Lemieux a Straka spasili Pittsburgh

9 2001
New York - Osmasedmdesát vteřin dělilo hokejisty Pittsburghu v zápase 2. kola Stanley Cupu proti Buffalu od vyřazení. Hráči, které koučuje Ivan Hlinka, dlouho prohrávali 1:2, pak ale Dominika Haška v brance Buffala, který pochytal třicet střel, překonal Mario Lemieux a vynutil si prodloužení. Ve dvanácté minutě nastaveného času Kovaljovova přihrávka ideálně našla Martina Straku a ten rozhodl o tom, že sérii dořeší až čtvrteční zápas v Buffalu. Straka byl u všeho podstatného, co se v zápase stalo: rozhodující gól dal a u předchozích dvou asistoval, jednu asistenci si připsal i Robert Lang.

Střelce pochválil i slavný Mario lemieux. "Márty je pro nás moc důležitý, zvlášť jeho rychlost a kondice na soupeře platí. Nemůže udělat chybu, a když jí udělá, Martin je tam a hned jí trestá." Straka byl vůbec nejpilnější střelec utkání, na Haškovu branku vyslal sedm střel.

Skóre otevřel v polovině první třetiny útočník Maxim Afinogenov z Buffala, který se po návratu z trestné lavice dostal do brejku, naznačil brankáři Hedbergovi kličku do bekhendu a forhendem poslal puk do sítě. Domácím se podařilo vyrovnat v úvodu druhé části. Straka zpoza branky našel volného Kovaljova, proti jehož střele zápěstím neměl Hašek šanci.

Za dalších pět minut se Penguins znovu radovali. Po poradě s videorozhodčími však branka Jaromíra Jágra uznána nebyla. Při snaze o dorážku si Jágr přikopl puk bruslí, nestihl se ho však dříve, než překročil brankovou čáru, dotknout hokejkou.

Do vedení se tak dostali znovu hosté poté, co Donald Audette zblízka zasunul puk do branky. Hedberg se snažil vykrýt prostor u bližší tyče, Audette ale poslal kotouč k té vzdálenější. Domácí pak byli jasně lepší, Sabres pouze bránili. Jejich naděje držel při životě výborně chytající Hašek, který přes inkasované góly předvedl nejlepší výkon v sérii. Po dvaadvaceti výhrách však poprvé v kariéře nedokázal v play off vychytat vítězství v zápase, v němž jeho tým po dvou třetinách vedl.

Vynikající bilanci pokazil Haškovi Lemieux. Patnáct vteřin poté, co Penguins odvolali gólmana, se Kovaljovova střela odrazila od brusle bránícího Curtise Browna vysoko do vzduchu a přistála u brankoviště vedle Lemieuxe, který puk nadvakrát poslal kolem dezorientovaného Haška do branky. "Puk se odrazil někam nahoru, nikdo nevěděl kam. Nejspíš jsem první střelu nějak vyrazil, ale nejsem si tím moc jistý. Když jsem puk konečně uviděl, bylo už příliš pozdě," litoval Hašek.

"Nemohu říci, že bychom se vyřazení nebáli. Vypadalo to, že puk za Haška prostě nedostaneme. Mario si ale nakonec cestu našel," oddechl si útočník Kevin Stevens. "V předchozích zápasech jsem se cítil hodně dobře, střelecky jsem se ale neprosadil. Jsem rád, že mi to tam konečně spadlo," těšil se z branky Lemieux.

O vítězný gól Pittsburghu se postarala řada Kovaljov, Lang, Straka. Robert Lang připravil u zadního mantinelu Dimitrije Kalinina o puk, Kovaljov ho ihned nahrál před branku Strakovi a ten dal už podruhé v letošním play off v prodloužení rozhodující branku.

"Robert vybojoval nádherně puk, Kovy mě skvěle našel a já byl najednou úplně volný. Vůbec jsem nepřemýšlel, kam vystřelím. Prostě jsem se jen snažil trefit branku," vysvětlil Straka.

I když byl u všech branek svého týmu a vedle gólu zaznamenal i dvě asistence, za hlavní hvězdu večera považoval Lemieuxe. "Mario dnes znovu rozhodl," chválil Straka majitele klubu.

Buffalu nebyla nic platná ani péče, kterou Lemieuxově obraně věnoval Václav Varaďa. Po jeho zákrocích sice Lemieux zůstal dvakrát bezvládně ležet na ledě, ale vždy se do zápasu vrátil.

Pittsburgh - Buffalo 3:2 v prodloužení
Branky a nahrávky:
26. Kovaljov (Straka, Laukkanen), 59. Lemieux (Kovaljov, Straka), 72. Straka (Kovaljov, Lang) - 10. Agfinogenov (Heinze), 35. Audette (Warrener). Střely na branku: 33:18. Diváků: 17 148. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 1:0. Stav série: 3:3.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a plus a minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách.