NHL: Ottawa otestuje Čechmánka

25 2003
Ottawa - V noci z pátku na sobotu v NHL pokračuje play-off prvními zápasy ve dvou zbývajících sériích čtvrtfinálového kola. Ottawa měla osm dní na odpočinek a v klidu čekala na postupujícího ze série Philadelphia-Toronto. Do druhého kola se nakonec probojovali Flyers, kteří v úmorném maratónu i díky výkonu brankáře Romana Čechmánka zdolali kanadský tým až v sedmém zápase. Teprve až sedmé utkání rozhodlo i o postupu Minnesoty a Vancouveru, dvojice ze Západní konference. Nabrali hráči před druhým testem odolnosti dostatek sil? V noci začalo 2. kolo play-off

Východní konference:

OTTAWA SENATORS (1.) – PHILADELPHIA FLYERS (4.)

Philadelphia má s Ottawou nevyřízené účty. Loni si prožila v prvním kole veliké ponížení, když v pětizápasové sérii dokázala Ottawě vstřelila jen dvě branky.

Senators jsou však proti loňskému roku ještě silnější. Vyhráli celou základní část v novém klubovém rekordu 113 bodů.

V prvním kole sice podlehli New Yorku Islanders v úvodním zápase 0:3, pak ale čtyřikrát za sebou vyhráli a bez větších problémů postoupili po výhře v sérii 4:1.

Na odpočinek měli osm dní, zatímco Philadelphia teprve v noci na středu postoupila přes Toronto v bitvě, která se vlekla díky mnohonásobným prodloužením 532 minut.

Ovlivní tedy nadcházející sérii to, kolik zbylo Philadelphii sil ? Možná vůbec ne. Flyers působili už v rozhodujícím, sedmém klání s Torontem až nečekaně živě a jednoznačně zvítězili 6:1. Trenér Ottawy Jacques Martin navíc připomněl: „Byly to pro ně sice galeje, ale nezapomeňte, že měli dva dny na odpočinek. Budou připraveni.“

Základem je brankář:
Patrick Lalime
navázal na vynikající výsledky v základní části a v sérii s Islanders pochytal téměř 95 procent všech střel. Menší zkušenosti s play-off nahrazuje vysokým sebevědomím. Do hry může v případě nouze zasáhnout i jeho náhradník Martin Prusek.

Roman Čechmánek sice odchytal o více jak 200 minut více, jeho statistiky jsou ale také pozoruhodné (92 procent pochytaných střel, 2.26 branky na zápas).

Klíčoví hráči:
Ottawa: Patrick Lalime, Zdeno Chára, Wade Redden, Marián Hossa, Radek Bonk, Daniel Alfredsson, Martin Havlát
Philadelphia: Roman Čechmánek, Eric Weinrich, Jeremy Roenick, John Leclair, Keith Primeau, Tony Amonte

Zranění
Ottawa: Peter Ščastlivyj (třísla) nehrál od konce února, do série však někdy v jejím průběhu však zřejmě zasáhne.
Philadelphia: Eric Desjardins (zlomená noha) bude mimo hru v celém průběhu série.

Zajímavosti
- Z loňské série s Ottawou pochází incident, kdy Čechmánek po jednom inkasovaném gólu hlasitě napomínal spoluhráče a dožadoval se vystřídání. Spoluhráči mu na dalším tréninku údajně schválně stříleli na masku, český brankář dokonce zvažoval svůj odchod.
- Trenéři Ken Hitchcock (PHI) a Jacques Martin (OTT) jsou dobří přátelé a podíleli se na zisku olympijského zlata pro kanadský tým v Salt Lake City 2002.
-Ottawa neinkasovala v sérii s Islanders ani jednou ve třetí třetině nebo v prodloužení.
- Bonk, Havlát a Hossa se dělili o čelo produktivity týmu, všichni nasbírali 4 body.

Západní konference:

VANCOUVER CANUCKS (4.) – MINNESOTA WILD (6.)

Oba týmy mají za sebou strhující vítězství v prvním kole. Vancouver prohrával se St.Louis už 1:3 na zápasy, ale dokázal sérii otočit ke konečnému výsledku 4:3. Stejně tak i Minnesota, která dokonce porazila hvězdami obsazené Colorado v zápase číslo 6 a 7 díky brance v prodloužení.

Vancouver je sice ve druhém kole poprvé po osmi letech, postup je však senzací především na straně Minnesoty. Ta se letos kvalifikovala do play-off pouhé tři sezony od svého založení a v prvním kole porazila jednoho z hlavních kandidátů na zisk samotného Stanley Cupu.

Canucks přežili sérii se St.Louis díky probuzené řadě Bertuzzi-Morrisson-Näslund, která se výrazně začala prosazovat až od 4.zápasu. Wild zvládli taktickou bitvu; trenér Jacques Lemaire postavil po čtvrtém zápase do branky natrvalo Mannyho Fernandeze, který vychytal tři výhry v řadě.

Základem je brankář
Střídat brankáře v průběhu série je mezi trenéry značně nepopulární krok, ale když máte k dispozice takovou dvojici jako v Minnesotě ? Žádný problém ! Dwayne Roloson odchytal proti Coloradu první tři utkání a ve čtvrtém střídal. Za stavu 1:3 na zápasy stál od pátého zápasu v kleci již Fernandez, jenž skvělým výkonem pomohl týmu do druhého kola.

Logické uvažování nyní znovu velí postavit Fernandeze, ale řekněte to trenéru Lemairovi ! Ten opět tají, kterého brankáře si nakonec vybere. Rozhodnutí padne až krátce před zápasem.

Naproti tomu situace ve Vancouveru je jasná. Dan Cloutier vychytal vítězství v sedmém zápase se St.Louis v den svých 27. narozenin a je poprvé ve své kariéře druhém kole. Učí se každý zápas.

Vancouver: Dan Cloutier, Ed Jovanovski, Markus Naslund, Brendan Morrison, Todd Bertuzzi, Trevor Linden
Minnesota: Manny Fernandez, Dwayne Roloson, Marián Gáborík, Andrew Brunnette, Wes Walz

Zranění:
Vancouver : Mats Lindgren (záda), Darren Langdon (ruka) Lindgren by mohl brzy hrát, Langdon se i v případě uzdravení do sestavy zřejmě nevejde.
Minnesota: Brad Bombardir (záda). Tvrdý obránce nehrál od konce února, jeho start je nejistý.

Zajímavosti:
- Markus Naslund skóroval v posledních čtyřech utkáních série s Blues.
-Platový rozpočet Minnesoty je pouhých 18 miliónů dolarů, nejmenší v lize. Pro srovnání, New York Rangers, kteří se letos znovu nedostali do play-off, zaplatili téměř 80 miliónů.
-Minnesota měla v prvním kole úspěšnost 24.1 procent při přesilových hrách.
- Marián Gáborík nasbíral v základní části proti Canucks 9 bodů (5+4) v pěti zápasech.