I několik minut po skončení utkání zní ostravskou arénou populární "Macejko".

Slovensko čeká třetí vystoupení na turnaji hned v pondělí, kdy se od 16:20 utká si silným výběrem USA. Kazachstán se představí v úterý ve stejný čas proti Lotyšsku.

23:02

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Kaukokari (FIN) – K. Briganti (USA), Fuchs (SUI)
Počet diváků: 9 109

Je dobojováno! Slovensko ve svém druhém utkání na turnaji poráží Kazachstán 6:2 a připisuje si první tři body do tabulky skupiny B. Za dnešním triumfem vykročili Slováci už v první třetině. Do vedení poslal Slovensko ve 12. minutě využitou přesilovkou Martin Pospíšil. Na jeho zásah o minutu později navázal Martin Faško-Rudáš a třetí zásah Slovenska v první části přidal Matúš Sukeľ. Kazachstán se branky dočkal až v úvodu druhé třetiny, kdy se prosadil Alichan Asetov. Sílící aktivitu Kazachstánu ale proměněným trestným střílením zhatil Libor Hudáček.Po minutě hry ve třetí části se navíc podruhé v utkání trefil Martin Pospíšil a šestou branku Slovenska vsítil Lukáš Cingel. Za Kazachstán už stačil pouze snížit Alichan Omirbekov.

Nejlepší hráči utkání

Alichan Asetov (Kazachstán)
Martin Pospíšil (Slovensko)

Konec zápasu.

59:48

Ještě jedno přerušení hry po tečovaném vyhození z obranného pásma Slovenska. Zaplněná aréna je na nohou a příznivci Slovenska slaví první vítězství na šampionátu.

59:11

František Gajdoš ještě dostal přihrávku do zajímavé pozice, ale Bojarkin dokázal zasáhnout hrudí. Odražený puk zadáci Kazachstánu odklidili do bezpečí.

58:24

Tatar nespěchal za přihrávkou na levou stranu a raději odjel střídat. O osudu druhého vystoupení Slovenska na turnaji je jasno.

57:50

Patrik Koch si klepl o přihrávku na modrou čáru, jenže puk mu přeskočil přes čepel do středního pásma a Slováci musí rozjet novou akci.

57:12

Alichan Omirbekov z těžké pozice od mantinelu zkusil nachytat Škorvánka na švestkách, ale slovenský gólman dával pozor.

56:55

Martin Faško-Rudáš se na pravé straně útočného pásma dostal do zakončení, ale Bojarkin zatím druhý kotouč ze své branky lovit nemusel.

56:20

Peter Čerešňák nespěchal s rozehrávkou a počkal na kompletní vystřídání svých spoluhráčů. Ani Kazachstán už se s napadáním nikam nežene.

55:51

František Gajdoš si pohrál s napadajícím soupeřem, objel vlastní branku a bekhendem puk vyhodil za modrou čáru. Slovensko závěr duelu zvládá s přehledem.

55:10

Kazachstánci si nerozuměli při rozehrávce v obranném pásmu a málem nabídli puk Regendovi. Svou chybu však bleskově napravili u mantinelu.

54:28

Hudáček už mohl zakončovat z výborné pozice, ale ještě chtěl puk předložit spoluhráči do tutovky, čímž celou akci zmařil.

53:48

Juraj Slafkovský se v útočném pásmu zmocnil kotouče, natlačil se tělem před branku, ale neprocedil puk mezi betony Nikity Bojarkina.

53:20

Peter Cehlárik prokličkoval s pukem na čepeli do útočného pásma, jenže z pravého křídla puk nedostal do nebezpečného prostoru.

52:40

Roman Starčenko dotíral na slovenské obránce za jejich brankou, ale Martin Fehérváry prodal v souboji své bohaté zkušenosti.

51:30

Na opačné straně musel Nikita Bojarkin vší silou přitlačit beton k brankové konstrukci, aby puk neprošel za čáru. Slováci zareagovali na obdržený gól aktivitou v útoku.

51:04
Gól

Kazachstán právě vstřelil branku! Je sníženo! Kazachstán dokázal alespoň na chvíli umlčet párty na tribunách ostravské arény. Nikita Michajlis si za brankou všiml volného puku, obtočil se s ním kolem slovenské klece a tlačil jej mezi beton gólmana Škorvánka a tyč, což se ale povedlo až ALICHANU OMIRBEKOVOVI! Asistence: Nikita Michajlis, Samat Danijar.

