Střely na bránu 14:42 (9:17, 5:12, 0:13)
Vyloučení 5:2
Využití 0:1

Hokejisté Finska sice poprvé na turnaji inkasovali, když v závěru druhé třetiny neuhlídali z trestné lavice se vracejícího Krogdahla, ale to byla jen kosmetická vada na jejich hladkém vítězství. Již ve 31. minutě vedl favorit 4:0, když na hattrick proti Velké Británii navázal dvěma góly Kapanen a dvakrát se trefil rovněž Hyry. Oba v úvodní části prakticky stejným způsobem tečovali Kaskiho střely od modré čáry, Hyry pak udeřil hned v úvodu druhé třetiny a Kapanen skóroval do prázdné po hrubce norského brankáře. Norové několik nadějných brejků nedotáhli, ve třetí části se však nedostali ani k jediné střele a Finové po sérii šancí okolo 45. minuty už zápas jen v poklidu dohráli.

Björninen

Rozhodčí: Holm (SWE), Hronský (SVK) – Hynek (CZE), Lundgren (SWE)
Počet diváků: 16 127

59:56

V úplném závěru se neujala po Granlundově zadovce ani Lehtonenova golfová rána.

59:45

Kaskiho střelu od modré tentokrát nikdo netečoval a končí ve výstroji norského brankáře.

59:03

Valtteri Puustinen si vyměnil kotouč s Kaskim, z levého kruhu pak pálí jen do Arntzenova betonu.

58:28
Trest

Vyloučení v týmu Norsko:
Stian Solberg – 2 min., držení.

57:51

Martin Rønnild našel skvělou křížnou přihrávkou Håvarda Salstena, jenže tomu se kotouč zamotal mezi bruslemi a tak to vypadá, že Säteri celou třetinu jen odstojí v bráně bez jediného zákroku.

56:54

Jormakka nabil pod sebe Määttovi, jenže obránce Detroitu práskl holí spíše o led. Kotouč nakonec doklouzakl pod Arntzena, který přerušuje hru a následuje poslední komerční přestávka.

55:59

Zakázané uvolnění Finů přesouvá hru před Säteriho.

55:40

Finové se už nikam neženou, šetří síly a zápas se dohrává víceméně z povinnosti.

53:41

Thoresen centroval od levého hrazení na Brandsegga-Nygårda, ani ten se však přes důrazné bílomodré zadáky nedostal do zakončení.

52:40

Ofsajd byl odpískán Jormakkovi.

51:59

Norsko je ve třetí třetině stále bez střely na bránu. Solberg vyslal do jízdy Steena, ale ten se neprosadil přes obránce jeden na jednoho.

50:11

Dnešní utkání sleduje 16 127 diváků. Přesně řečeno právě sledují program během další komerční přestávky.

50:01

A opět Björninen, tentokrát si počíhal u tyčky a dostal přesnou přihrávku, jenže z metru neměl kudy dostat kotouč za Arntzenův beton.

49:36

Björninenův tečovaný pokus rozvlnil ochrannou síť, pokračuje se vhazováním před norskou bránou.

49:06

Olli Määttä si nabruslil z rohu před bránu, na lepší zakončení mu však nezbyl prostor a jen trefuje beton nehnutého norského gólmana.

47:31

Finskou chybu v rozehrávce nepotrestal bekhendem z úhlu Berg-Paulsen.

47:08

Arntzen zalehává kotouč a přerušuje hru, přetížená obrana Norů si může konečně odpočinout během reklamní přestávky.

45:10
Šance

To je neuvěřitelná sada, během 65 vteřin čtvrtá tutovka Finů. Po Jormakkově ráně zvoní tyč za překonaným Arntzenem!

45:00
Šance

Pokračuje série obrovských šancí Finska. Pekka Jormakka vypíchl před bránou kotouč jednomu z obránců a servíroval mezi kruhy úplně volnému Innalovi, který zvolil bombu příklepem, jenže trefuje pouze plexisklo.

44:47
Šance

Oliver Kapanen mohl už před brankovištěm střílet sám, před šancí na hattrick dal přednost přihrávce na lépe postaveného Puljujärviho, proti jeho pohotové ráně se však Arntzen stačil mrštně přemístit.

44:05
Šance

Mikael Granlund se vyhnul natažené holi padajícího obránce Kåsastula a najížděl sám na brankáře, při bekhendovém blafáku největší finské hvězdy však utěsnil Arntzen přední tyč neprodyšně.

42:50

K odraženému kotouči od zadního mantinelu se před bránou dral Berg-Paulsen, po kratším závaru na brankovišti ho zalehává Säteri a poprvé od začátku třetiny přerušuje hru.

