Detroit zlomil odpor během třinácti vteřin

• 41
Detroit - Skoro celý zápas se hokejisté Detroitu potýkali s úpornou obranou Caroliny a zdálo se, že i druhé finále Stanleyova poháru pomalu spěje k dalšímu obávanému prodloužení. Pět minut před koncem ale zaúřadoval obránce Lidström: nejprve vstřelil gól a pak poslal chytrým pasem do úniku Drapera, který upravil skóre na konečných 3:1 pro Detroit. Mužstvo brankáře Dominika Haška tak srovnalo sérii, která se teď na dva zápasy přesouvá do Caroliny, na 1:1.

Lidströmův vítězný gól padl v přesilovce, které se předtím Detroitu vůbec nedařily. V do té doby šesti početních výhodách domácí Irbeho v brance Caroliny příliš neohrozili.

Úvodní góly dávaly oba týmy naopak v oslabeních. Jako první skórovali domácí, v úniku tří hráčů zmátl Irbeho útočník Maltby, který naznačoval přihrávku, ale místo ní vystřelil a trefil přesně do volného místa nad lapačku lotyšského gólmana. "Jsem moc rád, že mi to tam padlo," řekl střelec hned po zápase agentuře CP. "Irbe byl jinak skvělý."

Carolina ovšem kontrovala rovněž v oslabení. Na vlastní modré nabídl chybnou rozehrávkou detroitský bek Olausson puk Brind´Amourovi, který tak jel z boku sám na Haška a v poslední chvíli se trefil nad ležícím gólmanem. Ten pár minut předtím ještě betonem zmařil obrovskou šanci útočníka Vašíčka. Celkově kryl Hašek v zápase 16 střel.

Za stavu 1:1 se pak hokejistům Caroliny dařilo rozmělnit nápor Detroitu, v obranné pasti hostů se stále znovu chytaly všechny velké útočné hvězdy. Na pomoc jim tak musel přijít obránce, Lidström trefil zleva přesně to samé místo v Irbeho brance jako při prvním gólu Maltby. Za třináct vteřin pak střílel Draper zprava, opět ale do stejného místa: všechny tři góly rozvlnily síť v levém horním růžku Irbeho branky.

Třetí zápas finalové série se hraje v noci ze soboty na neděli ve dvě hodiny středoevropského času. "Ať se bude dít cokoliv, my se nikdy nevzdáme," slibuje už teď soupeři útočník Caroliny Rod Brind´Amour.

Detroit - Carolina 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
7. Maltby (Draper, Chelios), 55. Lidström (Fjodorov, Yzerman), 56. Draper (Lidström, Olausson) - 35. Brind´Amour. Vyloučení: 10:10. Využití: 1:0. Rozhodčí: Devorski, Koharski - Lazarovich. Morin. Diváků: 20 058.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v  kanadském hodnocení (góly + přihrávky), střely   na branku,  +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených gólech a čas strávený na ledě v minutách):

Jaroslav SVOBODA (Carolina) 0, 0, -1, 13:23
Marek MALÍK (Carolina) 0, 0, 0, 11:22
Josef VAŠÍČEK (Carolina) 0, 0, 0, 11:21
Jiří FISCHER (Detroit) 0, 3, 0, 17:39
Gólman:
Dominik HAŠEK (Detroit) 17 střel/1 gól

Dva z klíčových strůjců výhry Detroitu, český gólman Dominik Hašek a švédský obránce Nicklas Lidström.

Český útočník Caroliny Jaroslav Svoboda si takto vyšlápl na zkušeného útočníka Detrotu Brendana Shanahana.

Pouze jedinkrát kapituloval ve druhém finále gólman Detroitu Dominik Hašek. Postaral se o to touto střelou Rod Brind'Amour.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.