Obhájce začal doma ve filmovém střihu

19 2004
Zlín - Lidé byli na přání klubu na svých místech už patnáct minut před domácí premiérou s Plzní. Ještě než první hokejové představení začalo, bylo třeba vysvětit Zvon mistrů, dar primátora Tomáše Úlehly a pokřtít knihu a DVD shrnující pětasedmdesát let zlínské hokejové historie.

Klub si dlouho nevěděl s nevšedním darem od primátora rady, místo pro stodvacetikilový zvon se nakonec našlo v chodbě před hráčskou šatnou. Nedělního vysvěcení se ujal římskokatolický kněz Petr Kopřiva.

O komorní slavnost v útrobách stadionu nepřišel nikdo, ceremoniál se vysílal v přímém přenosu na obrazovkách nové multifunkční kostky.

Hokejovou nesmrtelnost pak HC Hamé zajistilo pětici místních hráčských legend. Po vzoru tradic známých z NHL se ze stropu spustilo pět replik žlutomodrých dresů s čísly a jmény nezapomenutelných hráčský es.

Zlín ocenil tragicky zesnulého bývalého kapitána Luďka Čajku, jeho dres s číslem 26 byl už vyřazen ze seznamu volitelných čísel. Další pocty získali brankář Jiří Králík (číslo 1), a útočníci Ladislav Maršík (16), Jaroslav Stuchlík starší (10) a Jiří Vodák (21).

„Jestli budou i jejich čísla napříště hájená, o tom se ještě může jednat,“ řekl už dřív generální manažer Zdeněk Venera.

Svazem nařízený začátek utkání v 17 hodin se nakonec posunul o šest minut. Herec Boleslav Polívka křtil slivovicí knihu Zlatá cesta aneb 75 kroků k vrcholu. „Publikace nebude k dostání samostatně, bude se prodávat společně s DVD,“ sdělil mluvčí Přemysl Vícha.

Zlínský tým nakonec naplnil Polívkovo přání, aby hosté dostali pokaždé alespoň o jeden gól navíc.

Domácí vedli od 8. minuty (Balaštík), na začátku 59. minuty srovnal Andrašovský. Těsnou výhru 2:1 nakonec zařídil Martin Erat. „Bylo to velmi těžké utkání. Tři body si asi zasloužila obě mužstva,“ prohlásil vítězný trenér Ernest Bokroš.