41:40

První dvě střídání se odehrála ze zajištěných obran, kotouč klouže většinou podél mantinelů.

40:01

Finsko směřuje za hladkým vítězstvím. Mezi přestávkami se hrálo kvůli úpravě ledu a předčasném konci úvodní části netradičně 21 minut, stejně jako v první třetině skórovali Hyry a již popáté na turnaji Kapanen. Na brejky hrající Norové se ovšem v závěru druhé třetiny přece jen dočkali zaslouženě čestného úspěchu, když si favorit nepohlídal Krogdahla, vracejícího se z trestné lavice.

Norsko právě vstřelilo branku!
Z trestné lavice si naskočil rovnou do samostatného nájezdu zapomenutý MAX KROGDAHL a Finové po 163 minutách a 47 vteřinách na turnaji poprvé inkasují. Odpočatý útočník švédského druholigového Östersundu přehodil Säteriho beton šikovně po přehození na bekhend. Asistence: Johannes Johannesen.

38:40

Norsko je v plném počtu.

38:19

Innala sestřelil dalšího z norských obránců Johannesena, to už je pro vikingy kritické.

37:04

Granlund naznačil střelu, místo ní však nabil na modrou Lehtonenovi, kterému padl obětavě do rány Rønnild. Schytal to patrně do kolene a kulhá, téměř se nemůže postavit na nohy. Finové hrají prakticky pět na tři a půl.

36:40
Trest

Max Krogdahl – 2 min., zdržování hry / zašlapování puku.

36:40

Velmi dlouho se bojovalo o zašlápnutý kotouč v rohu kluziště, rozhodčí nakonec pískají útočný faul Norů. Pokračovat se bude až po další z řady komerčních přestávek.

34:57

Tečovaná střela od modré čáry končí těsně vedle finské pravé tyče.

33:26

Komerční přestávka, po které se bude vhazovat opět v norském pásmu.

32:58

Lehtonenovu střelu příklepem od modré vyráží Arntzen pravým betonem.

32:12

Patrick Thoresen dává nechtěně při přihrávce dozadu naslepo přes celé hřiště malou domů Arntzenovi, to se v hokeji až tak často nevidí...

30:59
Gól

Finsko právě vstřelilo branku!
Jeden z nejlehčích gólů kariéry dává aktuální král střelců tohoto turnaje OLIVER KAPANEN. Brankář Arntzen kiksnul při rozehrávce za vlastní bránou, od Oksanenovy brusle se kotouč odráží před prázdnou bránu, kterou stačilo ze dvou metrů trefit. Asistence: Ahti Oksanen.

30:21

Za norskou bránou zůstal ležet sražený Mikael Granlund, který přišel i o svou hůl, ale k nelibosti finských fanoušků se faul nepíská.

29:48

Do brejku se rozjel Olsen, roztažený Säteri neměl kotouč ve své moci, ten uvízl pár centimetrů před brankovou čarou a rozhodčí norskou akci přerušují zřejmě pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

28:56

Jere Innala objel norskou bránu, spoluhráči mu odstavili obránce a tak mohl nerušeně střílet. Arntzena však nepřekonal ani on, ani dorážející Iiro Pakarinen. Následuje komerční přestávka.

27:45
Šance

Z rychlé protiakce na jeden dotek do trojúhelníku mezi Hyrym, Jääskou a Innalou mohl přijít čtvrtý gól, jenže posledně jmenovaný zblízka minul odkrytou bránu.

27:12

Finsko drží na tomto turnaji čistý štít i po tvrdé ráně Brandsegga-Nygårda z levého kruhu do Säteriho betonu.

26:32

Vyhozený puk si ze vzduchu výtečně sklepl do jízdy Steen, finského brankáře Säteriho poté mezi betony neprostřelil.

25:31

Hannes Björninen tečoval Granlundovu střelu nad bránu, odražený kotouč se pokusil zasunout zblízka Olli Määttä, jenže brankář švédského Örebra Jonas Arntzen byl připraven.

24:08

Nenápadnou, ale nakonec docela nebezpečnou střelu vyslal po Martinsenově akci Rønnild, který zachytil odražený puk. Säteri v poslední chvíli zasáhl vyrážečkou v horním rohu své klece.

23:13

Nastřelený kotouč klouzal po hraně mantinelu a nakonec se otřel o ochrannou síť. Vhazuje se po Säteriho levici.

22:08

Z rohu kluziště se pokusil o překvapivou přihrávku z otočky Patrick Thoresen, jenže jeho spoluhráči kotouč nezachytili a ztrácejí útočné pásmo.