Utkání sleduje 9 109 diváků.

50:32

Nikita Bojarkin si pohlídal nahození z pravé strany hrací plochy a schoval puk do lapačky. Vhazovat se bude po jeho levici.

50:00

Do konce utkání zbývá posledních deset minut a na tribunách už se rozjíždějí oslavy slovenského vítězství.

49:30

Pavol Regenda zablokoval přihrávku mezi kruhy a sám založil slovenskou útočnou akci. Po pobytu v útočném pásmu vypálil Martin Fehérváry, ale kazašský gólman zasáhl.

49:02

Andrej Golian se za vlastní brankou lehce unáhlil a poslal kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Vhazovat se bude po pravici Škorvánka.

48:25

Libor Hudáček si s pukem vybruslil od mantinelu na modrou čáru, jenže nepřesnou přihrávkou do rohu odevzdal kotouč Kazachům.

48:10

Šimon Nemec zablokoval přihrávku z rohu kluziště směřující před Škorvánka a z nebezpečného prostoru puk raději vyhodil přes celé kluziště na zakázané uvolnění.

47:31

Krátce po vyhraném vhazování vypálil bez přípravy od modré čáry Dmitrij Breus, jehož dělovka jen zaduněla o zadní mantinel.

47:25

Slafkovský svedl souboj na levé straně obranného pásma. Po přerušení hry se do menšího konfliktu dostal Patrik Koch, ale pěsti tentokrát nelítaly.

46:20

Michajl Rachmanov se sice dostal do útočného pásma, jenže při brzdě u levého mantinelu ztratil balanc.

45:52
Šance

Do samostatného úniku se dostal Miloš Kelemen, který zvolil zakončení zápěstím, jenže trefil vyrážečku Bojarkina!

45:06

Střídání v týmu Kazachstán:
ze hřiště odchází Andrej Šutov, přichází Nikita Bojarkin.

45:06
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! Slovenská kanonáda ještě nekončí! Krátce po vyhraném vhazování v útočném pásmu Slováci opět udeřili přihrávkou z rohu kluziště. Hudáček tentokrát našel volného LUKÁŠE CINGELA, který se z blízkosti nemýlil! Asistence: Libor Hudáček.

44:58

Obrovská šance Slovenska po protiútoku! Šimon Nemec projel do útočného pásma, předložil kotouč na pravou stranu, odkud ještě přišla křížná pobídka, ale Šutov ve spolupráci s obránci střelu z úhlu udržel.

44:12

Škorvánek si pohlídal vysoké nahození z pravé strany a rychle puk vytřepal z lapačky.

43:45

Po další pobídce z levé strany hrozil před brankou Matúš Sukeľ, ale Šutov betony sklapl včas. Vhazovat se bude po jeho pravé ruce.

43:13

František Gajdoš neměl optimální zpracování ve středním pásmu a puk mu uskočil k obránci Kazachstánu. Slovenští fanoušci si výkon svých oblíbenců užívají.

42:26

Jevgenij Rymarev operoval s pukem u hrazení v útočném pásmu, ale nechal se rozhodit masáží slovenského hráče. Kazachstán se nedostává ke střelám.

42:05

Peter Cehlárik se po efektním sklepnutí prohnal do útočného pásma a akci sám zakončil. Ránu směřující doprostřed branky Šutov zneškodnil.

41:18
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! Slovensko na úvod třetí části přestálo zbytek přesilovky soupeře a po jejím skončení samo udeřilo. Na Hudáčkovu přihrávku z levého rohu útočného pásma si sjel MARTIN POSPÍŠIL, který lehkou tečí odrazil puk od tyče do branky! Asistence: Libor Hudáček, Šimon Nemec.

41:00

Slovensko hraje v plném počtu.

40:51

Nakonec si Kazachstán v přesilovce vytvořil zajímavou možnost, ale na přihrávku před poloodkrytou branku nikdo v bílém nedosáhl.

40:26

Kazachstán se v úvodu třetí třetiny dostal do útočného pásma, ale Škorvánkovi pomohl Matúš Sukeľ, který obral soupeře o kotouč.

