Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kovalčuk vyrazil v Bernu na zmrzlinu, pak unikal zájmu hokejových fanoušků

Ruský hokejista Ilja Kovalčuk v Bernu vyrazil na zrmzlinu | foto: iDNES.cz

10 2009
Bern (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - "Hej, Kovalčuk," pokřikovali chlapíci ve švédských dresech. Seděli u piva před jednou z bernských restaurací, když kolem nich v sobotu odpoledne prošla skupinka ruských hokejistů. Mezi nimi byla i největší hvězda turnaje - kanonýr Ilja Kovalčuk.

Ten využil volný den k tomu, aby se svými spoluhráči vyrazil na zmrzlinu. A podle očekávání se stal hned objektem zájmu fanoušků.

V ten moment byste snad poprvé mimo hokejové zápasy poznali, že v Bernu právě vrcholí mistrovství světa, velký hokejový svátek.

Už ve chvíli, kdy si Kovalčuk vybíral zmrzlinu, stihl rozdat pár autogramů. A než přešel až k náměstí Kornhausplatz, začala mu už při rozhovorech s fanoušky pomalu docházet trpělivost.

Když se pak za ním od stolku z kavárny rozeběhla i skupina místních fandů, Kovalčuk už jen znechuceně žádost o fotku odmítl a téměř prchal zpátky do hotelu.

Je to jeho turnaj, tvrdí ruské legendy

Kovalčuk zatím na mistrovství světa ve Švýcarsku září. Zatímco loni v Kanadě přišly jeho góly až v ten nejdůležitější moment, letos bojuje o post nejproduktivnějšího hráče celého turnaje.

V souboji s kanadským útočníkem St. Louisem zatím ztrácí bod. Už tak se ale stal Kovalčuk ruským rekordmanem.

Od roku 1993 nenasbíral žádný ruský hokejista v průběhu jednoho šampionátu tolik bodů. „Vstoupili jsme do jeho hvězdného času,“ chválí ho slavný brankář Vladislav Treťjak.

„Ilja po ledě létá. Je schopný přejít přes jakéhokoli obránce. Na jeho střely se brankáři často nestačí ani připravit, je nepředvídatelný. Stačí se podívat na jeho vítězný gól ve čtvrtfinále proti Bělorusku,“ tvrdí Treťjak.

Díky Kovalčukově vítězné trefě loni skončilo patnáctileté ruské vyhlížení světového titulu. Útočník Atlanty skákal po ledě jak pominutý.

A stejně se ze svých tref raduje i ve Švýcarsku. "Ukazuje, jak moc je do hokeje zapálený," tvrdí Alexej Kasatonov, další hokejová legenda z jeho země. "Je to jeho šampionát. Hlavní je, že rozhoduje zápasy."

Už mu zbývá jen ten jediný. Od 20.30 proti Kanadě. Pokud jej nezastaví ani Kanaďané, pak si po roce znovu oblékne na krk zlatou medaili.

Kovalčuk řádil i v semifinále proti USA

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze