Montreal se udržel ve hře o Stanley Cup

16 2004
Boston - Celek Montrealu Canadiens odvrátil hrozbu vyřazení a porazil v pátém utkání série prvního kola play-off zámořské NHL Boston 5:1. Stav série je nyní z pohledu Canadiens 2:3 na zápasy. Stejným poměrem prohrává i Nashville, který v 5. zápase nestačil na Detroit a podlehl 1:4, a Vancouver, jenž doma prohrál 1:2 s Calgary.

Mimo hru je už St. Louis, který bylo vyřazeno San Jose v poměru 1:4 na zápasy. Pro světový šmapionát v Praze je tak volný útočník Petr Čajánek.

St. Louis se se do vyřazovacích bojů dostalo na poslední chvíli.  V pátém zápase série hraném na ledě San Jose prohrávalo už od druhé minuty, když se za záda Chrise Osgooda trefil Brad Stuart. Brian Savage sice srovnal, ale v polovině utkání poslal domácí do vedení Mark Smith a na konci třetí části pojistil postup Mike Ricci.

St. Louis nepomohla ani závěrečná power-play při Stuartově vyloučení.

Montreal podržel brnakář Theodore

Hlavním hrdinou zápasu Boston - Montreal se stal brankář Canadiens José Theodore, který pochytal 43 střel.

Rozhodující byl začátek zápasu. Theodore ustál tlak, který si Boston v prvních patnácti minutách vypracoval a útočník Yanick Perreault dokázal v 6. minutě vsítit první branku do sítě Bruins, když se jeho střela odrazila od betonů gólmana Andrew Raycrofta.

"Věděli jsme, že na nás vlétnou," řekl o Bostonu Theodore. "Podařilo se jim ovládnout hřiště, rozdávat bodyčeky."

"José ale předvedl několik skvělých zákroků a Yanick je trochu nalomil," řekl kapitán Saku Koivu.

Bruins sice zvítězili na střely 44:30, ale ve zbytku zápasu jejich síla už nebyla tak intenzivní.

"Myslím, že jsme nebyli úplně ponořeni do utkání," zpochybnil výkon Bruins Raycroft. Bylo to znát hlavně ve třetí třetině, kdy Canadiens vsítili tři branky, z toho dvě v početní výhodě. Ve 44. minutě se trefil Richard Zedník,  další dvě branky přidali v 52. a 54. minutě Koivu s Craigem Rivetem.

Detroit vede 3:2 na zápasy

Detroit Red Wings dokázali znovu využít domácí prostředí a zvítězili v 5.utkání série nad Nashvillem 4:1. Jednu asistenci si připsal i Robert Lang. Hostující brankář Tomáš Vokoun měl opět víc práce než jeho protějšek (tentokrát už od první minuty Curtis Joseph) a nestačil na čtyři z 31 střel.

Detroit se vyšvihl do sedla hned zkraje utkání. Henrik Zetterberg a Brett Hull získali pro svůj tým vedení už v 7. minutě, když oba zužitkovali perfektní přihrávky Pavla Dacjuka. Na 3:0 zvýšil v oslabení ve 14. minutě Brendan Shanahan.

"Když jsme se dostali tak rychle do vedení, Nashville musel otevřít hru," řekl Shanahan. "V minulých zápasech vedli oni, stáhli se do obrany a bránili to."

Ve 30. minutě zvýšil na 4:0 z přesilovky Nicklas Lidström. Gólmana Josepha, který za Detroit chytal od úvodního vhazování v sérii poprvé, překonal až ve 40. minutě také v přesilovce Sergejs Žoltoks. Nashville, v jehož barvách znovu nenastoupil zraněný obránce Marek Židlický, může sérii srovnat v sobotu doma, kde vyhrál předchozí dva zápasy.

Vancouver nasadil gólmana číslo tři

Kanadské derby mezi Vancouverem a Calgary se překlopilo na stranu Flames. Páté utkání odchytal za Canucks až třetí brankář - při zranění Dana Cloutiera dostal před Johanem Hedbergem přednost Alex Auld, který je v play-off úplným nováčkem.

Inkasoval od Jaromea Iginly a Craiga Conroye, jeho spoluhráči dali jen jeden gól, a tak se Calgary ujalo vedení 3:2 na zápasy. Když zvítězí i v sobotu, bylo by to poprvé od zisku Stanleyova poháru v roce 1989, co by hokejisté Flames postoupili do dalšího kola.

Východní konference:
Boston - Montreal 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)
49. G. Murray - 6. Perreault, 28. Kovaljov, 44. Zedník, 52. Koivu, 54. Rivet. Střely na branku: 44:30. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2 (výsledky předchozích zápasů 3:0, 2:1 v prodl., 2:3, 4:3 ve 2. prodl.).

Západní konference:
Detroit - Nashville 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
4. Zetterberg, 7. Hull, 14. Shanahan, 30. Lidström (Lang) - 40. Žoltoks. Střely na branku: 31:20. Diváci: 20.006. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun a připsal si 27 úspěšných zákroků. Stav série: 3:2 (3:1, 2:1, 1:3, 0:3).

San Jose - St. Louis 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
2. Stuart, 30. M. Smith, 57. Ricci - 14. Savage. Střely na branku: 20:22. Diváci: 17.496. Konečný stav série: 4:1 (1:0, 3:1, 1:4, 4:3).

Vancouver - Calgary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
37. H. Sedin - 4. Conroy, 46. Iginla. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18.630. Stav série: 2:3 (5:3, 1:2, 2:1, 0:4).

Brankáři Detroitu Curtis Joseph (vpravo) a Manny Legace po vítězném zápase s Nashvillem.

Montrealský útočník Saku Koivu (v bíleém vlevo) se spolu s Alexem Kovalevem raduje z branky v síti Andrewa Raycrofta z Bostonu.

Útočník Vancouveru Martin Ručinský (vlevo) poslal na hrazení Andrewa Ference z Calgary.

Brian Savage ze St. Louis (v bílém) oslavuej gól v síti brankáře Jevgenije Nabokova ze San Jose.