40:01

Střely na branku: 24 – 12
Zásahy brankářů: 11 – 20

I po druhé třetině mohou být spokojenější Slováci, kteří vedou 4:1. Ve 24. minutě přitom za Kazachstán dokázal během signalizovaného vyloučení snížit Alichan Asetov. Kazachstán poté několikrát podržel Šutov, který v brankovišti doslova kouzlil. Přesto se Kazachstán dál tlačil vpřed ve snaze zdramatizovat duel. Ve 29. minutě však po faulu dostali Slováci možnost trestného střílení, z nějž udeřil Libor Hudáček. V závěru periody dostaly prostor i emoce. Po potyčce za brankou Kazachstánu byli vyloučeni dva hráči na obou stranách.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:33

Jevgenij Rymarev v přesilovce dostal přihrávku na pravý kruh, odkud prověřil Škorvánka, který se nenechal zaskočit. Slovensko se poté osvobodilo.

39:00
Trest

Slovenská střídačka dostává minutu před koncem druhé části trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

38:33

Andrej Kudrna takřka z nulového úhlu poslal puk bekhendem na branku. Kotouč prosvištěl brankovištěm, ale nikdo ze Slováků jej za Šutova neuklidil.

38:10

Andrej Kudrna vybojoval puk na pravé straně útočného pásma, ale neměl podporu spoluhráčů. Kazachstánci se vydali vpřed, ale ani oni puk neudrželi.

37:10

Alichan Omirbekov byl čistým způsobem atakován ve středním pásmu. Slováci i přes vedení o tři branky dohrávají souboje ve vysoké intenzitě.

36:34

Slovensko uklidnilo rozehrávku v obranném pásmu. Do útočného pásma se poté dostal Miloš Kelemen, který puk posunul jen na zadní mantinel.

35:55
Trest

Aktéři bitky Tatar, Slafkovský, Gajtamirov a Koroljov vyfasovali dvě minuty za hrubost. Pokračuje se v pěti na obou stranách.

35:55

Juraj Slafkovský se po ataku u branky Kazachstánu pustil do potyčky. Okamžitě se utvořili další dvojičky, aktivní byli i Šimon Nemec a Tomáš Tatar, který skončil bez helmy.

35:18

Velmi tvrdě byl v rohu obranného pásma Slovenska atakován Patrik Koch. Sudí ale nevylučovat a Slováci se dostali do brejku, v němž Šutov vychytal Cehlárika.

35:00

Slovensko přestálo další oslabení bez úhony. Cehlárik je zpátky na ledě.

34:07

Po zajímavé přihrávce před branku nedokázal z otočky zakončit Maxim Muchametov. Odražený puk Slováci nekompromisně odpálili přes celé kluziště.

33:30

Slováci zvládají oslabení s velkým přehledem. V rohu ledové plochy získal kotouč Pavol Regenda, který jej vyhodil do bezpečí.

33:00
Trest

Kazachstán si zahraje další přesilovku. Peter Cehlárik dostává dvě minuty za hákování.

32:33
Šance

Alichan Asetov dostal přihrávku mezi kruhy, kde si puk srovnal na čepeli, ale zápěstím minul vzdálenější tyč Škorvánkovy branky!

32:09

Vyloučený Martin Fehérváry je zpátky na ledě, Slovensko hraje v plném počtu.

31:35

Až nyní se Kazachstán usadil v útočném pásmu, jenže po krátké kombinaci na jeho pravé straně o kotouč přišli.

31:00

V oslabení se ke střele v útočném pásmu dokonce dostal Lukáš Cingel, jehož projektil přizvedl soupeř do ochranné sítě. Vhazovat se bude po levici Andreje Šutova.

30:30

Slováci vyhodili kotouč do útočného pásma, kde v rohu kluziště odvedl výbornou práci Andrej Kudrna. Kazachstán má problémy se založením útoku.

30:09
Trest

Tentokrát už se bude vylučovat a přesilovou hru si zahraje Kazachstán. Martin Fehérváry si odpyká dvě minuty za podražení.

29:34

Peter Cehlárik a Marek Hrivík nebezpečně zatápěli před brankou Kazachstánu, ale Šutov znovu nějakým způsobem nepustil puk za čáru.

29:08

Juraj Slafkovský po pravém křídle prodral na kruh, odkud zkoušel střelu bekhendem, ale poslal kotouč nad branku Kazachstánu.

28:28
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! K trestnému střílení se rozjel LIBOR HUDÁČEK, který si těsně před brankářem posunul kotouč na bekhendem a uklidil jej mezi tyč a tělo Šutova!

28:28
Šance

Slovensko dostává možnost trestného střílení za držení!

