Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lemieux má sochu: Zajímalo by mě, kolik bych měl bodů, nebýt nemocí

Mario Lemieux před svou sochou v Pittsburghu | foto: AP

8 2012
Jako by se i počasí poklonilo umění legendárního hokejového útočníka Maria Lemieuxe, jemuž v Pittsburghu vystavěli bronzovou sochu v nadživotní velikosti. Teploměr totiž při slavnostním ceremoniálu ukazoval 66 stupňů Fahrenheita, tedy číslici, kterou nosil na dresu.

"Když vám postaví takovou sochu, je to něco mimořádného. Pro mě, mou rodinu a samozřejmě pro fanoušky, kteří sledovali mou kariéru," prohlásil Lemieux u řečnického pultíku, krátce poté, co bylo umělecké dílo s názvem "Le Magnifique" odhaleno.

Stojí před domovským stánkem Pittsburghu, arénou Consol Energy Center.
V té původní - vedle stojící Civis Areně - už Penguins nehrají. Stařičký stadion v současné době vypadá spíš jako ruiny: prochází totiž demolicí.

Lemieux vytvořil z průměrného klubu špičku v NHL. Poprvé to bylo v době jeho hráčské kariéry. Když totiž přišel, byl Pittsburgh jedním z nejhorších týmů v lize. O pár let později však slavil společně s Jaromírem Jágrem dva Stanley Cupy za sebou.


Podruhé klub zachránil v roce 1999 před krachem, zabránil stěhování do jiného města a stal se jeho spoluvlastníkem. A z této pozice slavil o deset let později i třetí triumf, to už měl v týmu novou hvězdu soutěže Sidneyho Crosbyho.

O jeho velikosti svědčí i fakt, že se ceremoniálu zúčastnil starosta města Luke Ravenstahl nebo komisionář NHL Gary Bettman. Ti všichni sledovali, jak černá plachta odhalila více jak třímetrovou sochu znázorňující Lemieuxe, jak střílí jeden ze svých 690 gólů v základní části.

Vytvořil ji známý umělec Bruce Wolfe, jemuž sloužila jako předloha fotografie z 20. prosince 1988, kdy se legendární Supermario protáhl mezi obránci New Yorku Islanders Richem Pilonem a Jeffem Nortonem, kteří se následně srazili, a střelou zápěstím překonal brankáře Kelyho Hrudeyho. Penguins tehdy vyhráli 5:3.

Fotogalerie

"Zvažovali jsme spoustu možností. Třeba Maria, jak zvedá Stanley Cup, nebo Maria v plné rychlosti s pukem. Ale nakonec jsme se rozhodli pro to, co ho nejvíc charakterizuje. Na ledě se Mario dokázal dostat přes obránce a střílel úžasné góly. Mimo led zase překonával mnoho překážek," uvedl výkonný šéf a prezident Pittsburghu David Morehouse.

Lemieux souhlasil se vznikem své sochy až po mnohaletém přemlouvání a paradoxní je, že na gól, který zobrazuje, si nevzpomíná.

Jeho hokejové umění bylo mimořádné, byl dokonce srovnáván s Waynem Gretzkym. Nebýt rakoviny, kvůli které musel na dlouhou dobu přerušit kariéru, mohl snad jako jediný atakovat jeho nedostižné rekordy.

I tak se stačil do historických statistik nesmazatelně zapsat: ačkoli neodehrál ani tisíc zápasů v NHL, nasbíral neskutečných 1 723 kanadských bodů. Mezi střelci mu patří deváté místo, v průměru bodů na zápas je před ním jen právě Gretzky.

"Vynechal jsem strašně moc utkání a hrozně moc sezon. Bylo by hezké vědět, kolik bodů bych měl, kdybych měl na kontě třeba 1 500 zápasů. Kdo ví, kam až by to došlo," poznamenal dnes Lemieux, jenž definitivně ukončil kariéru v roce 2006.

Podívejte se na Lemieuxův gól, podle kterého vznikla socha

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze