Maďarská radost

Maďarská radost | foto: iihf.com

Maďarští hokejisté jsou po 70 letech mezi elitou

• 10
Sapporo - Po dlouhých sedmdesáti letech se představí v přištím roce hokejisté Maďarska v elitní skupině mistrovství světa. V klíčovém duelu porazili v Sapporu tým Ukrajiny 4:2 a bez ztráty bodu vyhráli jednu ze skupin Divize I. Tu druhou v Innsbrucku ovládli bez ztráty bodu domácí Rakušané.

Pro Maďary nebude postrádat comeback symboliku. V elitní skupině MS startovali naposled v roce 1939 v Curychu a Basileji, kde skončili na sedmém místě.  A příští rok se šampionát uskuteční znovu ve Švýcarsku (Curych, Bern).

Nejlepšího umístění na MS dosáhli v roce 1937 v Londýně (5. místo).

Po druhé světové válce šla úroveň maďarského hokeje prudce dolů. V roce 1964 si národní tým sice zahrál na olympijských hrách v Innsbrucku, ale prohrál všech sedm zápasů a skončil poslední.

Oživení nastalo až na přelomu tisíciletí. Maďaři nebyli daleko od postupu už v letech 2002 a 2007, rozhodující krok se jim ale povedl až letos.

V klíčovém utkání s Ukrajinou vedli už 3:0, ale situaci si zkomplikovali v závěru druhé třetiny, kdy dvakrát inkasovali.

Následný tlak favorizovaných Ukrajinců se jim podařilo ve třetí třetině eliminovat a v závěru zápasu při vlastním oslabení pečetili postupovou radost čtvrtým gólem.

Rakušané ve skupině v Innsbrucku rozhodli v klíčovém utkání s Polskem o své výhře ve druhé třetině, kdy soupeři nasázeli pět gólů. Celkově pak v utkání zvítězili 7:3.

Do Divize II sestupují ze skupiny v Sapporu Estonci, v Innsbrucku skončili poslední Korejci. Ti v přímém souboji o záchranu podlehli až v prodloužení Nizozemsku.

Z Divize II naopak o patro výše postoupily celky Rumunska a Austrálie.