28:20

Slováci se po vypíchnutí puku dostali do šance, ve které byl Kelemen, ale místo zakončení byl faulován. Následnou ránu od modré čáry Šutov vyrazil ramenem.

27:19

Po dalším pobytu Kazachů v útočném pásmu se strhla menší vřava, ve které byl aktivní Jevgenij Rymarev. Ani v tomto případě rozhodčí nevylučovali.

27:07

Leonid Metalnikov dostal přihrávku z pravé strany a vypálil z ostrého úhlu. Jeho projektil skončil těsně vedle branky Škorvánka.

26:20

Arťom Koroljov si musel dát pozor na dojíždějícího Regendu, před kterým puk vyhodil o hrazení. Slovákům se nyní snaží pomoci bouřlivé publikum.

25:52

Temirlan Gajtamirov s problémy udržel kotouč v útočném pásmu. Po následné kombinaci nahozený kotouč prolétl brankovištěm.

25:31

Oleg Bojko si řekl o přihrávku na levý kruh, jenže snahu zakončit mu zmařil jeden z obránců v modrém dresu.

24:42

Znovu mělo Slovensko obrovskou šanci. Cehlárik si sjel na přihrávku zpoza branky, ale pohotovou střelou trefil prostor, kde byl připravený Šutov.

24:20
Šance

Neskutečný zákrok kazašského brankáře! Slováci se dostali do útočného pásma, první ránu Šutov vyrazil jen před dojíždějícího soupeře, ale proti dorážce se skvěle přesunul a puk vytěsnil!

23:34

Kazachstán je po vstřelení kontaktní branky nabuzený. Kazachstánci se znovu tlačili vpřed. Slováci kotouč vyhodili jen na zakázané uvolnění.

23:02

Sudí ještě zkoumali, zda nebude uložen vyšší trest. Nakonec došli k závěru, že faul by byl potrestán dvouminutovým vyloučením, které vzhledem k zásahu Kazachstánu nebude realizováno.

23:02
Gól

Kazachstán právě vstřelil branku! Vylučovat se nebude! Hráči Kazachstánu během signalizovaného vyloučení naskočili na led v šesti, dokonce dokázali prostřídat a dočkali se odměny. Po nástřelu na brankoviště se k puku dostal důrazný ALICHAN ASETOV, který z těsné blízkosti překonal Škorvánka! Asistence: Samat Danijar, Maxim Muchametov.

22:29

Kazachstán se v signalizované výhodě nastěhoval do útočného pásma, ale zatím tomu chybí zakončení.

21:32

Tomáš Tatar uklidnil rozehrávku Slovenska a následně rozjel Ivana. Soupeři však nepřesnou kombinaci Slováků bez problémů vystihli.

20:48

Marek Hrivík střílel z pravé strany útočného pásma, ale zlomil hokejku. Šutov tak vůbec nemusel zasahovat.

20:16

Hned v úvodu druhé třetiny zakončoval od modré čáry Oleg Bojko, jehož ránu Škorvánek viděl a bez problémů zasáhl pravým betonem.

20:01

Střely na branku: 18 – 3
Zásahy brankářů: 3 – 15

Po první třetině mohou být spokojenější Slováci, kteří po aktivním výkonu vedou nad Kazachstánem 3:0. První velkou šanci si Slováci vytvořili po šesti minutách, jenže Matúš Sukeľ nechal vyniknout Šutova. Po sedmi minutách hry poprvé zahrozil Kazachstán, ale Beketajev trefil Škorvánka. Do vedení se Slovensko dostalo ve 12. minutě, kdy se v přesilovce trefil důrazný Martin Pospíšil. O půlminutu později navíc tvrdou ránu přidal druhou branku Martin Faško-Rudáš. Dvě minuty před přestávkou navíc ujel po pravé straně Matúš Sukeľ, který zaplněnou arénu rozjásal potřetí.

20:00

První třetina skončila.

19:55

V závěru první třetiny ještě z levé strany útočného pásma zakončil Marek Hrivík, ale Šutov jeho pokus mezi betony vyrazil holí.

19:18

V poslední minutě ale v mezikruží zapomněli na osamoceného Rymareva, který prověřil pozornost slovenského gólmana. Škorvánek zatím drží čisté konto.

18:41

Michajl Rachmanov se hnal za další prudkou přihrávkou, ale jeho pohyb si pro změnu pohlídal Peter Čerešňák. Škorvánkovi dnes spoluhráči skvěle pomáhají.

