Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Meluzín se vrací, asi skončí ve Vsetíně

8 2001
E s s e n, Z l í n - Prší. Po sněhu už brzy nebude ani památky. Ocelárny a chemičky průmyslového Essenu ztratily bílý poprašek jako první. Znovu chtějí být nejvíc na očích. Lednová idyla je pryč. Tady, v průmyslovém Severním-Porýní Vestfálsku, začíná letos jaro nezvykle brzy. Říční přístav na průplavu Rýn-Herne připomíná znovu lidský úl. Při procházce kolem vás štípne do nosu vůně skořice stoupající z horkého vína. A taky smažený bratwurst. Místní specialita, jakýsi německý párek na rohlíku. Na podobné toulky už hokejista Roman Meluzín nemá čas. Balí na cestu domů. Ovšem kam se možná už dnes v poledne vydá, to prozradit nechce. Přesněji, nemůže.

"Pomalu to vře. V Essenu na pětadevadesát procent končím, ale kde dohraju sezonu, to ještě říct nemůžu. Mohl bych pokazit práci mého právního zástupce, agenta Hamala," omlouvá se bývalé zlínské křídlo. V ústraní se hovoří o vážném zájmu Vsetína.

Přemýšlivý hokejista, zručný technik a především dvojnásobný mistr světa Roman Meluzín přestoupil minulé léto do týmu Moskitos Essen. Mnohým to vyrazilo dech. Vždyť předtím zářil deset měsíců v dresu finské Tappary Tampere. Ve čtyřiapadesáti zápasech uznávané severské ligy nasbíral Meluzín padesát bodů (25 branek, 25 přihrávek).

Měl vůbec zapotřebí nutit se v Essenu do kanadského stylu, plného nastřelovaných puků na zadní hrazení? Ve Finsku měl náruč otevřenou do konce letošní sezony. "Táhla mě představa pracovat v Essenu s koučem Bendou. Sám zvedl telefon a zavolal," bilancuje Meluzín, jenž včera nastoupil za Moskitos v Augsburku ke svému nejspíš poslednímu utkání v soutěži DEL.

Dosud získal devatenáct bodů (36 utkání, 10 branek, 9 přihrávek). "Asi poslední gól jsem vstřelil v pátek Lvům z Frankfurtu. Vyhráli jsme 5:3 a já se trefil na 3:1," sdělil. Jak začala a proč předčasně končí Meluzínova zahraniční kariéra?

V očích Finů byl nejdřív hvězdou, pak českou primadonou. Meluzín odmítl strávit po neúspěchu Tappary v prvním kole play off celé léto na severu. Spoléhal na ústní dohodu s manažerem a vedením oddílu. Věřil, že klub slovo dodrží a svého nejlepšího cizince pustí po náročném ročníku domů.

"Trenér, který chtěl na kondici pracovat hned po výpadku, vzkázal: buď přijedeš, nebo příště nehraješ. To se mi nelíbilo. Ostatním klukům, kteří hráli ve Finsku, jejich oddíly bez problémů vyhověly. Ale že se na mě naštvali a z roční opce nebylo nic právě kvůli mojí neústupnosti, na tom asi něco bude," připustil Meluzín.

V Essenu, někdejší české hráčské kolonii, je jiný problém. Meluzín se proměnil v lehce zaměnitelnou součástku stroje. Hokejista bez jistoty, nic horšího nemůže sportovce za hranicemi potkat. "Spoluhráči v útoku se mění zápas od zápasu. Řada Sychra, Savioki, Meluzín se po zranění Saviokiho téměř rozpadla. A když chybíte také ve formacích na přesilovky, body získáváte těžce. Třeba v pátek proti Frankfurtu jsem v první třetině byl na ledě jen třikrát. Takto to dál nejde. Jsem nevytížený a to mi vadí. Měl jsem jiné představy, i když finančně jsem si v Německu polepšil," popsal soukromé trápení Meluzín.

Návrat do Čech je otázkou hodin. Objeví se ve Zlíně? "Za Zlín hrát znovu nebudu, to je jisté," odtajnil alespoň část svého tajemství. A co Vsetín? "Zatím bez komentáře," prohlásil.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze