Obhájci prvenství přehráli i Rusko

8 2001
Zlín - Špatné ruské přesilovky a možná i větší bojovnost a dravost zajistily finským hokejistů druhé vítězství a zisk tří bodů na turnaji o Pohár České pojišťovny ve Zlíně. Finové, obhájci prvenství v Euro Hockey Tour, se sice rychle ujali vedení, jejich nápor ale brzy opadl, hra se vyrovnala a ještě na konci první třetiny uspěl proti debutujícímu finskému brankářovi Bäckströmovi Rus Golc. V polovině utkání ale Finové dokázali potrestat vyloučení Prokopjeva, na což výběr Borise Michajlova už nedokázal odpovědět, přestože mu soupeř svými fauly nabídl výhodu několika přesilových her. "Finové byli pouze šťastnější," podotkl asistent ruského trenéra Vladimír Krikunov.

"Spravedlivější by bylo, kdyby utkání skončilo nerozhodně,  protože bylo naprosto vyrovnané," posteskl si asistent ruského kouče.

Jeho protějšek Hannu Aravirta pochválil svůj tým zejména za bojovnost  a nasazení. "Přivezli jsme sem šest nováčků včetně brankáře  Bäckströma, který podal výborný výkon. Už před zápasem jsem hráče  varoval, že utkání asi skončí s minimálním rozdílem, o gól,"  uvedl Aravirta, podle nějž jeho svěřenci měli rozhodnout ve druhé  třetině, kdy měli řadu šancí. "Nemuseli bychom se poté při
přesilovkách soupeře tolik bát o výsledek," dodal finský kouč.

Turnaj pokračuje v 17:30 utkáním české reprezentace a  Švédska.

Finsko - Rusko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Pakaslahti (Alatalo), 34. Somervuori  (Mäntylä) - 18. Golc (Razin, Karpov). Rozhodčí: Minář - Barvíř,  Blümel (všichni ČR). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 1581.

Finsko: Bäckström - Koivisto, Luoma, Gustaffson, Hedberg,  Mäntylä, Lotvonen, Petriläinen, Tukio - Alatalo, Pakaslahti, Lind  - Kuhta, Pernes, Immonen - Somervuiori, Santala, Turninen -  Elomo, Miettinen, Salmelainen. Trenér: Hanu Aravirta.
Rusko: Sokolov - Skopincev, Vyšedkevič, Judin, Rjabykin,  Bykov, Jevstafjev, Petročinin, Varlamov - Karpov, Razin, Golc -  Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Guljavcev, Kudašov, But -  Tertyšnyj, J. Fjodorov, Dobryškin. Trenér: Boris Michajlov.