Kotalík přemohl nejlepší tým v NHL

5 2003
Ottawa - Útočník Buffala Sabres Aleš Kotalík vstřelil v nočním utkání proti Ottawě oba góly svého týmu a v prodloužení zajistil výhru 2:1. Rozhodující gól do sítě stále nejúspěšnějšího týmu soutěže vstřelil necelých jednačtyřicet vteřin před koncem prodloužení. Martin Straka rozhodl po dvaačtyřiceti vteřinách nastaveného času o výhře Pittsburghu 3:2 nad New Yorkem Islanders. Petr Čajánek ze St.Louis dvěma góly pomohl k výhře nad Tampou Bay 5:1. Čajánka chválí za příkladnou hru dozadu. V úvodu druhé třetiny se podařilo jemu a hned vzápětí i Martinu Ručínskému skórovat ve vlastním oslabení.

Kotalík se za poslední dva měsíce natrvalo usídlil v sestavě Sabres. Od svého povolání z farmy 27. října nasbíral v devětadvaceti zápasech třináct bodů.

Trefa, kterou zajistil v noci dvoubodový zisk na ledě stále nejlepšího týmu NHL, byla jeho osmá.

"Jsem prostě rád, že jsem tady, že můžu hrát NHL," řekl šťastný střelec. "Když mě povolali z farmy, splnilo se mi to, o čem jsem vždycky snil. Doufám, že lidé poznali, že jsem schopen hrát v této soutěži."

Kotalík nejprve po 48 vteřinách bez přípravy vypálil a vstřelil úvodní gól a pak 41 vteřin před koncem prodloužení v nájezdu dva na jednoho zužitkoval přihrávku kapitána Stu Barnese.

V brance Sabres pochytal 33 střel nováček Ryan Miller.

Pittsburgh naopak doposud v letošní sezoně v prodloužení ani jednou nevyhrál. Zároveň dva roky nedokázal na domácím ledě porazit New York Islanders. Díky Martinu Strakovi se mu podařilo v noci obě věci změnit.

"Celý rok jsme s tím měli problémy, v prodloužení se nám nedařilo," řekl trenér Rick Kehoe.

Dlouhá přihrávka obránce Marca Bergevina dala vzniknout v první minutě nastavené třetiny přečíslení dva na jednoho. Straka se dostal k puku na levém křídle, napravo ho doprovázel obránce Michal Rozsíval. "Chtěl jsem Rozsívalovi poslat puk, ale byl hlídaný," vysvětloval Straka. "Tak jsem udělal mírný pohyb, vypálil a prošlo to do branky."

Rozsíval si připsal u gólu asistenci. Michal Sivek svým třetím gólem v sezoně zvyšoval  ve 20. minutě na 2:0. Mario Lemieux s přispěním Jana Hrdiny otevřel skóre v deváté minutě a upevnil si vedoucí pozici v kanadském bodování.

Rozhodující pasáž zápasu St.Louis-Tampa Bay přišla při přesilové hře "Blesků". Radovali se ale hráči Blues.

Petr Čajánek a Martin Ručinský během jediného oslabení v úvodu druhé třetiny vstřelili gól a přivedli St.Louis do vedení 2:1. Ručínského gól se nakonec ukázal být vítězný, jeho tým zvítězil 5:1. Čajánek pečetil výhru posledním gólem ve 49. minutě. Ručinský zároveň jednou asistoval.

Čajánek se při svém gólu v oslabení propletl okolo dvou obránců Lightning a zblízka překonal Nikolaje Chabibulina, Ručinský dorážel střelu od modré čáry.

New York Rangers, kteří jsou podle deníku New York Post v jednání o novém kontrkatu s Jiřím Dopitou, remizovali s Washingtonem 2:2 díky brance Matthewa Barnabyho tři minuty před koncem normální hrací doby.

Rangers se ujali vední v 8. minutě, kdy po přihrávce Bobbyho Holíka skóroval Eric Lindros. Capitals ale ve duhé části díky Mikeu Grierovi a především Robertu Langovi otočili na 2:1. Barnaby v 57. minutě dorážel při přesilové hře střelu od modré čáry.

Útočník Edmontonu Aleš Hemský připsěl jedním gólem k výhře nad Montrealem 5:4. Devatenáctiletý útočník prolomil svou střeleckou smůlu a po 26 zápasech konečně vstřelil svůj první gól v NHL. Oilers zvítězili až v prodloužení- přesně po čtyřech minutách se do horního růžku branky Jose Theodorea trefil Ryan Smyth.

Oilers trochu vypadli z rytmu, podle kterého skvěle šlapali na přelomu listopadu a prosince. Noční výhra byla jejich teprve druhá z posledních deseti zápasů.  Na straně Canadiens, kteří nevyhráli už šest zápasů za sebou, si jednou asistenci připsal Jan Bulis, který má podle všeho zaděláno na svou nejlepší sezonu v zámoří.
Brankář Toronta Ed Belfour zažil prozatím nejtěžší noc ze všech brankářů v této sezoně, když v utkání s New Jersey předvedl rekordních 50 zákroků. Maple Leafs především díky jeho fantastickému výkonu zvítězili 2:1.

