Nebýt kustoda, o jubilejní výhře by nevěděl

17 2001
Hokejový gólman Roman Turek z Calgary Flames málem promeškal milník v podobě svého stého vítězství v kariéře v základní části zámořské NHL, kterého dosáhl v sobotu v utkání proti Dallasu. Statistický údaj ovšem neunikl kustodovi mužstva Gusi Thorntonovi. Ten českému mistrovi světa z roku 1996 z Vídně přinesl puk, který poslal v páté minutě prodloužení Craig Conroy za záda domácího Eda Belfoura, a rozhodl tak o výhře Calgary 4:3.

"Po zápase za mnou přišel generální manažer Button a gratuloval mi ke stému vítězství. Sice jsem někde nedávno četl, že se k této hranici blížím, ale v tu chvíli jsem na to úplně zapomněl. Ještěže Gus zná mou statistiku lépe než já," vysvětlil s úsměvem Turek v rozhovoru pro list Calgary Sun.

Cennou relikvii přidá brankář ke sbírce kotoučů, která mu připomíná jeho první čisté konto v kariéře v NHL (v ročníku 1997/98 proti Philadelphii), první nulu v dresu Calgary proti Edmontonu a premiérovou výhru v nejslavnější hokejové soutěži světa. Od ní uplynulo už téměř pět let a paradoxně jí dosáhl právě v Saddledomu proti svému nynějšímu zaměstnavateli.

Turek tehdy při svém debutu v NHL zneškodnil 25 střel a pomohl Dallasu k vítězství 3:1. Brankáře, vyhlášeného jeho prací hokejkou a obdivuhodnými schopnostmi čelit i těm nejsložitějším situacím v těsné blízkosti své branky, draftovala Minnesota v roce 1990.

Do zámoří ale Turek zamířil až o šest let později po triumfu ve Vídni, kde byl zvolen nejlepším brankářem a také zařazen do All star světového šampionátu. Zprvu hrál pouze na farmě Dallasu v IHL a další dvě sezóny žil ve stínu Eda Belfoura, který v klubu uzavřel smlouvu v létě roku 1997.

"Hrál jsem ročně jen kolem 25 zápasů, takže jsem snad ani nemohl snít o tom, že jednou oslavím vítěznou stovku," připomněl si Turek krušné doby v týmu, s nímž později získal slavný Stanley Cup.