Kanadští fanoušci bučeli při americké hymně

21 2003
Montreal - Kanadští hokejoví fanoušci dali ve čtvrtek večer hlasitě najevo svůj nesouhlas s vojenským útokem Spojených států na Irák. Před zahájením zápasu NHL v Montrealu, kam zavítal klub New York Islanders, pískali a bučeli při americké hymně. Zabránit jim v tom nedokázal ani hlasatel, který je krátce před tím vyzval, aby "projevili podporu a respekt oběma národům". Americký tým nakonec zvítězil 6:3. V Calgary pomohl Robert Lang z Washingtonu dvěma nahrávkami k výhře 4:1.

Hráči, kteří se zúčastnili utkání v montrealské hale Bell Center měli na bučení fanoušků rozdílné názory.

Ruský útočník Alexej Jašin, který v zápase vstřelil dvě branky a přidal tři nahrávky, zaujal diplomatický postoj: "Nikdo si nepřeje válku, ale některé věci prostě člověk
nedokáže kontrolovat. Diváci se s námi podělili o to, co cítí."

Jeho americký spoluhráč Mark Parrish byl ale pobouřený a přiznal, že v zápase měl o to větší motivaci:"Když jsem to slyšel, tak jsem se pěkně naštval a rozhodl se, že
se do toho pořádně opřu. Měl bych jim vlastně poděkovat, že mě
tak nabudili," prohlásil Parrish.

Minulý týden v ulicích Montrealu proti válce v Iráku protestovalo více než 200 tisíc lidí.

Islanders v Montrealu vyhráli 6:3. Vedle Jašina, který přispěl pěti body, pomohl i brankář Garth Snow, jenž zastavil 32 pokusů. Český obránce Roman Hamrlík si připsal jednu asistenci.

V pozadí zápasu se odehrával přímý souboj o osmou příčku ve Východní konferenci, kterou se sedmibodovým náskokem na New York Rangers a osmibodovým před Montrealem hájí právě Islanders.

"Hlavní je, že jsme získali dva body a ztížili Montrealu pozici vyřadit nás z play off," řekl Jašin.

Turek dvakrát v zápase střídal, dopomohl k tomu i Lang

Mezi Tampou Bay a Washingtonem i nadále plane boj o první příčku v Jihovýchodní divizi a tudíž lepší umístění v pro play off.

Washington, který šestý zápas po sobě hrál bez zraněného Jaromíra Jágra, zvítězil dnes v Calgary 4:1 a snížil ztrátu na rozdíl jednoho bodu. Robert Lang pomohl k výhře dvěmi nahrávkami.

Svou první načasoval dobře ve 23. minutě, kdy jeho nový spoluhráč Sergej Berezin vstřelil třetí gól ve třetím zápase po přestupu z Chicaga. Trenér Flames po této brance vystřídal brankáře Romana Turka a pustil do hry Jamie McLennana. Tomu se ale také příliš nedařilo a po brance Mikaela Nylandera ze 30. minuty, se McLennan také poroučel na lavičku a utkání dochytal Turek. Toho o minutu později znovu z Langovy nahrávky prostřelil obránce Sergej Gončar.

Washington zvítězil první z šesti zápasů, které bude nyní hrát na ledě kanadských týmů.

V NHL platí pravidlo, že na prvních třech místech v každé Konferenci se po základní části umístí vítězové tří divizí. Tampa, která vede Jihovýchodní divizi, je s 84 body ve Východní konferenci třetí, přestože má méně bodů než čtvrtá Philadelphia a páté Toronto. Washington má 83 bodů a patří mu v Konferenci až šestá příčka.

Obránce Žižka získal první bod

Tampa Bay mezitím jen remizovala na ledě Los Angeles 2:2. Zlínský odchovanec Tomáš Žižka, který podruhé letos naskočil do obrany L.A., v utkání strávil na ledě 19 minut a deset vteřin a připsal si svůj premiérový bod v NHL za nahrávku na gól Žigmunda Pálffyho v 6. minutě.

Za hosty vyrovnával na 1:1 ve 31. minutě v přesilové hře Václav Prospal. Brankář Lightning John Grahame, který zaskočil za nemocného Nikolaje Chabibulina, pochytal 37 střel.

Edmonton prohrál, ale přesto získal jeden bod

Situace v Západní konferenci se před play off po dnešním dni příliš nezměnila. Phoenix sice v důležitém utkání zdolal Edmonton 3:2, ale vítězný gól dal obránce Teppo Numinnen až v prodloužení. Oilers, za které jednou nahrával také Aleš Hemský, si před Phoenixem stále drží sedmibodový náskok. Jan Hrdina, kterého Coyotes získali minulé úterý z Pittsburghu, stále marodí s poraněnými třísly.

