Hašek byl neprůstřelný, Detroit už vede

• 13
New York - V dalším utkání prvního kola Stanley Cupu mezi Detroitem a Vancouverem udržel brankář Red Wings Dominik Hašek čisté konto, když zastavil 25 střel soupeře. Detroit vyhrál 4:0 a otočil stav celé série z 0:2 na 3:2. Prvním týmem, který postoupil do druhého kola play off se stalo St.Louis, které vyhrálo nad Chicagem 5:3 a v sérii 4:1 na zápasy. Naopak Colorado si na postupovou radost musí ještě počkat, když v souboji obran prohrálo na domácím ledě 0:1 s Los Angeles. Jediný gól vstřelil ve třetí minutě prodloužení Craig Johnson po přihrávce Jaroslava Modrého.

Rudá křídla rozhodla o vítězství nad Vancouverem už v první třetině, ve které
vstřelila všechny čtyři góly. Na ledě řádil zejména Sergej Fjodorov, který se trefil dvakrát - jednou v přesilovce a jednou v oslabení - a na další branku nahrál. Po dvou asistencích získali Brendan Shanahan a Bret Hull, jednou úspěšně přihrál Jiří Fischer.

Hašek podal výborný výkon, svou sedmou nulu v play off v kariéře si zasloužil hlavně za dvojici zákroků proti Brendanu Morrisonovi, který se v páté minutě ocitl před českým brankářem zcela nekrytý, Hašek však dvakrát zastavil puk pravým betonem.

Méně se ve druhé kleci dařilo Danu Cloutierovi, který dostal tři branky z devíti střel a byl necelých pět minut před koncem třetiny střídán Peterem Skudrou.

Bluesmani jsou už ve 2. kole

Prvním týmem, který postoupil do druhého kola play off, se stalo St. Louis, které vyhrálo nad Chicagem 5:3 a v sérii 4:1 na zápasy. Blackhawks se sice podařilo konečně prolomit neprůstřelnost gólmana Blues Brenta Johnsona, která trvala 207 minut a 44 sekund, ale k vítězství to nestačilo.

"Řekli jsme mu, ať chytá zase tak skvěle jako v předchozích zápasech a že my zase
dáme nějaké góly. A udělali jsme to tak," řekl kapitán Blues Chris Pronger.
Sebekriticky o svém výkonu hovořil brankář Chicaga Steve Passmore: "Konečně jsme našli způsob, jak překonat Johnsona a dali nějaké góly, ale já nedokázal zastavit puk. Myslím, že spoluhráči podali sebevědomý výkon, a kdyby nebylo mě, tak bychom jeli do Chicaga a hráli další zápas."

Proti domácímu gólmanovi se prosadil i slovenský hokejista Pavol Demitra, který svými přihrávkami připravil tři branky St. Louis.

Zedník zářil, ale nedohrál

V utkání Montrealu s Bostonem se v dresu Canadiens dařilo dalšímu Slovákovi Richardu Zedníkovi, který vstřelil dvě branky, byl však ve svém týmu jediným střelcem, a tak se z vítězství 5:2 radoval Boston. Stav série je nerozhodný 2:2.
Zedník se však minutu a 17 sekund před koncem, kdy byl zápas již rozhodnut, stal
obětí ošklivého zákroku loktem do obličeje ze strany zlého muže Bostonu Kyle McLarena. Slovenský útočník upadl musel být odnesen na nosítkách a bude zřejmě chybět Monteralu po zbytek sezony.

Předběžná diagnóza hovoří o zlomené čelisti, uvolněné kolenní čéšce a otřesu mozku.  Kouč Monteralu Michel Therrien byl tímto incidentem velmi rozezlen a sliboval odvetu v sobotním zápase.

"McLaren se zjevně snažil zlikvidovat našeho nejlepšího hráče. Ale počkejte, co zažijete v sobotu. My půjdeme zase po jejich nejlepším hráči. Je mi jedno, že tohle tvrzení konflikt jen přiostří. V sobotu bude válka." Joe Thronton jeho slova vztáhl na sebe a opáčil: "Ať si po mě klidně v sobotu jdou. Jsem velký chlap a umím se o sebe postarat."

Králové vyhráli spornou brankou

Jediná poněkud sporná branka rozhodla zápas Colorada s Los Angeles. V prodloužení ji do sítě Avalanche vstřelil Craig Johnson za asistence Jaroslava Modrého a Slováka Žigmunda Pálffyho. Modrý nahodil puk před branku, kde se od Johnsonovy brusle odrazil mezi betony brankáře Lavin Patricka Roye. Ten je přesvědčen, že Johnson puk do branky kopl.

"Nemohl skórovat, aniž by udělal bruslí pohyb směrem k brance," řekl Roy. Autor branky se na to dívá jinak. "Pravidlo je, že puk nesmí být do branky kopnut," řekl Johnson, "a tohle nebylo kopnutí." Gól platil a Los Angeles díky němu vyhráli v
Coloradu 1:0 v prodloužení, poražený celek ovšem vede v sérii 3:2 na zápasy.

VÝCHODNÍ KONFERENCE
Montreal - Boston 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
35. a 48. Zedník - 3. Stock, 16. Guerin, 18. Lapointe, 36. Rolston, 55. Samsonov. Střely na branku: 28:25. Diváci: 21 273. Výsledky předešlých zápasů: 5:2, 4:6, 5:3. Stav série: 2:2.

ZÁPADNÍ KONFERENCE
Detroit - Vancouver 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)
5. a 19. Fjodorov (na druhou Fischer), 14. Dandenault, 16. Deveraux. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20 058. Výsledky předešlých zápasů: 3:4 v prodl., 2:5, 3:1, 4:2. Stav série: 3:2.

Colorado - Los Angeles 0:1 po prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka:
63. Johnson (Modrý). Střely na branku: 26:23. Diváci: 18 007. Výsledky předešlých zápasů: 4:3, 5:3, 1:3, 1:0. Stav série: 3:2.

St.Louis - Chicago 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)
20. Melanby, 35. Young, 40. Pronger, 47. Mayers, 56. Tkachuk - 25. Thomas, 33. Calder, 34. Sullivan. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19 999. Výsledky předešlých zápasů: 1:2, 2:0, 4:0, 1:0. Konečný stav série: 4:1, postoupilo St. Louis.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v kanadském hodnocení, góly +  přihrávky, střely   na branku, +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených  gólech a čas strávený na ledě v minutách)

Jiří FISCHER (Detroit) 1 (0+1), 2, +1, 17:01
Jan BULIS (Montreal) 0 (0+0), 1, 0, 8:47