Obnovená premiéra ve Spartě Chabadovi vyšla

11 2003
Praha - Odehrál zápas a pak si ještě sednul v kabině na rotoped a čtvrt hodiny cvičil. "Potřebuju vyšlapat únavu," vysvětloval Martin Chabada, staronová posila hokejové Sparty. V pondělí se vrátil ze zámoří a v úterý už hrál extraligu. "Ještě to mám trochu posunuté," říkal. Obnovená premiéra mu ale vyšla.

Trenér Alois Hadamczik může být po prvním zápase s navrátilcem do Sparty spokojený. Martin Chabada byl na ledě hodně vidět. A navíc bodoval.

"Podal velmi dobrý výkon," říkal sparťanský kouč po zápase s Libercem, který jeho svěřenci vyhráli 3:0. "Víme, že je to dobrý hráč, chtěli jsme ho získat už v létě."

Hadamczik postavil novou posilu do útoku vedle Broše a Kratěny, kde už vysoký útočník kdysi hrával. A byl to dobrý tah, spolupráce tří starých známých přinesla první gól. V sedmé minutě druhé třetiny nahrál Chabada Brošovi a ten předložil puk ke druhé tyčce Kratěnovi - 1:0.

"Šlapalo to dobře. A doufám, že to bude časem ještě lepší," řekl po vítězném utkání spokojený Chabada.

V úvodu druhé třetiny měl sám blízko ke gólu, když se po pasu mladíka Poláka řítil sám na libereckou branku. Jenže tísněn zezadu obráncem zvolil blafák, na který neměl moc času, a brankář Falta v pohodě puk chytil betonem.

"Myslel jsem, že mám toho beka za sebou, jenže najednou jsem cítil hokejku v rukavici a už jsem nemohl líp zakončit," popisoval promarněnou příležitost.

Chabadův výkon rostl s přibývajícími minutami. "V úvodu jsem si trochu zvykal na osdlišný styl hry. A taky jsem si dával pozor, aby mi nikdo neujel. Až časem jsem si začal věřit."

Od začátku ovšem poctivě bruslil, chodil na přesilovky. V nich se dral před branku, čekal na odražené puky. Při bránění zase suverénně sklepl prudce letící puk v metrové výšce nad ledem. Když měl možnost, protihráče nešetřil. Třeba Moravec odjížděl z ledu po jeho tvrdém úderu.

Hrál i oslabení, jednou šikovně vypíchl puk váhajícímu Čakajíkovi a málem založil brejk. "Šimon!" "Dozadu!" bylo ho slyšet i v poloprázdném hledišti. Tak jak je v zámoří zvykem, neustále si hlasitě říkal o puk.

Na extraligový hokej si ale dlouho zvykat nemusel. "Hrál sjem tu šest let, odlišný systém pak za rok nezapomenu. Styl Sparty je navíc hodně podobný tomu, co se tady hrálo dřív. Pan Hadamczik tam jenom vložil nějaké prvky v napadání," všiml si.

S příchodem Chabady došlo ve Spartě k rošádě dresů. "Mojí patnáctku má Honza Marek, tak jsem si vzal čtrnáctku, kterou jsem nosil na farmě v Bridgeportu," připomněl své působení v rezervním týmu newyorských Islanders. Slovenský obránce Karol Sloboda, který čtrnáctku nosil předtím, se musel spokojit s dresem číslo 25 po zraněném krajanovi Ľuboši Bartečkovi.

Vzhledem k letnímu výprodeji Sparty měl Chabada v utkání s Libercem skoro víc bývalých spoluhráčů v týmu hostů. Václav Novák, Jaroslav Nedvěd, Valdemar Jiruš... Ty všechny zná ze Sparty. "Je to zajímavé," zauvažoval. "Ale teď jsou to pro mě soupeři, takže neznám žádný pardon."