Kladenský hokej se vrací mezi elitu

30 2003
Kladno - Extraligová mužstva už znají čtrnáctý tým, který naskočí do příštího ročníku extraligy ledního hokeje. Kladno na domácím ledě porazilo v šestém zápase barážové série Havířov 2:0 a celou sérii tak vyhrálo v poměru 4:2. O konečné podobě výsledku zápasu rozhodla využitá přesilovka a gól do prázdné branky při havířovské power play. Gólman hostů Mařík byl nejvýraznější postavou utkání, zlikvidoval obrovské množství kladenských šancí, ale sám na soupeře stačit nemohl. Nad Kladnem se tedy večer rozsvítí záře postupových oslav.Dále čtěte: Orct opět zestárnul, Sršeň končí s kariérou x Slavný klub je zpět v extralize

Oba celky začaly první třetinu opatrně. Brankáři byli pozorní a největší šanci první dvacetiminutovky byla nastřelená tyč po rychlém úniku kladenského Hodka.

Potvrdila se také přesilovková nemohoucnost obou mužstev, která začala už v minulém zápase.

Druhou část si havířovští zbytečně zkomplikovali častými vyloučeními a přišel zákonitý trest. Při Horáčkově vyloučení napřáhl na modré kladenský Martin Čech a poslal domácí do jednobrankového vedení.

Dvě minuty před druhou sirénou mohl vyrovnat veterán Sršeň, ale Orct v kladenské brance ukázal vynikající rozklek. Souboj stejných hráčů deset vteřin před koncem druhé třetiny dopadl opět lépe pro kladenského gólmana.

Domácí předvedli v poslední části koncentrovaný a vyspělý výkon. Nesoustředili se pouze na obranu, ale vyráželi do nebezpečných akcí a postupně vymazávali hosty z ledu. Havířov držel nad vodou vynikající brankář Mařík, ale jeho tým byl v útoku bezzubý.

Minutu a půl před koncem odvolal havířovský kouč Kužílek Maříka z branky a vsadil vše na jednu kartu. Hosté v tu dobu hráli klasickou přesilovku pět na čtyři a po odstoupení brankáře tedy měli v poli dvounásobnou převahu.

Kladno ovšem vyhrálo vhazování, poslalo kotouč do střední třetiny, kde jej dojel domácí Havel a od levého mantinelu pojistil kladenské vítězství a postup.

V posledních desítkách vteřin se ještě několikrát vylučovalo, ale skóre už se nezměnilo.

Po závěrečné siréně propukla postupová radost naplno. Nadšení diváci zaplnili ledovou plochu a společně s hráči se radovali z návratu mezi extraligovou elitu.

Hlasy trenérů po utkání:
Zdeněk Müller (Kladno): "Hráči nechali na ledě všechny síly a myslím si, že vítězství bylo zasloužené. Měli jsme velkou marodku, ale hráčům musím poděkovat za předvedený výkon, odvedli perfektní práci. Celý rok byl našim cílem návrat do extraligy a ten se dnes splnil."
Radomír Kužílek (Havířov): "Sportovně uznávám sílu soupeře, který měl lepší tým a celou baráž šel za svým cílem. My jsme se snažili, aby to neměli jednoduché. Snažili jsme se maximálně. Hráči teď sedí smutní v kabině, ale stejně jako trenéři dělali maximum proto, aby extraliga v Havířově zůstala. Kladnu blahopřeji z celého srdce a přeji mu jednu věc: ať se tady nikdy baráž nevrátí, neboť tohle město si to i díky tradici nezaslouží."

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Kladno - Havířov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
34. Martin Čech II (Michálek, Vampola), 59. Michal Havel (Kruliš). Rozhodčí: Havlík, Haškovec - Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 10:11, navíc Folta 10 min., Martin Čech I (oba Havířov) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8050. Konečný stav série: 4:2.
Sestavy:
Kladno:
Orct - Kruliš, Špelda, Martin Čech II, Kasík, Chatrnúch, Mojžíš, Frolo, Skuhrovec - R. Kysela, Zajíc, Michal Havel - Jankových, Michálek, Klimt - Bílek, Kalla, Horna - Vampola, Jiří Kameš, Fink.
Havířov: Mařík - Cartelli, Horáček, Punčochář, D. Nosek, V. Čech, T. Vlček - J. Kopecký, Stršeň, Folta - Martin Čech I, Hrbek, Polanský - Hodek, Appel, Šakarov.

Brankář Mařík nic nevidí, cloní mu nejen soupeř, ale i spoluhráč.

Kladenská radost po druhém gólu do branky Havířova. Postup do extraligy je prakticky jistý...

Na ledě leží domácí kapitán Josef Zajíc.