Kanaďanky slaví osmý titul

7 2004
Halifax - Hokejistky Kanady slaví již osmý titul mistryň světa. Ve finále šampionátu v Halifaxu porazily před domácím publikem americké rivalky 2:0. V historii šampionátů prohrály reprezentantky kolébky hokeje jediný zápas, když minulou sobotu podlehly ve 1:3 právě Američankám.

V úterním finále před zraky deseti tisíc diváků jim však překvapivou prohru vrátily a mohly se radovat z prvenství stejně jako před dvěma lety na olympijských hrách v Salt Lake City.

Bronzové medaile získaly Finky, které zdolaly ve skandinávském derby Švédsko 3:2.

Vítězný gól finálového zápasu vstřelila v 25. minutě Hayley Wickenheiserová, považovaná za nejlepší hokejistku světa, která si v loňské sezoně zahrála ve Finsku s muži ve třetí lize.

"Nevím, kolik týmů v téhle zemi se může pochlubit tím, že vyhrály osm titulů za sebou. Tohle družstvo našlo způsob jak to dokázat," libovala si Wickenheiserová.

Na začátku třetí části pojistila výhru druhou branku Delaney Collinsová.  "Tohle je neuvěřitelné, osmý titul za sebou. To zní krásně, ne?" radovala se kanadská kapitánka Cassie Campbellová, která si pochvalovala týmový duch.

"Každý v kabině je vůdcem. Takhle srdcem hrajeme od prvního mistrovství v roce 1990," vykládala.

Kanadská brankářka Kim St. Pierreová s pomocí 24 zákroků udržela čisté konto. Pět minut před koncem ji sice při přesilovce Američanek prostřelila pod pravým ramenem Natalie Darwitzová, ale finská sudí Anu Irina Hirvonenová gól neuznala.

Televizní záznam přitom ukázal, že puk pronikl do branky a odrazil se ven od horní síťky. "Snad se i v našem případě bude jednou používat video," posteskla si americká útočnice Katie Kingová.

Výsledky

Finále:
Kanada - USA 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
25. Wickenheiserová, 42. Collinsová. Rozhodčí: Hirvonenová (Fin.). Vyloučení 4:6. Bez využití. Diváci: 10 506.

O 3. místo:
Finsko - Švédsko 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
19. Sirviová, 28. Fisková, 49. Saarinenová - 26. Holstová, 28. Edstrandová. Rozhodčí: Normandová (Kan.). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 5111.

Kanadská gólmanka Kim St. Pierrová a její spoluhráčka Gillian Appsová se radují z titulu mistryň světa.