18:30

Mário Grman neudržel kotouč v útočném pásmu. Ani Kazachstán se ale vpřed nedostal. Michajl Rachmanov se k přihrávce nedostal a kotouč skončil na zakázaném uvolnění.

17:56
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! Slovensko svou převahu přetavuje ve třetí zásah! Tentokrát se Slovákům povedl rychlý přechod do útoku. Po pravém křídle ujel Kazachům MATÚŠ SUKEĽ, který ještě mohl přihrávat, ale zvolil střelu a prostřelil Šutova! Asistence: Martin Faško-Rudáš, František Gajdoš.

17:15

Marek Hrivík vypomohl ve středním pásmu Ivanovi a nepustil Kazachstán do útočného pásma. Hráči v bílém se jen těžko dostávají do útočného pásma.

16:42
Šance

Tomáš Tatar se sám prosmýkl do útočného pásma, kde si připravil střeleckou pozici, ale Šutov jeho ránu vykopl. Tatar se dostal i k dorážce, jenže ani z ní recept na kazašského gólmana nenašel.

16:10

Starčenko se prosmýkl do rohu útočného pásma, odkud hledal Rymareva, ale Peter Čerešňák stačil kotouč odpálit za modrou čáru.

15:49

Mário Grman podpořil slovenskou ofenzivu útočným výletem, po němž zakončoval z pravého kruhu, jenže trefil jen Šutova, který včas vyjel ven z branky.

15:30

Martin Faško-Rudáš bojoval o kotouč na pravé straně útočného pásma, ale tentokrát byli důraznější Kazachstánci, který puk přizvedli za modrou.

14:54

Kazachstán hraje v plném počtu.

14:38

Marek Hrivík si na modré čáře nepohlídal krátkou přihrávku a kotouč mu utekl do středního pásma.

14:10

Až nyní se Kazachstán osvobodil za cenu vyhození kotouče do útočného pásma. Na ledě ale jednoznačně dominují hráči v modrém.

13:59

Po další kombinaci v přesilové hře musel Šutov zasahovat po přihrávce na brankoviště.

12:54
Trest

Slovenská silná pasáž pokračuje! Dvě minuty za podrážení vyfasoval Gajtamirov.

12:23
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! Ostravská hala je na nohou! Slováci se krátce po vhazování dostali do útočného pásma. Tvrdou ránou z pravé strany vyslal Patrik Koch, jehož ránu do branky tečoval MARTIN FAŠKO-RUDÁŠ! Po jeho zásahu ještě hra chvíli pokračovala a Slováci se prosadili znovu. Následně se ještě zkoumalo video a sudí došli k závěru, že už rána Faško-Rudáše byla v síti! Asistence: Patrik Koch, Matúš Sukeľ.

11:54
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku! Slovensko využívá úvodní přesilovou hru a ujímá se vedení! Slováci po vyhraném buly zamkli soupeře před jeho brankou. Ránu od modré čáry nedokázal Šutov udržet ve výstroji a důrazný MARTIN POSPÍŠIL díky důrazu na brankovišti rozjásal zaplněnou halu! Asistence: Šimon Nemec, Juraj Slafkovský.

11:20
Trest

Slováci se dostali do další zajímavé šance, kterou podražením zmařil Alichan Asetov. Slovensko si zahraje první přesilovku.

10:48

Adil Beketajev procedil přihrávku na modrou čáru, odkud pálil Alichan Asetov, ale jeho pokus zblokoval Juraj Slafkovský.

10:15

Po rychlém přechodu Kazachstánu do útočného pásma se kotouč nebezpečně pohyboval mezi kruhy. Škorvánek zasahovat nemusel, pomohli mu obránci.

09:55

Slafkovský zadovkou hledal spoluhráče před brankou, kde byli hned dva Slováci, jenže ani jeden z nich nedokázal zakončit.

09:20

Martin Fehérváry nebezpečně nahodil kotouč od modré čáry. Šutov měl skvěle zakrytý výhled, nicméně puk nakonec vyplaval před ním.

08:45

Čerešňák s Grmanem zbytečně riskovali během rozehrávky za vlastní brankou. Kazachstánci je napadali ve dvou, ale k puku se neprobili.

08:15

Grman si před rozjetým soupeřem pohlídal padající kotouč a nepustil Kazachstán do přečíslení.