20:27
Gól

Innalovu střelu od modré čáry vyrážel Arntzen před sebe, ARTTU HYRY si odražený kotouč přikopl bruslí a bekhendem zasunul do odkryté části brány. Asistence: Juha Jääskä a Jere Innala.

20:01

Dohraná minuta na skóre nic nezměnila, nyní se pouze vymění brankáři a hra bez přestávky pokračuje.

Střely na bránu 9:17

20:00

První třetina skončila.

19:00
Šance

Úprava ledové plochy si vyžádá delší čas, rozhodčí proto využívají možnost danou pravidly a ukončují předčasně úvodní třetinu. Zbývající minuta bude dohrána po přestávce před druhou třetinou, kdy dojde pouze k výměně stran.

19:00

Ošetření na ledě potřeboval po srážce v rohu kluziště Christian Kåsastul, za potlesku odjíždí na střídačku, ale na místě srážky zůstala zřejmě krvavá skvrna, kterou je potřeba vyčistit.

17:56
Gól

Proč si úspěšný prvek nezopakovat? Tentokrát Kaskiho ránu od modré čáry tečoval ze vzduchu do protipohybu Arntzenovy lapačky do sítě ARTTU HYRY. Asistence: Oliwer Kaski a Jere Innala.

17:40

Finské vyhození nebylo posouzeno jako zakázané uvolnění a celek Suomi se usadil v útočném pásmu.

17:01

Norové hrozí z brejků, což teď po zblokované finské střele předvedl Martinsen. Ten si mohl v přečíslení vybrat ze dvou variant, rozhodl se pro přihrávku pod sebe na Rønnilda, který pálí jen do Säteriho hrudi. Následuje třetí komerční přestávka.

15:43

Kaski napálil příklepem od modré čáry překážejícího spoluhráče Jormakku.

15:25

Trettenes se snažil protáhnout před finskou bránu, ale o kotouč přišel.

14:29
Šance

Vesterheim vyslal chytře o mantinel do nájezdu Steena, který se nechal vytlačit z optimálního úhlu, poté ještě bekhendovou žabkou našel před bránou Brandsegga-Nygårda, ale ten zblízka neuspěl.

12:46

Finsko je v plném počtu.

12:30

Johannesen nabil na pravý kruh Bergu-Paulsenovi, proti jeho příklepu po ledě vytasil Säteri včas rozklek.

12:08

Stejný scénář se opakoval při norském návratu do útočného pásma.

11:41

Sražená přihrávka přeskočila plexisklo a kotouč míří mezi diváky. Vhazuje se znovu ve finském pásmu.

10:46
Trest

Vyloučení v týmu Finsko:
Juha Jääskä – 2 min., sekání.

10:46

Po dvou a půl minutách hry opět musí hokej udělat prostor reklamám.

10:05

Na pravém křídle se s vybojovaným kotoučem rozjel Kapanen a nabídl ho na centr Granlundovi, jenže vracející se Martinsen finskou akci přerušil.

8:52
Šance

Z protiútoku byli Norové dvakrát blízko vyrovnání! Přečíslení dvou na jednoho zakončil Rønnild, jeho ránu dorážel ještě Håvard Salsten, jenže Harri Säteri se stačil mrštně přesunout na čáře a obě střely zneškodnit.

8:37

Granlundova dělovka z mezikruží nízko nad ledem prosvištěla těsně vedle norské brány.

8:16

Hannes Björninen se tlačil zpoza brány do zakončení, což vyvolalo melu na brankovišti a po odpískání první reklamní přestávku.

7:33
Trest

Současné vyloučení:

Juha Jääskä – 2 min., držení.

6:49
Gól

Druhou přesilovku již favorit využívá. OLIVER KAPANEN nejdříve vyhrál buly a pak skvěle tečoval ze vzduchu do sítě Kaskiho ránu od modré čáry. Čtvrtý gól na turnaji pro loňského kapitána finské dvacítky! Asistence: Oliwer Kaski.

6:35

Další Granlundova pobídka mířila na Pakarinena, po pohotovém rozkleku Jonase Arntzena z úhlu neuspěl dorážkou zase Innala.

6:10

Po Granlundově zpětné přihrávce netrefil bránu zblízka úplně volný Jere Innala.

5:29
Trest

Markus Vikingstad – 2 min., podrážení.

4:59

Z těžkého úhlu střílel Konsta Helenius, skulinku u přední tyče neobjevil, ale získal buly v útočném pásmu, když Arntzen raději kotouč před dojíždějícími útočníky Suomi zalehl.

