Malík zpečetil senzační obrat Vancouveru

19 2003
Detroit - Dokonce ani trenér Vancouveru Marc Crawford tomu už nevěřil. Jeho tým prohrával ve 43. minutě s obhájcem Stanleyova poháru Detroitem 0:3 a vše hovořilo v jeho neprospěch. Ovšem hráči Canucks se vzápětí vzchopili k obrovskému comebacku a během necelých patnácti minut dokázali vyrovnat. Po třech minutách prodloužení pak navíc český obránce Marek Malík vstřelil i vítězný gól na 4:3. "Upřímně řečeno, za stavu 0:3 jsem něco takového nečekal," řekl Crawford.

Referát tiskové agentury Ticker začínal větou:"Těžko říct, co je více nepravděpodobné. Že Vancouver vyhraje ve slavné Joe Louis Areně, nebo že Marek Malík vstřelí branku v prodloužení."

Vancouver zvítězil 4:3 a rozšířil sérii neprohraných zápasů na deset, i když po brance útočníka Detroitu Red Wings Luca Robittaila na 3:0 ve 43. minutě by asi málokdo věřil v obrat.

Canucks se v Joe Louis Areně zpravidla nedaří; v posledních šesti letech tu v základní části uhráli jen jedno vítězství.

Trevor Linden ale zahájil nemožné, když dvě a půl minuty po Robittailově gólu snížil na 1:3. Trent Klatt v 51. minutě využil přesilovou hru a situace se najednou nezdála být tak beznadějná.

"První gól nám dodal sílu a po brance v přesilovce jsme věděli, že ze zápasu ještě můžeme něco vytěžit," řekl dále Crawford.

Kapitán Markus Näslund si pak svým 38. gólem v sezoně upevnil první pozici v tabulce střelců v nejvhodnější moment, když pětadvacet vteřin před závěrečnou třetinou vyrovnal na 3:3.

Tím to ale pro Vancouver nekončilo. Po třech minutách prodloužení se útočník Brendan Morrison vyvolal zmatek v obraně Detroitu, nahrál puk na Malíka, jehož přízemní střela definitině sebrala Detroitu dobrý dojem z utkání.

Pro Malíka to byl první gól po šestnácti zápasech a čtvrtý v této sezoně celkově.

"Příliš mnoho chyb," komentoval zápas útočník Red Wings Sergej Fjodorov, který vstřelil ve 25. minutě první gól zápasu. Vzápětí ale zpochybnil výkon rozhodčích. "Několik faulů ve třetí třetině bylo opravdu sporných."

Carolina: Sedmnáct porážek z devatenácti zápasů

Ani návrat do míst, kde dosáhla svého největšího klubového úspěchu, nepomohl Carolině změnit její katastrofální výsledky.

Hurricanes prohráli 3:4 na ledě Toronta Maple Leafs, které v minulé sezoně senzačně vyřadili ve finále Východní konference, načež postoupili do bojů o samotný Stanley Cup s pozdějším vítězem Detroitem Red Wings. Jednu z branek vsítil i útočník Josef Vašíček.

"Toronto má silný, vyvážený tým. Každý z jeho útoků může skórovat, " vyjmenovával poslušně kvality soupeře brankář Caroliny Kevin Weekes, který navzdory porážce předvedl vynikající výkon a pochytal 43 střel.

Maple Leafs se skutečně dočkali gólů od čtyř různých řad a zvítězili poosmé z posledních devíti zápasů. Robert Reichel asistoval u branky Toma Fitzgeralda ve 41. minutě.

Trenér Toronta Pat Quinn také vyzdvihl střeleckou rovnováhu útoků a přesunul se myšlenkami rovnou do play off: "Ještě jsme nedosáhli našeho hlavního cíle. V play off se musíte spoléhat na všechny vaše útoky, protože je daleko těžší se prosadit, když vám funguje jen jeden."

Carolina prohrála posedmnácté v posledních devatenácti zápasech a ačkoliv matematicky není z bojů o play off vyřazena, nemá příliš dobré vyhlídky. "Když se nám zranil Rod Brind´Amour a Erik Cole, myslel jsem, že i bez z nich jsme schopni vyhrávat, " řekl kapitán Hurricanes Ron Francis. "Ale nahradit tyhle hráče je velice těžké."

Phoenix zdolal Columbus

Ani branka Davida Výborného ze 20. minuty zápasu s Phoenixem nepomohla Columbusu k vítězství. Výborný vstřelil svůj 15. gól v této sezoně a už nyní je jasné, že prožívá nejlepší ze svých tří sezon v zámoří. Už předminulý týden překonal 32 bodů, které nastřádal v sezoně 2000-2001.

Phoenix zvítězil 5:2 a zvítězil potřetí za sebou. Jeho největší hvězda Tony Amonte se skórovala dvakrát a do střelecké listiny se zapsala poprvé od 1. ledna.

Coyotes mají před sebou těžký úkol. Po skvělé minulé sezoně, kdy vyhráli v základní části 40 zápasů a postoupili do play off ze sedmého místa v Západní konferenci, se nyní nachází deset bodů od předělové hranice. Jejich výhra nad Columbusem byla v této sezoně teprve jednadvacátá.

Krátce

Brankář Philadelphie Flyers Roman Čechmánek pochytal v zápase s divizním rivalem z New Jersey 34 střel a pomohl k remíze 2:2.

Kapitán Pittsburghu Mario Lemieux rozhodl po minutě a půl prodloužení o výhře 4:3 nad Edmontonem. Penguins hráli přesilovou hru a hráči kanadského týmu se dopustili obrovské chyby, když nechali Lemieuxe úplně volného v pravém kruhu pro vhazování.

Brankář Floridy Panthers Roberto Luongo vychytal svůj šestý shutout v této sezoně, když se v zápase s Montrealem nenechal zaskočit žádnou ze 24 střel. Panthers zvítězili 3:0.

Úterní výsledky :

Philadelphia - New Jersey 2:2 po prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 12. Primeau, 27. Brashear - 8. Madden, 56. Friesen. Střely na branku: 26:36. Diváci: 19.579.

Detroit - Vancouver 3:4 v prodl. (0:0, 2:0, 1:3 - 0:1)
Branky: 25. Fjodorov, 26. Zetterberg, 43. Robitaille - 45. Linden, 51. Klatt, 60. Näslund, 64. Malík. Střely na branku: 30:37. Diváci: 20.058.

Phoenix - Columbus 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky: 15. a 19. Amonte, 8. May, 38. Nagy, 54. Johnson - 20. Výborný, 23. Sillinger. Střely na branku: 35:16. Diváci: 12.667.

Pittsburgh - Edmonton 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 18. Samuelsson, 24. Surový, 29. Nieminen, 62. Lemieux - 2. Cleary, 28. Marchant, 58. Carter. Střely na branku: 22:36. Diváci: 13.552.

Toronto - Carolina 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)
Branky: 2. Höglund, 18. Mogilnyj, 41. Fitzgerald (Reichel), 53. Tucker - 1. Adams, 3. Bayda, 32. Vašíček. Střely na branku: 47:24. Diváci: 19.365.

Montreal - Forida 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky: 23. Toms, 34. Jokinen, 36. Viktor Kozlov. Střely na branku: 24:30. Diváci: 21.026.

Marek Malík z Vancouveru se raduje poté, co vstřelil vítězný gól v zápase s Detroitem. Před ním je zklamaný Sergerj Fjodorov.

Mario Lemieux z Pittsburghu překonává v prodloužení gólmana Tommyho Sala z Edmontonu