Korejci poprvé prohráli. Ve hře o postup jsou stále čtyři týmy

Momentka z utkání Rakousko - Korea. | foto: iihf.com

27 2017
Až poslední hrací den rozhodne o tom, které dva týmy postoupí z turnaje A-skupiny světového šampionátu v ledním hokeji divize I mezi elitu. Situaci si zkomplikovali dosud neporažení Korejci, kteří podlehli Rakousku 0:5. Oba tyto týmy ale mají nejlepší výchozí pozici, k postupu jim stačí „maličkost“ - vyhrát v normální hrací době své páteční závěrečné duely v turnaji.

Postupovou naději ale stále živí i Kazachstán a Polsko. Pokud Kazaši v posledním duelu zdolají Maďarsko, budou čekat na klopýtnutí Rakušanů či Korejců.

Posledním soupeřem Rakušanů je Polsko, které kromě vlastního vítězství potřebuje nezdar Kazachů či Korejců. Ti zakončí turnaj soubojem s již jistě sestupující domácí Ukrajinou.

Pokud by Korea a Rakousko své poslední zápasy vyhrály v prodloužení či po nájezdech a zároveň Kazachstán porazil Maďarsko, rozhodovala by mikrotabulka vzájemných zápasů tří jedenáctibodových týmů. A tam by vznikla zajímavá situace. Všechny tři týmy by měly tři body. Rakušané skóre 7:3 a Kazaši s Korejci shodné 5:7. Pak by podle reglementu rozhodovala vzájemná bilance těchto tří týmů + dalšího nejbližšího v tabulce, tedy Polska.

Duel s Rakouskem se pro tým z jihu korejského poloostrova nevyvíjel od počátku dobře. Po dvou slepených rakouských gólech ze 13. minuty následoval v 16. minutě další z hole Heinricha. A když ve 25. minutě zvyšoval Konstantin Komarek už na 4:0, přenechal kanadský gólman v korejských službách Matt Dalton místo kolegovi Sun-gje Parkovi. Ve třetí třetině pak přidali Rakušané ještě jeden gól.

Šance Maďarska na návrat do elitní skupiny definitivně pohasly v utkání s Polskem. Přesněji řečeno během 49 vteřin dlouhého úseku ve druhé třetině, kdy skórovali Krzystof Zapala a Tomasz Malasinski. Snaha Maďarů o zkorigování stavu byla marná, na gólmana Przemyslawa Obrobnyho nevyzráli ani jednou.