4:19

Iiro Pakarinen na brankovišti ze vzduchu sklepl Mäenalanenovu střelu od modré, kotouč však uvízl před bránou a Norové vyhazují do středního pásma.

3:14

3:01

Arntzen příliš neviděl na Kaskiho střelu švihem od modré čáry, v poslední chvíli však zasáhl reflexivně vyrážečkou.

2:22

Po Kaskiho přihrávce přestřelil Valtteri Puustinen, Finové odražený kotouč udrželi na modré čáře a pokračují v tlaku.

1:41

V oslabení ujel po pravé straně Håvard Salsten a ač tísněn, dokázal bekhendem po ledě ohrozit poprvé Säteriho.

1:19

Finové vyhráli buly, z pravého kruhu pálil příklepem úplně volný Jere Innala pouze do hrudi norského brankáře Arntzena.

1:14
Trest

Sander Vold Engebråten – 2 min., podrážení.

0:52

Finská brána je prázdná při ponechané výhodě.

0:35

Po vyhraném buly vypálil Thomas Olsen, jeho pokus byl přizvednut nad plexisklo.

0:31

Finsko se při prvním střídání provinilo zakázaným uvolněním.

0:01

Utkání právě začalo.

V norské sestavě dnes chybí největší hvězda a jediný hráč z NHL Mats Zuccarello. Jeho spoluhráči v červených dresech nastoupili na led jako první, krátce za nimi za ohlušující hudby z reproduktorů, přes kterou nemá šanci být slyšet jakékoli fandění, nastupují Finové. Ti budou hrát v bílých dresech a modrých kalhotách.

I na odpolední zápas se hala pomalu plní, pomalu končí předzápasový program, z ledu již zmizeli Bob a Bobek a za chvilku nastoupí obě mužstva.

Úvodní sestavy:

Norsko: Arntzen (Haukeland) – Johannesen, Solberg, Engebråten, Krogdahl, Hansen, Kåsastul, Hurrød – Trettenes, E. Salsten, Thoresen (C) – Olsen, Berg-Paulsen, Vikingstad – Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygård – H. Salsten, Rønnild, Martinsen.
Trenér: Johansson

Finsko: Säteri (Larmi) – Määttä, Lehtonen, Kaski, Vittasmäki, Saarijärvi, Riikola, Mattila – Helenius, Puustinen, Granlund (C) – Puljujärvi, Kapanen, Oksanen – Innala, Jääskä, Hyry – Jormakka, Mäenalanen, Pakarinen – Björninen.
Trenér: Jalonen

Rozhodčí: Holm (SWE), Hronský (SVK) – Hynek (CZE), Lundgren (SWE).

Obě země se na mistrovstvích světa či olympijských hrách utkávají již podvacáté a Norsko dosud nikdy hokejově vyspělejšího soupeře neporazilo. Z 19 vzájemných utkání uhrálo jen čtyřikrát po bodu, naposledy na MS 2017. Předloni na domácím turnaji zvítězilo Finsko 5:0.

Norsko na úvod turnaje nestačilo na Švýcary poměrem 2:5, v druhém utkání ale vikingové pořádně potrápili české národní mužstvo. Ještě ve 38. minutě vedli o dva góly, přestože za celou druhou třetinu vyslali jen jedinou střelu na bránu, nakonec ale mocnému tlaku domácího favorita podlehli a prohráli 3:6. Nyní je čeká třetí zápas, v němž nemají výsledkově co ztratit, duely s rovnocennějšími soupeři je teprve čekají.
Norsko má na šampionátu jedinou posilu z NHL, kterou je zkušený Mats Zuccarello z Minnesoty. Naopak hned pět hráčů působí ve švédské druhé lize.

V pražské skupině mistrovství světa odstartuje program nového kalendářního týdne severským derby mezi Finskem a Norskem.
Favorizovaní Finové ještě za 125 minut na turnaji neinkasovali ze hry. Po bezbrankové remíze s domácím Českem, kterému nakonec podlehli až na samostatné nájezdy, rozstříleli outsidera z Velké Británie 8:0. Hattrickem se blýskl při svém debutu na mistrovství světa Oliver Kapanen. Čtyři asistence si připsal Mikael Granlund, vedle obránce Määty jediný hráč z finského kádru, pravidelně nastupující v NHL. Puustinen a Puljujärvi pendlovali mezi prvním týmem Pittsburghu a farmou.
Finové loni polkli po třech zlatých a jedné stříbrné medaili z předchozích čtyř vrcholných turnajů hořkou pilulku v podobě vyřazení ve čtvrtfinále. Letos Suomi triumfovali na Švédských i Českých hokejových hrách a patří opět k největším favoritům na titul.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:20.