Druhý pronásledovatel Edmontonu, mužstvo Nashville Predators, si dnes opět pohoršil, když prohrál s Vancouverem 3:7. Brankář Tomáš Vokoun, který chytal dvacátý sedmý zápas v řadě, pustil tři góly z prvních pěti střel a byl vystřídán náhradníkem Wadem Flahertym.

Dva góly a jednu asistecni zaznamenal nováček Vanocuveru Brandon Reid. Útočník Markus Näslund, aspirující jak na trofej Art Rosse pro nejlépe bodujícího hráče, tak na trofej Maurice Richarda pro nejlepšího střelce, vsítil svou 43. branku v sezoně.

Näslund má na čele kanadského bodování s 94 body čtyřbodový náskok na Joe Thorntona z Bostonu. Boj o Maurice Richard Trophy však bude ještě velmi zajímavý. Näslundův spoluhráč Todd Bertuzzi do sítě Nashvillu také skóroval a i on má nyní 43 branek.

Krátce

Colorado porazilo v přeloženém zápase San José 2:0, když brankář Patrick Roy předvedl 29 úspěšných zákroků. Jednu asistenci zaznamenal také obránce Martin Škoula.

St.Louis Blues porazili Anaheim 3:2 v prodloužení a stále věří, že dostihnou Detroit Red Wings na čele Centrální divize. Dvě branky, včetně té vítězné ve třetí minutě prodloužení, vsítil Slovák Pavol Demitra. Blues pět zápasů neprohráli a na Detroit ztrácí pět bodů.

Pittsburgh se propadá do stále větší krize. Dnes podlehl Philadelphii 2:4 a na vítězství čeká už 14 zápasů. Dvě branky Flyers vsítil John Leclair. Jejich brankář Roman Čechmánek hlásí bolesti v tříslech a v kleci ho nahradil Robert Esche.

Columbus zdolal Toronto 4:3 v prodloužení. Tři branky vstřelil útočník Tyler Wright, na druhou z nich nahrál také Rostislav Klesla. Jednu asistenci na straně Maple Leafs zaznamenal Tomáš Kaberle.

Čtvrteční výsledky:

Philadelphia - Pittsburgh 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 33. a 48. Leclair, 10. Desjardins, 58. Amonte - 1. Fata, 5. Johansson. Střely na branku: 32:23. Diváci: 19.487.

Montreal - New York Islanders 3:6 (0:1, 1:4, 2:1)
Branky: 29. Audette, 51. Dackell, 54. Ward - 27. a 34. Jašin, 8. Asham, 21. J. Blake, 21. Kvaša, 60. Scatchard. Střely na branku: 35:39. Diváci: 21.273.

Columbus - Toronto 4:3 v prodl. (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 30., 40. a 65. Wright (na druhou Klesla), 36. Nash - 6. Sundin, 26. Berg, 59. Nolan (T. Kaberle). Střely na branku: 32:32. Diváci: 18.136.

St. Louis - Anaheim 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 15. a 63. Demitra, 4. Weight - 22. Oates, 32. Thomas. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.468.

Colorado - San Jose 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 14. Battaglia (Škoula), 43. Foote. Střely na branku:24:29. Diváci: 18.007.

Vancouver - Nashville 7:3 (4:0, 3:1, 0:2)
Branky: 9. a 32. Reid, 1. Klatt, 8. Bertuzzi, 18. Näslund, 22. Letowski, 37. Linden (Malík) - 31. a 41. Archipov, 60. Skrastins. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.514.

Phoenix - Edmonton 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 7. Langkow, 10. Radivojevič, 63. Numminen - 20. Smyth (Hemský), 49. Reasoner. Střely na branku: 25:22. Diváci: 13.221.

Los Angeles - Tampa Bay 2:2 po prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 6. Pálffy (Žižka), 41. Armstrong - 31. Prospal, 45. St.Louis. Střely na branku: 39:26. Diváci: 17.569.

Calgary - Washington 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Branky: 27. Iginla - 13. a 31. Gončar (na druhou Lang), 23. Berezin (Lang), 30. Nylander. Střely na branku: 25:19. Diváci: 15.827.

Garth Snow z New York Islanders zasahuje proti střele montrealského útočníka Donalda Audettea (82).

Vancouverský útočník Brendan Morrison (uprostřed) se v zápase s Nashvillem ocitl v klinči mezi Cale Hulsem (32) a Scottem Walkerem (24).

Robert Reichel (21) v dresu Toronto Maple Leafs objíždí branku Marka Denise a snaží se ho překonat. Brání ho Andrej Nedorst.

Torontský útočník Tie Domi (28) vrazil obránce Blue Jackets Andrewa Casselse (25) na brankáře Marka Denise. Na pomoc přijíždí David Výborný (9) z Columbusu.