Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana zaostává za útokem. Zaujal Čajánek a souhra Bednáře s Vrbatou

Kouč Vladimír Růžička na střídačce českého týmu při utkání s Finskem. | foto: Michal SváčekMF DNES

6 2009
Nejlepší střelec Kontinentální ligy, nejproduktivnější hráč české a třetí nejproduktivnější hokejista švédské ligy či nedávný útočník týmu z NHL. A navíc podpora vyprodané 02 Areny, která však musela zapomenout na účast nemocného Jaromíra Jágra. Přesto český tým ve čtvrtek v prvním utkání Švédských her s Finskem prohrál 3:5. Co zlepšit do sobotního utkání se Švédskem?

"Proti Finsku to byl naprosto vyrovnaný zápas. Naši byli dvě třetiny možná i o něco lepším týmem. Jenže ve třetí třetině Finové vyrovnali trochu šťastnějším způsobem. A pak nás přejeli," hodnotí utkání bývalý český reprezentant Robert Kysela. "Z hráčů mě nezklamal nikdo. Na vině byla spíš únava z cesty a nesehranost v oslabení."

Kysela: V oslabení jsme hodně improvizovali

Finové dali v utkání z pěti branek hned čtyři v početní výhodě. "Dostat čtyři góly v oslabení, to je špatně," zdůrazňuje Kysela. "To bych našim hráčům vyčítal nejvíc. Oslabení hráli hrozně pasivně. To se bude muset zlepšit."

Recept je podle Kysely zřejmý. "Je potřeba zrychlit přístup. Kolikrát se třeba Finové dostali do úzkých u mantinelu, ale my jsme toho nevyužili."

"Špatně jsme si rozebírali hráče před brankou. Góly padaly po chybách, kdy se někdo někde zakoukal a přilítlo to tam," popisuje bývalý extraligový útočník Milan Antoš. "Obrana musí být před brankou tvrdší a urputnější."

Podle Kysely bylo znát, že hráči nebyli na hru v oslabení příliš připraveni. "Bylo vidět, že si to nijak nenacvičili. V oslabení hodně improvizovali, jenže jde o to, že jak někdo zaváhá, tak toho Finové využijí, protože mají o hráče víc."

Přesto hodnotil Kysela výkon českého týmu pozitivně. "Nebylo to žádné fiasko," říká. "Pokud bych měl najít nějakou slabinu, tak to byl pomalejší přístup obránců k hráčům. Celkově obrana za útočnou hrou zostávala. Beci podali takový šedivý výkon, nikdo nevyčníval." "Obrana určitě nevypadala tak, jak by měla. Nebylo to ono," souhlasí i Antoš.

V útoku Kyselu zaujalo hned několik hráčů. "Líbil se mi Čajánek. I přesto, že byl unavený, tak Honza Marek. Dobrý výkon podali Kumstát se Skuhravým. Ale co se mi líbilo nejvíc, to byla akce Bednáře s Vrbatou u druhého gólu."


Nejvíce chvály posbíral český kapitán. Podle bývalého reprezentačního brankáře Jiřího Králíka byl Čajánek, který vstřelil dva góly, nejlepším hráčem českého týmu. "Výkon Čajánka mě hodně potěšil," tvrdí.

"Čajánek hrál opravdu skvěle," přidává i Antoš. "Celkově se mě to utkání líbilo, nasazení i další věci. Rozhodlo to, že jsme udělali víc chyb."

Antoš: Základ pro MS? Klidně polovina týmu

Diváci, kteří se museli obejít bez nemocného Jaromíra Jágra, tak přesunuli svou pozornost třeba na nejlepšího střelce Kontinentální hokejové ligy Jana Marka. Ten už však dopředu upozorňoval, že na sobě cítí únavu z náročného programu.

"Je pravda, že někteří naši hráči na mě působili unavenějším dojmem. Finové mají také náročnou sezonu, ale u nás přece jen hodně hráčů přiletělo z Ruska. Tam to jsou velké štreky a přelety, je to náročné," říká Kysela. "Někteří tak neodvedli to, co by od nich lidi čekali, nebyly to takové výrazné osobnosti. Třeba Jarda Hlinka nebyl moc vidět. Ale šancí jsme si vytvořili dost."

"Kdyby utkání skončilo po čtyřiceti minutách, kdy jsme vedli 3:2, tak by to psaly finské noviny, že jejich hráči působili zakřiknutě nebo unaveně," tvrdí Králík.

Některá očekávání přesto zůstala nenaplněna. "Trochu jsem to čekal. Třeba když se v poslední době dělala velká reklama Jardovi Bednářovi, tak na hráče to dolehne, je to na něm znát," připouští Antoš. "Odrazil se na něm i neproměněný nájezd, ale na druhou stranu ten gól, co připravil pro Vrbatu, to bylo hodně pěkný. Moc se mi to líbilo."

"Od toho utkání se čekalo strašně moc, všichni se chystali, že přijede Jágr a bude to něco extra, co jsme dlouho neviděli. Když nepřijel, tak se hledal někdo, kdo by ho nahradil. Mně se ale hra týmu líbila. Finové nás ubruslili, ale to tak je. Já jsem si v tom utkání svoje našel, bavilo mě to."

Tým, který reprezentační kouč Vladimír Růžička sestavil pro Švédské hry, by mohl tvořit základ mužstva pro mistrovství světa. "Já tomu věřím," říká Králík.

"Tak deset hráčů by jet mohlo. A brankáři Kopřiva s Mensatorem pojedou určitě," tvrdí Kysela.

"Podle mě je až polovina týmu schopná na mistrovství světa jet," věří Antoš. "Možná tam zůstane i nějaký obránce, i když Vláďa Růžička určitě sáhne po někom, kdo bude volný v NHL."Najdete na iDNES.czmobilní verze