Nastává prodloužení, tým se mění v predátora

4 2003
Anaheim - Když skončí základní hrací doba, nastává čas dravých „Kačerů“. Tenhle vodní pták sice není dokonalým vzorem statečnosti a agresivity, hokejový klub z Anaheimu však notně vylepšuje jeho pověst. Má toho opeřence ve znaku i v názvu. A dříme v něm neskutečná síla. Mighty Ducks se po šedesáti minutách utkání mění v dravce. Při letošním play-off NHL vyhráli už sedm prodloužení. Pokaždé dali jako první gól, čímž soupeře odsoudili k „sudden death“, náhlé smrti. Sami ani jednou „nezemřeli“.

„Zjevně už si věříme. Cítíme se v té situaci pohodlně,“ řekl anaheimský kouč Mike Babcock na tiskové konferenci po čtvrtém finále.

Jeho mužstvo v něm porazilo New Jersey 1:0. Hned po 39 vteřinách nastavení. Vyrovnalo sérii na 2:2 a ke Stanley Cupu mu chybějí pouhá dvě vítězství.

Po úvodních porážkách 0:3 v New Jersey se Anaheim zdál odepsaný. Pak se dvakrát dočkal svého požehnaného období a v něm se vzepjal. Nyní má možná v boji o pohár psychickou výhodu. Přitom v minulosti nikdy nepřešel čtvrtfinále a v základní části této sezony byl mezi mužstvy NHL až jedenáctý.

„Začali brát zkušené hráče!“ našel důvod vzestupu Anaheimu jeho bývalý obránce

Sedm vítězných prodloužení Anaheimu

1. kolo
1. zápas:
Detroit - Anaheim 1:2 (104. min. Kariya)
4. zápas: Anaheim - Detroit 3:2 (67. Rucchin)
semifinále Západní konference
1. zápas: Dallas - Anaheim 3:4 (141. Sýkora)
2. zápas: Dallas - Anaheim 2:3 (62. Leclerc)
finále Západní konference
1. zápas: Minnesota - Anaheim 0:1 (89. Sýkora)
finále NHL
3. zápas:
Anaheim - New Jersey 3:2 (67. Salej)
4. zápas: Anaheim - New Jersey 1:0 (61. Thomas)

Miloš Holaň. „Steve Thomas je perfektní posila pro play-off,“ říkal už před měsícem Pavel Trnka, další někdejší zadák Mighty Ducks.

Zrovna protřelý útočník Thomas v pondělí udeřil hned při prvním střídání v prodloužení. Trenér Babcock o něm prohlásil: „To on v kabině vždy hecuje: Kluci, to je naše chvilka! Pojďme ji využít co nejdřív!“ Systém „náhlé smrti“ je fyzicky i duševně vyčerpávající. Jediná chyba může tým potopit, zároveň se na gól může čekat třeba až do rána.

Petr Sýkora ukončil šestihodinovou partii ve druhém kole proti Dallasu v půl jedné v noci. Běžné utkání trvá něco přes dvě hodiny. Rozhodující trefy si hráči dělí docela spravedlivě. Jedině Sýkora se prosadil dvakrát. Větší hvězdou dlouhých bitev je pouze brankář Jean-Sebastien Giguere. Ten v nastaveném čase odolává už 168 minut a 27 vteřin.

Jako není radno se po setmění courat po Bronxu a šimrat kobru na břiše, není radno se s týmem Anaheim Mighty Ducks pouštět do prodloužení...