semifinále Kanada - Finsko

Český obránce Čutta v souboji se Švédem Anderssonem

Český brankář Tomáš Duba se raduje z postupu do finále mistrovství světa

Vzpomínka na juniorské MS 2001 aneb Český brankář Tomáš Duba odolává nájezdu švédského útočníka Nordqvista