07:45

Po další ztrátě Slováků se k puku dostal Kirill Paňukov, který si s ním vybruslil do střelecké pozice, ale jeho pokus stačil obránce přizvednout do ochranné sítě.

07:00
Šance

Rázem přišla šance Kazachstánu! Po zisku puku v útočném pásmu dostal přihrávku do prostoru před brankou Adil Beketajev, ale Škorvánek první těžký zákrok zvládl skvěle!

06:34

Marek Hrivík střílel z pravé strany útočného pásma na zadní tyč, jenže Šutov jeho projektil vykopl betonem do rohu ledové plochy.

06:11
Šance

První obrovská šance Slovenska! Přihrávku z levé strany obdržel mezi kruhy Matúš Sukeľ, jehož pohotová rána mířila jen doprostřed branky, kde číhal připravený Šutov!

05:31

Znovu musel Šutov zasahovat po nahození z ostrého úhlu. Kotouč se odrazil do prostoru před brankou, odkud jej Kazachstánci vyhodili na zakázané uvolnění.

05:07

Patrik Koch z levé strany útočného pásma zajímavě hledal spoluhráče před brankou. Tečovaná přihrávka skončila v rohu ledové plochy.

04:40

Z aktivity slovenské reprezentace se Kazachstánci znovu vymanili jen za cenu vyhození přes všechny čáry. V hale od úvodního vhazování panuje skvělá atmosféra.

04:10

Lukáš Cingel dostal přihrávku na pravou stranu, jenže si kotouč posunul příliš daleko před sebe. Bekhendem pak tlačil puk před branku Hudáček, který trefil brusle obránce.

03:22

Škorvánek si musel dát pozor na tečované nahození od modré čáry. Puk před ním vyplaval na poslední chvíli, nicméně slovenský gólman byl připraven.

02:45

Kazachstánci znovu napadali rozehrávku Slovenska hodně vysoko. Nakonec ale rozehrál Patrik Koch a oba týmy střídají.

02:07

Po dalším útočném výpadu Slovenska se za brankou Kazachstánu strhla mela. Rozhodčí zatím uklidnili emoce bez vyloučení.

01:55

Oleg Bojko dostal dobrou přihrávku mezi kruhy, odkud po převzetí kotouče zakončil, ale Škorvánek zatím nemusel poprvé v utkání zasahovat.

01:15

Šimon Nemec uklidnil rozehrávku Slovenska za brankou. Do útočného pásma se poté dostal Michal Ivan, jehož nahození soupeř zablokoval.

00:45

Lukáš Cingel napadal rozehrávku Kazachstánu v jeho obranném pásmu. Kazachstánci se z tlaku vymanili jen vyhozením na zakázané uvolnění. Slovensko vstoupilo do utkání mnohem aktivněji než v pátek s Německem.

00:30

Martin Fehérváry si na úvod pohlídal dlouhou přihrávku z hole Metalnikova a vyvezl kotouč do útočného pásma. Slováci dokonce zakončili, ale rozhodčí odpískal postavení útočícího hráče v brankovišti.

00:01

Utkání právě začalo.

Oba týmy už nastupují na led. Slovenské hokejisty bouřlivě vítá zaplněná hala.

V ostravské hale se pomalu blíží start třetího dne letošního šampionátu. Oba týmy už dorazily na rozbruslení. Kazachstán do utkání nastoupí v bílém, Slováci obléknou modré dresy. V hledišti mají jednoznačnou převahu pochopitelně Slováci.

Úvodní sestavy:

Slovensko: Škorvánek (Hlavaj) – Čerešňák (A), Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, P. Koch, Golian, Gajdoš – Slafkovský, Hrivík (A), Cehlárik – Hudáček, Cingel, Tatar (C) – Kelemen, Pospíšil, Regenda – Faško-Rudáš, Sukeľ, Kudrna.
Trenér: Craig Ramsay

Kazachstán: Šutov (Bojarkin) – Metalnikov, Breus, Orechov, Danijar (A), Dichanbek, Beketajev, Koroljov, Gajtamirov – Rymarev, Šestakov, Starčenko (C) – Michajlis (A), Omirbekov, Savickij – Muratov, Muchametov, Paňukov – Rachmanov, Bojko, Asetov.
Trenér: Galym Mambetalijev

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Kaukokari (FIN) – K. Briganti (USA), Fuchs (SUI).

