Andriš Dzerinš (vlevo) z Lotyšska atakuje Thora Dreslera z Dánska.

Andriš Dzerinš (vlevo) z Lotyšska atakuje Thora Dreslera z Dánska. | foto: AP

Napínavou bitvu o postup rozhodl jediný nájezd. Dánové pokořili Lotyšsko

• 23
Urputná bitva, jejíž výsledek rozřešil jediný úspěšný nájezd. Tak vypadal přímý souboj o postup v "české" skupině mistrovství světa mezi Dánskem a Lotyšskem. Do další fáze nakonec posunul Dány třemi trefami Mads Christensen.

Vítěz bere vše. To si uvědomovali hokejisté obou celků před nejdůležitějším utkáním na tomto šampionátu, které určilo třetí postupující tým ze skupiny D.

První místo ukořistilo Česko před Finskem, které výsledek odpoledního střetnutí potěšil. Seveřané v další fázi turnaje nepřijdou o bod, jejž ztratili v duelu s Lotyšskem. Tento zápas se jim v osmifinále škrtá.

V lepší formě se zatím na turnaji ukazovali Lotyši, ovšem samotné utkání všechny předpovědi vymazalo. Na ledě se utkali naprosto vyrovnaní soupeři.

Dánové vstoupili do zápasu nátlakovou hrou a vypracovali si několik slibných střeleckých pozic. A také okamžitě jednu proměnili. Christensen ve druhé minutě parádně zasáhl růžek branky, a vstřelil tak teprve druhý dánský gól na šampionátu.

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Lotyši oproti vyrovnaným střetnutím s Českem a Finskem nemohli jenom zahltit  střední pásmo svými těly a spoléhat na protiútoky. Proti pečlivě bránícím Dánům museli tvořit hru. Dlouho se jim ale nevedlo, až ve druhé třetině propadla do sítě teč Cipulise.

Dány za pár minut opět přiblížil postupu přesně mířící Christensen, soupeř ale nezůstal dlouho pozadu. V 36. minutě vyrovnával v početní výhodě Jekabs Redlihs.

Z útočného hokeje poté trochu sešlo, jediná chyba mohla otevřít postupovou bránu pro nepřítele. A v závěru třetí části opravdu taková přišla. Dánský Hersby fauloval a brankář Andersen několika úchvatnými zákroky v oslabení musel zadržet lotyšskou smršť.

V parádním představení pak pokračoval a důležité vítězství vychytal v samostatných nájezdech. Lotyši si na něj nepřišli rozmanitými kličkami, a ve čtvrté sérii tak rozhodl božský Mads Christensen.

Dánové zaplavili led a mohutně oslavovali své dva hrdiny. Anderson s Christensenem zajistili Dánsku účast mezi elitou i pro další rok. Lotyšsko si zahraje skupinu o záchranu.

Dánsko - Lotyšsko 3:2 po nájezdech

Branky a nahrávky: 2. Christensen (Jakobsen, Mads Boedker), 29. Christensen (D. Nielsen, Hardt), rozhodující sam. nájezd Christensen - 24. Cipulis (Cibulskis, Niživijs), 36. J. Redlihs (Niživijs, M. Redlihs). Rozhodčí: Baluška (SR), Burchell (Kan.) - Arm (Švýc.), Hollenstein (Rak.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 8870. Třetiny: 1:0, 1:2, 0:0 - 0:0.

Dánsko: Andersen - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Hersby, Mads Boedker, Eskesen - Starkov, Green, Hardt - J. Jensen II, Dresler, Madsen - Jakobsen, Mikkel Boedker, Christensen - Degn, K. Staal, Poulsen - Storm. Trenér: Per Bäckman.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Cibulskis, Sotnieks, J. Redlihs - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Dzerinš, Darzinš - Saulietis, Keninš, Ankipans - Meija, Pečura, Berzinš - Bukarts. Trenér: Olegs Znaroks.