Devils jednoznačně soupeře přestříleli 51:19. Patrik Eliáš vyslal sedm střel, kapitán Scott Stevens dokonce osm.

"Eddie jim to vyhrál," řekl brankář Devils Martin Brodeur. "Myslím, že nehráli vůbec dobře. Jak můžete být spokojeni, když ve vlastní hale pustíte 51 střel ?"

Calgary Flames zůstávají pod vedením nového trenéra Darryla Suttera neporaženi. V noci zvítězili nad Minnesotou 3:2 a mají s novým koučem bilanci tří vítězství a jedné porážky. Dvě branky vsítil útočník Martin Gelinas, brankář Roman Turek pochytal 22 střel.

Po třinácti zápasech skončila bodová šňůra Milana Hejduka z Colorada. Jeho tým sice zdolal San Jose vysoko 6:1, Hejduk se však bodově neprosadil. Jediný bod si za asistenci připsal obránce Martin Škoula.

Columbus porazil Phoenix 2:0. Na druhý gól Blue Jackets nahrával David Výborný. V brance Coyotes tentorkát chyběl hrdina posledních čtyř zápasů Sean Burke, který má poraněné koleno. Jean-Marc Pelletier ve svém prvním startu na jeho místě pochytal 23 střel, domácí Marc Denis si připsal za stejný počet zákroků shutout.

Tomáš Vokoun z Nashvillu pochytal 32 střel v utkání s Chicagem, které skončilo 3:3.

Sobotní výsledky :

Boston - Carolina 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 1. J. Thornton, 43. G. Murray - 6. a 40. O'Neill (na druhou Hlaváč), 24. C. Adams, 53. Cole. Střely na branku: 34:41. Diváci: 16.407.

Toronto - New Jersey 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 19. Fitzgerald, 44. Green - 35. Langenbrunner. Střely na branku: 19:51. Diváci: 19.287.

Ottawa - Buffalo 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 33. Van Allen - 1. a 65. Kotalík. Střely na branku: 33:21. Diváci: 16.406.

New York Rangers - Washington 2:2 po prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 8. Lindros (Holík), 57. Barnaby - 28. Grier, 39. Lang. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.200.

Columbus - Phoenix 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 11. Sillinger, 16. S. Pronger (Výborný). Střely na branku: 25:23. Diváci: 18.136.

Pittsburgh - New York Islanders 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 9. M. Lemieux (Hrdina), 20. Sivek, 61. Straka (Rozsíval) - 36. Parrish, 39. Asham. Střely na branku: 26:28. Diváci: 14.331.

St. Louis - Tampa Bay 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
Branky: 21. a 49. Čajánek (na první Ručinský), 22. Ručinský, 30. Drake, 43. Chavanov - 14. A. Roy. Střely na branku: 22:27. Diváci: 19.829.

Nashville - Chicago 3:3 po prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 1. Hartnell, 9. A. Johansson, 57. J. York - 13. Nikolišin, 32. Calder, 35. Berezin. Střely na branku: 35:35. Diváci: 14.112.

Calgary - Minnesota 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 28. a 48. Gelinas, 24. Lydman - 27. Zjuzin, 60. Brunette. Střely na branku: 31:24. Diváci: 15.974.

Edmonton - Montreal 5:4 v prodl. (3:1, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 54. a 65. R. Smyth, 4. Comrie, 5. A. Hemský, 8. Chimera - 19. Rivet, 39. Quintal, 41. Koivu, 60. Zedník (Bulis). Střely na branku: 28:35. Diváci: 16.839.

Vancouver - Florida 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky: 36. a 44. Bertuzzi, 51. Näslund - 32. B. Ference, 50. Nilson. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.422.

Los Angeles - Dallas 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
Branky: 10. Schneider (Modrý), 32. Višňovský - 28. Guerin, 44. D. Hatcher, 49. Lehtinen. Střely na branku: 19:29. Diváci:  18.118.

San Jose - Colorado 1:6 (1:3, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Sturm - 4., 45. a 48. Reinprecht, 14. Schantz (Škoula), 17. Hinote, 22. R. Blake. Střely na branku: 41:19.  Diváci: 17.496.

OREL UHÁJIL HNÍZDO. Gólman Toronta Eddie "Orel" Belfour pochytal v zápase s New Jersey 50 střel a přispěl k výhře 2:1.

Brankář Cory Schwab opět zachránil branku New Jersey v zápase s Torontem

Ivan Majeský z Floridy sráží na led Darrena Langdona z Vancouveru

Obránce Jaroslav Benýšek (vpravo) posílá puk do bezpečí od branky Minnesoty před Clarkem z Cagary

Alexej Jašin z New York Islanders zastavuje u mantinelu unikajícího Keitha Primeaua z Pittsburghu

Koncem hokejky vyráží střelu na svou branku gólman Martin Brodeur z New Jersey

TEĎ UŽ MU GÓLY DÁVAT NEBUDE Václav Varaďa z Buffala se snaží zakončit akci před brankářem Patrickem Lalimem. Na něj už po přestupu do Ottawy bude střílet jen na tréninku.