Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL vymyslela, jak zklidnit emoce. Extraliga ji možná napodobí

VNÍMÁŠ MĚ? Masér Bostonu se snaží komunikovat se zraněným útočníkem Nathanem Hortonem | foto: AP

4 2011
Ostrý střet, po kterém jeden z hráčů odlétne a zůstane ležet. Hala bouří, diváci na tribunách žádají pro viníka tvrdý trest. Hokejová NHL vymyslela způsob, jak všechny uspokojit.

Pamatujete na loňské předkolo play-off, během něhož liberecký Milan Bartovič šlápl budějovickému Martinu Tůmovi na nohu a poranil mu kotník tak těžce, že ho měl šest týdnů v sádře?

Rozhodčí si faulu v zápase nevšimli, ale Bartovič bez postihu nevyvázl. Dodatečně ho potrestala disciplinární komise, která mu vystavila stop na jedno utkání. To však bylo pro Budějovice málo, zlobili se i fanoušci.

"Jenže my jsme takový trest vynesli na základě detailních a rozfázovaných záběrů. Kdyby je mohla vidět celá široká veřejnost, tak má jiný názor," je přesvědčený šéf disciplinárky Karel Holý.

Něco podobného se od nynějška nemůže stát v NHL. Holého "kolega", bývalý slavný útočník Brendan Shanahan, totiž na oficiálních stránkách soutěže vysvětluje každý svůj verdikt.

Tak například v pátek trefil Clarke MacArthur z Toronta hlavu detroitského Justina Abdelkadera. Komise mu udělila stopku ve všech zbývajících přípravných zápasech a navíc ve dvou duelech základní části NHL.

Podívejte se, jak Shanahan vysvětluje své rozhodnutí


"Pozice Abdelkaderovy hlavy se nezměnila, MacArthur mohl jít do čistého bodyčeku, který by směřoval na celé tělo. Jenže on trefil jenom hlavu," vysvětluje Shanahan a na obrazovce přitom běží záběry ze všech možných úhlů.

Následuje výklad příslušného pravidla a další faktory, které ovlivnily výši trestu. "Vzali jsme v úvahu, že se MacArthur nikdy v minulosti podobného faulu nedopustil a také to, že Adbelkader neutrpěl po střetu žádné zranění."

Možná, že se něco podobného brzy objeví i v extralize. "Je to dobrý podnět, přednesu ho na valné hromadě APK, která se koná v průběhu října," slibuje Holý. Sám moc dobře ví, že by pomohl nejen čistému hokeji, ale také samotné disciplinárce, která je za své výroky často kritizovaná.

Teoreticky by projektu nemělo nic bránit, protože nejde o nic finančně náročného. Laicky řečeno: stačí se postavit před kameru a okomentovat sestříhané záběry, na jejichž základě padlo rozhodnutí.

"Osobně s tím nemám absolutně žádný problém. Všechno je to pouze otázka dohody," říká Holý.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze