Marek s Pilařem pomohli svými góly potopit lídra KHL

Jan Marek už v sezoně nastřílel osmnáct branek | foto: ČTK

19 2008
Český hokejista Jan Marek je v Kontinentální lize k nezastavení. Proti nejlepšímu týmu soutěže Atlantu Mytišči se trefil hned dvakrát, jeden gól přidal i jeho spoluhráč Karel Pilař a Magnitogorsk vyhrál 6:5 po samostatných nájezdech.

Kanadské bodování KHL

Jan Marek z Magnitogorsku vládne kanadskému bodování KHL o šest bodů před krajanem Jaromírem Jágrem z Omsku.  S 18 góly vede i tabulku střelců, před druhým Alexandrem Pěrežoginem z Ufy má náskok pěti branek, o třetí místo se s 12 góly dělí Jágr s Marcelem Hossou z Dinama Riga a Kevinem Dallmanem z Barysu Astana.

1. Marek (Magnitogorsk) 19 zápasů/29 bodů (18 branek + 11 asistencí), 2. Jágr (Omsk) 17/23 (12+11), 3. Mozjakin (Mytišči) 18/23 (9+14), 4. Morozov (Kazaň) 13/22 (9+13), 5. Hossa (Dinamo Riga) 17/18 (12+6), 6. Zaripov (Kazaň) 17/18 (10+8), 7. Sušinskij (Petrohrad) 17/18 (8+10), 8. Pestunov (Omsk) 17/18 (2+16), 9. Těreščenko 18/17 (5+12), 10. Pěrežogin (oba Ufa) 18/16 (13+3), ...17. Straka (Čerepovec) 18/15 (6+9).

Atlant přitom na ledě Magnitogorsku vedl 3:0, 4:1 a ještě těsně před polovinou třetí třetiny 5:2, nicméně ani takový vývoj mu nestačil na zisk víc než jednoho bodu. V 50. minutě nejprve Marek z trestného střílení svým druhým gólem v zápase zaznamenal třetí trefu domácích a o minutu později snížil na rozdíl jedné branky obránce Pilař. O mistrovi světa z roku 2001 přitom ruská média minulý týden psala, že v klubu končí. Pár dní nato se však ukázalo, že byl pouze zraněný.

Střeleckou čtyřminutovku Metallurgu zakončil v 53. minutě Platonov, jenž vyrovnal na 5:5 a poslal zápas do prodloužení a následných nájezdů. V nich přispěl k zisku bodu navíc pro Magnitogorsk opět český reprezentant Marek, jenž proměnil i druhou penaltu v zápase. Bývalý sparťanský útočník skóroval už v šestém duelu za sebou - na kontě má nyní z 19 utkání 18 gólů a 11 asistencí a je i nejlepším střelcem soutěže.

Výsledky:
Magnitogorsk - Atlant Mytišči 6:5 po sam. nájezdech (za domácí Marek 2+0, Pilař 1+0), Ufa - Nižnij Novgorod 7:1 (Blaťák a Čermák oba 0+1 - Brendl 1+0), Togliatti - CSKA Moskva 1:3, Nižněkamsk - Čechov 3:2.

Finská liga

Hokejisté Blues Espoo porazili v nedělním utkání finské ligy 4:3 v prodloužení Kuopio, ačkoli ještě na začátku třetí třetiny prohrávali 1:3. Stáhli díky tomu vedení Jyväskylä na dva body a pojistili si druhé místo v tabulce.

Slovenská liga

Čeští hokejisté ve 14. kole slovenské extraligy nastříleli jedenáct gólů. Největší podíl měli Češi na výhře Zvolenu 5:0 v Popradu, kde nenesla jejich pečeť pouze jedna branka. Dvakrát se pod Tatrami trefil Filip Turek, po jednom gólu přidali Jan Dlouhý a Libor Pavliš. Svěřenci Miloše Holaně tak stáhli náskok vedoucích Košic na jeden bod, ovšem lídr odehrál o jeden zápas méně.

Češi stříleli góly i v utkání v Nitře, které pomohli k vítězství 4:3 nad Žilinou obránci Jan Hranáč a Martin Výborný. Na porážce Žiliny nic nezměnil ani střelecky disponovaný zadák David Turoň, jenž skóroval dvakrát.

Výsledky:
Kežmarok - Banská Bystrica 4:5 v prodl., Nitra - Žilina 4:3 (Hranáč 1+0, Výborný 1+0, Podstavek 0+1 - Turoň 2+0, Javín 0+1), Slovensko 20 - Liptovský Mikuláš 1:7 (za hosty Heš a Tomášek oba 1+0), Trenčín - Martin 1:4 (za hosty Appel 1+0, Havel 0+2, Říha 0+1, Polák 0+1), Poprad - Zvolen 0:5 (Turek 2+1, Dlouhý 1+0, Pavliš 1+0, Vrbata 0+2).

Německá liga

Český hokejista Kamil Piroš pomohl ve 14. kole gólem k vítězství Kolína nad Rýnem v německé lize 6:1 nad Augsburgem. Žraloci díky vysoké výhře odskočili poslednímu Duisburgu na tři body. Vedení v tabulce uhájil o skóre Krefeld, jenž prohrál 2:3 s Mannheimem. Rozhodující trefu zaznamenal v čase 59:59 Tomáš Martinec, syn trojnásobného mistra světa Vladimíra Martince.

Výsledky:
Düsseldorf - Hannover 4:0, Hamburk - Duisburg 5:2, Ingolstadt - Straubing 2:1, Iserlohn - Wolfsburg 3:1, Kolín nad Rýnem - Augsburg 6:1 (za domácí Piroš 1+0), Krefeld - Mannheim 2:3, Norimberk - Kassel 4:2.

1. Krefeld 14 9 0 0 5 52:36 27
2. Iserlohn 13 8 1 1 3 49:40 27
3. Düsseldorf 14 7 1 3 3 48:38 26
4. Wolfsburg 14 8 0 1 5 60:39 25
5. Hannover 15 7 0 3 5 36:43 24
6. Hamburk 12 6 2 1 3 45:34 23
7. Mannheim 13 6 2 1 4 36:29 23
8. Eisbären Berlín 10 6 2 0 2 43:19 22