MELA. Před pardubickou bránu se často tlačil liberecký útočník Jaroslav Kudrna.

MELA. Před pardubickou bránu se často tlačil liberecký útočník Jaroslav Kudrna. I díky tomu se mu povedlo vstřelit hattrick. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kudrnův hattrick rozhodl o semifinálové výhře Liberce v Pardubicích

• 41
Do extraligového semifinále vstoupili vítězně hokejisté Liberce. Díky hattricku Jaroslava Kudrny dokázali uspět na pardubickém ledě, kde v první třetině otočili vývoj a vedení udrželi až do konce. Druhý zápas se hraje v neděli.

Domácí trenéři posadili před startem semifinále gólmana Růžičku a do zápasu poslali veterána Salfického. To jim však štěstí nepřineslo, zkušený gólman nejistě rozehrával puky a zejména čtvrtý liberecký gól na konci druhé třetiny nese jeho podpis.

1. zápas ON-LINE

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Jenže tou dobou už hosté jen hlídali vedení. Už v první třetině dokázali zápas otočit a pak jen udržovali jednobrankový až dvoubrankový náskok. Pardubičtí přitom začali dobře, když Kolář využil přesilovku pět na tři.

Jen krátce poté, co hosté zkompletovali své řady, se ale proti pravidlům provinil i domácí Cetkovský a Kudrna s velkou dávkou štěstí vyrovnal. Hosty tahle branka probrala a ve 13. minutě mohli skórovat znovu. Víšek obkroužil domácí branku a jen zásah obránce mu znemožnil poslat puk za opuštěnou brankovou čáru.

Závěr třetiny přesto opanovali Bílí Tygři. Nejprve se v 18. minutě trefil znovu Kudrna a jen tři vteřiny před přestávkou zakončil povedenou individuální akci Nedvěd parádním forhendovým blafákem.

Dvoubrankové manko domácích určilo ráz druhého dějství. Zatímco Východočeši usilovali o kontaktní gól, Liberečtí pozorně hájili cenný náskok a vyráželi do nebezpečných kontrů. Při přesilovce Pardubic ve 25. minutě se stal velkým spalovačem Somík - nejprve neuspěl s pohotovou tečí a ani následnou dorážkou, po pár vteřinách pak nepřineslo úspěch ani jeho zakončení z ideální pozice mezi kruhy.

Ve 36. minutě se však domácí přece jen dočkali snížení, když kousek za modrou čárou v útočném pásmu napřáhl Rákos a propálil Pince. Jen o chvilku později nepřetavil v přesilovce tutovku ve vyrovnání útočník Kolář.

Místo toho se 33 vteřin před skončením třetiny prosadil bekhendem z úhlu Vantuch. Pardubičtí tak šli do kabin podruhé těsně po inkasovaném gólu.

Přesto se rychle vzchopili a hned 46 vteřin po nástupu do třetí části zakončil přečíslení ranou do horního růžku Zohorna. Nezanedbatelný podíl na této brance však nesl i gólman Pinc, který sice Zohornovu ránu dobře viděl, přesto máchl lapačkou do prázdna.

V 52. minutě však hosté definitivně udeřili a rozhodli, když Kudrna v signalizované výhodě šťastným odrazem dovršil hattrick. Na tuhle ránu od svého bývalého hráče už Pardubice neodpověděly ani v půl minuty trvající hře v šesti proti čtyřem.

Šanci na odvetu mají už v neděli, kdy se od 18:10 hraje druhé utkání série.

Ladislav Lubina (Pardubice): "Myslím, že utkání jsme nezvládli především hlavou. Pomalu jsme mysleli a od začátku jsme tahali za kratší konec. Bohužel jsme v sobě nenašli během utkání sílu, abychom to zvrátili, a vždycky, když jsme se trošku dotáhli, dostali jsme laciný gól. Už to bylo několikáté utkání po sobě, v neděli tam musí nastoupit úplně jiné mužstvo."

Filip Pešán (Liberec): "Do utkání jsme vstoupili lehce nervózně a prvních deset minut z naší strany bylo ustrašených. Pak jsme zjistili, že s Pardubicemi se dá hrát, začali jsme lépe bruslit a myslím, že od té doby jsme byli o něco lepší. Dali jsme šťastné góly, které v play-off padají, protože jsme se tlačili do branky, a to dnešní utkání rozhodlo."

Další ohlasy: Měl jsem kliku, říká autor hattricku Kudrna

Pardubice - Liberec 3:5 (na zápasy 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Kolář I (Bartek, Píša), 36. Rákos (T. Zohorna), 41. T. Zohorna (Rákos, V. Kočí) - 9. Kudrna (Trončinský), 18. Kudrna (Víšek), 20. P. Nedvěd (Klimenta, Špaček), 40. Vantuch (Víšek, Čakajík), 52. Kudrna (Víšek, P. Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. Diváci: 9487. Třetiny: 1:3, 1:1, 1:1. Stav série: 0:1.

Pardubice: Salfický - Píša, V. Kočí, Sičák, Kolář II, Havíř, Borer, Benák - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Elkins, Somík - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos - Semorád, Markovič, Buchtele - Kousal. Trenéři: Hynek a Lubina.

Liberec: Pinc - Trončinský, Derner, Moravec, Štich, Čakajík, Holub, Výtisk, Roth - T. Urban, P. Nedvěd, Klimenta - Špaček, Vantuch, Bartovič - Kudrna, Bulíř, Víšek - Bárta, Kica, Bortňák. Trenéři: Kalous a Pešán.