Kazachstán vstoupil do turnaje až v sobotu, kdy na úvod turnaje změřil síly s Francií. Kazaši se nakonec radovali z vítězství 3:1. Po dvou dnech tak mají v tabulce tři body a drží třetí místo.

Soupiska Kazachstánu

Brankáři: Nikita Bojarkin (Astana), Sergej Kudrjavcev (Košketau), Andrej Šutov (Astana)

Obránci: Leonid Metalnikov (Vladivostok), Dmitrij Breus (Nižnij Novgorod), Valerij Orechov (Magnitogorsk), Arťom Koroljov (Nomad), Tamirlan Gajtamirov (Astana), Samat Danijar (Astana), Madi Dichanbek (Nomad), Adil Beketajev (Astana)

Útočníci: Olej Bojko (Nomad), Nikita Michajlis (Magnitogorsk), Alichan Omirbekov (Nomad), Kirill Paňukov (Chabarovsk), Maxim Muchametov (Magnitogorsk), Maxim Musorov (Nomad), Roman Starčenko (Astana), Arkadij Šestakov (Astana), Michail Rachmanov (Astana), Batyrlan Muratov (Astana), Kirill Savickij (Astana), Jevgenij Rymarev (Astana), Dmitrij Grenc (Košketau), Alichan Assetov (Astana)

Kazachstán

Kazaši v posledních letech ukazují, že jejich výkony mají vzestupnou tendenci. Není to tak dávno, co Kazachstán pravidelně pendlovat mezi elitní skupinou a nižší divizí. V posledních letech se ale natrvalo usadil mezi nejlepšími šestnácti týmy. Na předchozím šampionátu v Rize Kazaši přehráli Slovinsko, Slovensko i Norsko a obsadili celkové 11. místo, tedy pohodovou záchranu v elitní skupině.

Před startem letošního šampionátu Kazachstán odehrál pouze dvě přípravná utkání, v nichž prohrál v prodloužení s Běloruskem a přehrál Velkou Británii. Soupisku Kazachstánu tvoří především řada hráčů hrajících v KHL. Nechybí ofenzivní tahoun Nikita Michajlis ani Roman Starčenko.

Slovensko

Slováci dorazili do Ostravy s cílem napravit nepovedený šampionát z roku 2023, kdy obsadili až páté místo základní skupiny hrané v lotyšské Rize a nepodívali se do čtvrtfinále. V přípravě výsledky Slovenska vzbuzovaly otazníky. Slováci totiž dvakrát porazili Švýcarsko, padli však s Německem, České i USA.

Do turnaje vstoupili Slováci v úvodním duelu ostravské skupiny s Německem, které by spolu s Lotyšskem mělo být největším konkurentem Slováků v boji o postup do čtvrtfinále. Slováci se mohli spolehnout na zaplněnou halu, která je hnala vpřed, nicméně přesto s Německem po přestřelce prohráli 4:6. Slovenský výkon srážela hlavně nedisciplinovanost a ztráta koncentrace v klíčových chvílích utkání. Krátce po vyrovnání na 2:2 i snížení na 3:4 totiž znovu inkasovali.

Nominace Slovenska

Brankáři: Samuel Hlavaj (Plzeň), Stanislav Škorvánek (Michalovce), Matej Tomek (Litvínov)

Obránci: Peter Čerešňák (Pardubice), Martin Fehérváry (Washington Capitals), František Gajdoš (Nitra), Andrej Golian (Slovan), Mário Grman (Vítkovice), Michal Ivan (Liberec), Patrik Koch (Tucson Roadrunners), Šimon Nemec (New Jersey Devils), Rayen Petrovický (Trenčín)

Útočníci: Peter Cehlárik (Leksand), Lukáš Cingel (Brno), Viliam Čacho (Třinec), Marko Daňo (Třinec), Martin Faško-Rudáš (Liberec), Marek Hrivík (Leksand), Libor Hudáček (Třinec), Miloš Kelemen (Tucson Roadrunners), Andrej Kudrna (Litvínov), Róbert Lantoši (Ml. Boleslav), Martin Pospíšil (Calgary Flames), Pavol Regenda (San Diego Gulls), Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens), Matúš Sukeľ (Litvínov), Samuel Takáč (Slovan), Tomáš Tatar (Seattle Kraken)

Dobrý den všem fanynkám a fanouškům ledního hokeje! Vítejte u sledování textového přenosu z utkání Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 mezi Slovenskem a Kazachstánem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:20.