Junioři porazili Švýcarsko a jsou v semifinále

2 2001
M o s k v a , P r a h a - Hokejoví reprezentanti do 20 let porazili ve čtvrtfinále hokejového šampionátu v Moskvě Švýcarsko 4:3 a postupují do semifinále. Tam se utkají se Švédskem, jenž v druhém čtvrtfinálovém duelu porazili domácí Rusko 3:2. Čeští hokejisté prohrávali po dvou třetinách 2:3, v úvodu závěrečné části se však trefil Tomáš Plekanec a o vítězství rozhodl zámořský kanonýr Pavel Brendl. "Soupeř hrál přesně to, co jsme očekávali," uvedl vedoucí výpravy Zbyněk Kusý. "Kladl tuhý odpor, téměř nám nedovolil rozehrávku." Skvěle se znovu dařilo elitní první formaci, která zařídila tři ze čtyř gólů. "A to i přesto, že na ni v první třetině hráli osobní obranu," popisoval Kusý.Trenér Hynek chválil všechny - čtěte zdeZde najdete další informace o turnaji

Třemi asistencemi se blýskl Václav Nedorost. Švýcary naopk nespasily ani dvě trefy Reuilleho. "Podali výtečný výkon, v první třetině navíc neproměnili čtyři vyložené šance," pochválil protivníka Kusý. "My jsme naopak odehráli asi nejhorší utkání na mistrovství."

Klíčový boj nezačali čeští hráči ideálně. Nedostávali se do šancí, kupili chyby. "Kluci byli hodně nervózní, to bylo vidět. Nedostávali se vůbec do šancí," vyprávěl Kusý.

I přes nevýrazný výkon se dostal národní tým do vedení, ve třetí minutě nestačil švýcarský gólman Zerzuben na Blatného dorážku po Nedorostově střele. Centr první řady se do brankové příležitosti prodral i v sedmé minutě, ale svůj únik gólem nezakončil. Výborně bruslící a organizovaně hrající Švýcaři byli českému týmu rovnocenným soupeřem a v závěru první třetiny se jim podařilo vyrovnat. Monnetovu střelu dorazil za Dubova záda Reuille. "Účinně náš napadali v obranném pásmu, nedovolili nám rozehrát," řekl Kusý.

Obhájci titulu ohrožovali švýcarskou branku zejména při přesilových hrách, v nichž účinně kombinovala hlavně první pětka. Blízko k úspěchu měl ve 26. minutě Ustrnul, ale jeho tvrdá střela od modré do branky neprošla. Se štěstím se prosadil na druhé straně Monnet, který po velkém závaru překonal brankáře pražské Sparty.

Hned vzápětí mohl skórovat kapitán Sivek, ale jeho střelu z mezikruží Zerzuben chytil. Prosadil se až nejproduktivnější hráč turnaje Brendl, jenž z velkého úhlu našel volné místo mezi levým betonem a tyčkou. Necelé dvě minuty před koncem druhé části se hosté radovali potřetí. Svůj druhý gól v zápase vstřelil Reuille, jenž opět pohotově doklepl puk odražený od tyčky po Dubově zákroku.

V závěrečné třetině čeští hráči přidali na aktivitě, zrychlili pohyb a zanedlouho se jim podařilo i vyrovnat. Zásluhu na tom měl Plekanec, jehož bekhendová střela prošla za brankovou čáru. Nejhezčí akci zápasu předvedli ve 48. minutě Nedorost s Brendlem. Po jejich úniku našel přihrávkou zpoza branky Nedorost kanonýra kanadského celku Calgary Hitman, jenž utkání rozhodl. "Fakt krásná kombinace přes celé hřiště," vyprávěl Kusý. "Brendl byl tísněn, ale stejně to lehce v těžké pozici tečoval."

Pojistku mohl přidat vzápětí Vrbata, ale neuspěl. Švýcaři se snažili vyrovnat, měli dvakrát výhodu přesilové hry, ale vstřelit čtvrtý gól se jim nepodařilo ani při 70 sekund trvající hře bez brankáře. V závěru podržel spoluhráče Duba, jenž zlikvidoval Helfensteinovu šanci.

Česko - Švýcarsko 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky:
3. Blatný (V. Nedorost), 34. Brendl (V. Nedorost), 45. Plekanec (Moskal), 48. Brendl (V. Nedorost) - 18. Reuille (Monnet), 32. Monnet, 39. Reuille (Monnet). Rozhodčí: Lärking - Lindgren (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 4:5.
Diváci: 1300.

Česko: Duba - Klesla, Ustrnul, Pojkar, Výtisk, Nosek, Čutta - Brendl, V. Nedorost, Blatný - Vrbata, Sivek, Erat - Tomica (41. Rachůnek), Plekanec, Vlček (37. Moskal). Švýcarsko: Zerzuben - Jobin, Helbling, Blindenbacher, Forster, Gerber, Hirschi, Stephan - Heberlein, Camenzind, Neff - Helfenstein, Monnet, Reuille - Duca, Sutter, Lachmatov - Niggli, Camichel, Nüssli.

Český hokejový útočník Zdeněk Blatný se raduje z gólu ve švýcarské síti

Švýcarský útočník Sebastien Reuille střílí jeden ze dvou gólů českému brankáři Tomáši Dubovi