Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maska hokejového brankáře slaví 50 let. V roce 1959 ji natrvalo prosadil Plante

Původní maska Jacquea Planta | foto: wikipedia

30 2009
Psal se první listopad 1959 a na led newyorské Madison Square Garden vjela příšera. Aspoň tak diváci vnímali Jacquea Planta. Ten dostal pár minut před tím pukem do obličeje a do zápasu se vrátil sešitý a schovaný za plastový kryt. Z toho se stala první trvale nošená brankařská maska v dějinách NHL. V neděli oslaví dnes už nedílná součást výstroje padesátiny.

Dlužno říci, že Plante nebyl úplně první. Brankářskou masku nosil už v roce 1929 Clint Benedict. Jenže to bylo jen na pár zápasů, než doléčil zlomeninu nosu.

I Plante používal masku už dříve, od roku 1956. Ale jen na tréninky. Kouč Montrealu Toe Blake mu totiž chytat zápasy s obličejovým krytem zakázal. Bál se, že bude mít gólman horší orientaci i vidění.

Jenže 1. listopadu 1959 dostal jeho gólman v New Yorku pukem do obličeje. V kabině si ho nechal sešít a vrátil se na led s maskou. Tehdy trenér povolil, i když zprvu to mělo být jen na dobu, než Plante doléčí obličejové zranění.

Canadiens ale před mužem s maskou sehráli 18 zápasů v řadě bez porážky a Plante odmítl novou součást výstroje odložit. Přesto, že se mu smáli protihráči i diváci. Pak to jednou udělal... A Montreal prohrál.

Od té doby nosil se svolením Blakea masku až do konce kariéry. A brzy ho následovali další gólmani. Skončila tak doba přeražených nosů, vylomených zubů a nekonečných stehů v obličeji.

Podívejte se na sestřih ze zápasu Boston - Toronto z května 1959. Tedy v poslední sezoně, kdy žádný gólman NHL nepoužíval masky

Hokejová ochrana hlavy se od doby, kdy připomínala škrabošku Široka ze seriálu Záhada hlavolamu, změnila k nepoznání. "Já nosil laminátovou masku, vyráběl mi ji zubař podle odlitku obličeje. Když člověk dostal pukem, laminát praskl a natrhl obličej, ale kosti zůstaly celé," vyprávěl gólman Jiří Holeček, jenž masku používal v 70. letech.

V dnešní době už maska brankáře bezpečně chrání, obličejová zranění jsou velmi řídká. Navíc jsou moderní helmy chloubou každého gólmana. Jacques Plante, který zemřel v roce 1986, by dnešním strážcům brankovišť jistojistě záviděl.

Dnešní brankáři mu zase dluží poděkování. Nebo aspoň krátkou vzpomínku.

Vývoj hokejových masek

Autor:


Témata: Zuby

Najdete na iDNES.czmobilní verze