Kladno - Plzeň; Ševc - Málek

Kladno - Plzeň; Ševc - Málek - Martin Ševc z Kladna (druhý zleva) překonává brankáře Plzně Romana Málka v prvním utkání předkola play off hokejové extraligy hraném 24. února v Kladně. | foto: ČTK

Kladno je v trháku. Krok od čtvrtfinále

• 20
Kladno - Hokejisté Plzně jsou na pokraji vyřazení z play-off. Ve druhém utkání předkola zabrali pozdě, dvěma brankami korigovali výsledek až za stavu 0:4. Drama se ale nekonalo. V posledních vteřinách pečetil vítězství Kladna 5:2 Patera. Kladno tak může už ve středu na plzeňském ledě oslavit postup do čtvrtfinále.

Kladno dotáhli k úspěchu největší opory. Dvěma góly se na něm podílel Martin Procházka, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal kapitán Pavel Patera.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Plzeň nastoupila bez útočníka Divíška a po nedělní porážce začala náporem. Ve čtvrté minutě však dostal na pravé straně od Redlihse prostor Procházka a přesnou střelou k levé tyči Málkovy branky otevřel skóre.

Vzápětí měl možnost k vyrovnání Důras, ale Kopřivu nepřekonal. Potom se ocitl sám před plzeňskou brankou Gardoň, na Málka však nevyzrál.

Hosté se ubránili v krátké kladenské přesilovce a dvě možnosti na zvýšení měl vzápětí domácí útočník Nedvěd. Hra se přitvrdila a v 13. minutě zůstal na ledě ležet kladenský Bělohlav, který však později pokračoval ve hře.

Plzeň se ubránila při Redlihsově vyloučení a na konci prvního dějství sama nevyužila svou výhodu při Ševcově trestu.

Blízko druhému gólu bylo Kladno v 25. minutě při Vlasákově pobytu na trestné lavici. Po Ševcově střele ale minul zblízka Patera a vzápětí nepřekonal Málka ani Procházka.

Plzeň pak po faulech Adamského a Posmyka hrála 45 vteřin v třech proti pěti, ubránila po Vampolově nedovoleném zákroku i dalších 55 vteřin stejného oslabení, ale v 31. minutě už ve čtyřech inkasovala. Hájkovu střelu od modré tečoval úspěšně Horna.

Následovala série vyloučení domácích. Při signalizovaném trestu pro Gardoně fauloval i Rudovský, ale Západočeši v dvouminutové dvojnásobné výhodě neuspěli. Přesilovka se Lasselsbergeru nedařila ani v době, kdy pykal Trončinský a potom Ševc. Naopak v oslabení v 37. minutě tvrdě pálil Kalla.

Kladno také v závěru druhé třetiny sehrálo početní výhodu bez efektu, ale pojistilo vedení při přesilovce soupeře. V 43. minutě při Ševcově třetím trestu v utkání chyboval Benák, Patera přihrál Procházkovi a kladenský kanonýr tvrdou ránou pod horní tyč z pravého kruhu pro vhazování nedal plzeňskému gólmanovi šanci.

Kladno bylo při chuti a po přesilovce už při hře čtyř proti čtyřem zvýšil už na 4:0 obránce Nádašdi. Pokazit čisté konto mohl Kopřivovi v 52. minutě při přesilovce Vlasák, ale kladenský gólman vleže zasáhl hokejkou.

Další početní výhodu přesně pět minut před koncem už Plzeň využila. Na Adamského trefu ještě navázal za 108 vteřin z otočky osamocený Vampola, ale Kladno si v závěru už výhru pohlídalo a 11 sekund před koncem při power-play hostů dovršil výsledek Patera.

Zdeněk Müller (Kladno): "Podali jsme kvalitní výkon, hráli jsme dobře v obraně. Bylo důležité, že jsme ve druhé třetině přežili dvouminutovou přesilovku soupeře pět na tři. V závěru jsme polevili a zbytečně si zkomplikovali život. Bylo to pak ještě drama, ale naše vítězství bylo zasloužené."
Radim Rulík (Plzeň): "Přišlo mi to dneska tak, že my jsme makali a góly dávalo Kladno. Předčilo nás v efektivitě zakončení, trošku jsme jim to usnadnili, protože jsme byli hodně nedisciplinovaní a bylo z toho hodně vyloučení. Je to velká slabina našeho mužstva. Nevím, kde je příčina. Jsem krátce u mužstva na to, abych to analyzoval, ale je pravda, že ve většině zápasů máme více vyloučených než soupeř. Přesto jsme dnes podali bojovný
výkon, a co se týče nasazení, nemůžeme hráčům nic vytknout. Divíšek měl drobnou virózu."

Kladno - Plzeň 5:2
Branky a nahrávky: 4. Martin Procházka (Patera), 31. Horna (Hájek), 43. Martin Procházka (Patera), 49. Nádašdi (Kalla), 60. Patera (Diviš) - 55. Adamský (Vlasák), 57. Vampola (Vlasák). Rozhodčí: Mikula, Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 12:12, navíc Posmyk, Vampola (oba Plzeň) oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4397. Stav série: 2:0. Třetiny: 1:0, 1:0, 3:2.

Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Trončinský, Ševc, Šmach - Diviš, Patera, Martin Procházka - Tomajko, Z. Nedvěd, Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Gardoň, Frolík. Trenéři: Müller a Kasík.
Plzeň: Málek - Benák, Redlihs, Posmyk, Čakajík, Jasečko, Cartelli, Dresler - Vlasák, Vampola, Adamský - Dvořák, Ludvík, Šindel - Důras, Kracík, Matějovský - Fabuš, Kubalík, Laš. Trenéři: Hořava a Rulík.