Kaberle vyzrál dvakrát na Čechmánka

• 24
New York - Gólem v prodloužení rozhodl český obránce Tomáš Kaberle o výhře Toronta ve třetím duelu 1. kola play-off zámořské NHL nad Philadelphií. Krajana Romana Čechmánka přitom jednou pokořil už v normální hrací době. Dařilo se i Robertu Reichlovi, který se na výhře 4:3 podílel gólem a asistencí u Kaberleho trefy. Maple Leafs se tak ujali v sérii vedení 2:1. Reichel tak konečně prorazil sérii 26 zápasů v play off bez vstřelené branky.

Kaberleho vítězný gól padl v druhém prodloužení, když se po akci Matse Sundina dostal k odraženému puku a zavěsil ho za záda Romana Čechmánka. "Myslel jsem, že Mats vyjede zpoza branky a bude chtít střílet, ale on to nahodil do brankoviště a puk se mi odrazil přímo na hokejku," popsal Kaberle svou vítěznou trefu.

Trenér Toronta Pat Quinn se po utkání tvářil velmi spokojeně. "Od začátku do konce to byl náš nejlepší zápas série," řekl kouč, který postrádal řadu zraněných hráčů. "Většinu zápasu jsme odehráli na tři útoky. Bylo to namáhavé, " povzdechl si Kaberle.

Hokejisté Philadelphie si po utkání drbali hlavy, že pustili dvoubrankové vedení a nechali Toronto v druhé třetině otočit utkání. "V play off se musí hrát hodně defenzívně, a z toho jsme především v druhé třetině propadli," našel příčinu prohry útočník Mark Recchi.

Detroit stojí nad propastí
Jenom dva týmy v historii NHL dokázaly obrátit sérii za stavu 0:3. Detroit se může stát třetím. Pokud se však Rudým křídlům nepodaří zvrátit nepříznivou sérii, stanou se naopak teprve druhým obhájcem Stanleyova poháru, který vypadne v prvním kole play off ve čtyřech zápasech.

A to všechno kvůli třetí prohře v řadě v sérii s Anaheimem. Tentokrát se Rudá křídla představila v Kalifornii, ale ani teplé podnebí detroitské veterány nerozehřálo a podlehli Mocným kačerům 1:2.

O vítězství Anaheimu se zasloužili především mladíci. Hvězdou zápasu byl pětadvacetiletý gólman Jean-Sebastien Giguere, který si připsal 36 úspěšných zákroků. Zdatně mu sekundoval ve čtvrtek dvacetiletý Stanislav Čistov, který vstřelil jeden gól a na druhý
nahrál.

Ottawa uspěla v prodloužení
Teč ottawského útočníka Todda Whitea rozhodla o vítězství Senátorů nad Ostrovany z New Yorku 3:2 v prodloužení. Stejně jako Kaberle i White vstřelil jednu branku v normální hrací době, ale rozhodující trefu, na kterou mu nahrál obránce Karel Rachůnek, si schoval až do druhého prodloužení.

Zatímco v normální hrací době vystřelili hráči kanadského týmu na brankáře Islanders Gartha Snowa jen osmnáctkrát, v nastaveném čase na něj vyslali čtrnáct pokusů. "Prodloužení je nevypočitatelné. Chtěli jsme rozhodnout co nejrychleji. Podívejte se na Detroit," odkazoval střelec vítězného gólu na marné dobývání branky Anaheimu v trojnásobném prodloužení v prvním utkání play off.

Malík se dočkal gólu, Vancouver však neuspěl
Třiatřicet utkání čekal český obránce Vancouveru Marek Malík na premiérovou branku ve Stanley Cupu. A když konečně přišla, jeho tým stejně prohrál. Hokejisté St. Louis využili výhody domácího prostředí a zvítězili 3:1, Martin Ručinský si připsal
jednu asistenci.

Brankář Chris Osgood neměl moc práce, protože musel zasahovat jen při čtrnácti pokusech Canucks. Většinu střel totiž jeho spoluhráči zblokovali. "Občas jsem nevěřil, do čeho si lehali. Připadali mi, jako by neměli strach," obdivoval Osgood domácí zadáky.

VÝSLEDKY

Východní konference

New York Islanders - Ottawa 2:3 v druhém prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
9. Jašin, 20. R. Robitaille - 19. a 83. T. White (na druhou Rachůnek), 40. Phillips. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16 234. Výsledky předešlých zápasů: 3:0, 0:3. Stav série: 1:2.

Toronto - Philadelphia 4:3 v druhém prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
23. a 88. T. Kaberle (na první Reichel), 9. Reichel, 36. Mogilnyj - 5. Weinrich, 9. Desjardins, 43. Recchi. Roman Čechmánek (Phil.) odchytal 87:17 minuty, čelil 41 střelám a inkasoval 4 góly. Střely na branku: 41:39. Diváci: 19 533. Výsledky předešlých zápasů: 5:3, 1:4. Stav série: 2:1.

Západní konference

Anaheim - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky
: 23. Pahlsson, 42. Čistov - 54. Holmström. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17 174. Výsledky předešlých zápasů: 2:1 v třetím prodl., 3:2. Stav série: 3:0.

Minnesota - Colorado 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
4. Tanguay, 34. Sakic, 48. Forsberg. Střely na branku: 18:18. Diváci: 19 354. Výsledky předešlých zápasů: 4:2, 2:3. Stav série: 1:2.

St. Louis - Vancouver 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
31. a 60. Weight (na druhou Ručinský), 22. Demitra - 39. Malík. Střely na branku: 24:14. Diváci: 19 699. Výsledky předešlých zápasů: 6:1, 1:2. Stav série: 2:1.

Útočník Colorada Peter Forsberg slaví gól, právě překonal gólmana Minnesoty Dwayna Rolosona.

Útočník Toronta Mikael Rengerg sleduje, zda se puk po střele obránce Tomáše Kaberleho přece jen dostane za záda gólmana Philadelphie Romana Čechmánka.

Ottawský Karel Rachůnek (č. 23) se raduje se spoluhráči z gólu v síti New York Islanders.

Dva Češi na brankovišti aneb útočník Toronta Robert Reichel se snaží vyzrát na gólmana Philadelphie Romana Čechmánka.