DOSTANU SE KE STŘELE? Slovinec Sabahudin Kovačevič (vpravo nahoře) se natahuje po puku před brankou rakouského gólmana Fabiana Weinhandla, doráží na něj Michael Schiechl. | foto: ČTK

Odepisovaní Lotyši a Rakušané vyhráli a zamotali skupinu o záchranu

• 5
Až poslední zápasy rozhodnou o pádu dvou týmu do nižší divize mistrovství světa. Ve druhém kole skupiny o záchranu poprvé na turnaji triumfovali hokejisté Rakouska i Lotyšska, a se třemi body se tak nečekaně dotáhli na zbylé soupeře. Koho v příštím roce nahradí mezi elitou Itálie a Kazachstán, určí nedělní duely.

V souboji nováčků šampionátu překvapivě Rakušané přemohli Slovinsko, které se po úvodní výhře nad Lotyšskem už těšilo na jistotu záchrany. Jenomže do té doby nejhorší tým mistrovství z Rakouska vydřel těsnou výhru a oživil své naděje na záchranu.

Stejné překvapení se událo i v Košicích, kde Bělorusové po suverénním vítězstvím nad Rakouskem podlehli Lotyšsku.

Bělorusko - Lotyšsko 3:6

Lotyši se dokázali otřepat ze čtvrteční porážky a proti Bělorusku ovládli úvodní třetinu i díky přesilovkám. Tu první ještě nevyužili, ale při Mezinově vyloučení za vyhození puku mimo led otevřel v 10. minutě skóre Cipulius. Za čtyři minuty při Kulakovově trestu zvýšil Pujacs, který další trefu přidal v 18. minutě.

Bělorusové se vrátili do hry také v přesilovkách. Meijův faul potrestal 29 vteřin před koncem úvodní části Kosťučenok a po 53 vteřinách druhé části skóroval při Pujacsově vyloučení Korobov. Lotyši odolali dalšímu tlaku soupeře a v 37. minutě zvýšil tečí Cipulisovy střely Niživijs.

Náskok Lotyšska ještě vylepšil v další přesilovce v 50. minutě svým druhým gólem v utkání Cipulis a tři a půl minuty před koncem upravil už na 6:2 Saulietis. Skóre, které boj o záchranu už nijak neovlivní, uzavřel šestou využitou přesilovkou v zápase deset vteřin před koncem Meleško.

Branky a nahrávky: 20. Kosťučenok (Kitarov, Děmkov), 21. Grabovskij (Korobov, Meleško), 60. Meleško (A. Kosticyn, Kulakov) - 10. Cipulis (Rekis, Niživijs), 14. Pujacs (Dzerinš, M. Redlihs), 18. Pujacs (M. Redlihs), 37. Niživijs (Cipulis, Vasiljevs), 50. Cipulis (Niživijs, Rekis), 58. Saulietis (M. Redlihs, Dzerinš). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Partanen - Terho (oba Fin.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 8:8. Využití: 3:3. Diváci: 4976. Třetiny: 1:3,1:1,1:2.

Bělorusko: Mezin - Kosťučenok, Korobov, Goroško, Kolosov, Rjadinskij, Gotovec, Stasenko - Ugarov, Grabovskij, Meleško - Děmagin, Michalev, Stas - Kulakov, A. Kosticyn, Kovyršin - Děmkov, Stepanov, Kitarov - Pavlovič. Trenér: Eduard Zankovec.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Kulda, Cibulskis, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Dzerinš, Saulietis - Meija, Bukarts, Berzinš - Keninš, Pečura, Ankipans - Stals. Trenér: Olegs Znaroks.

Rakousko - Slovinsko 3:2

Rakušany podržel v 16. minutě gólman Weinhandl, když kryl při přesilovce svého týmu Hebarův únik. Následně Rakousko získalo dvoubrankový náskok.

Skóre otevřel 57 vteřin před koncem úvodní části střelou od modré čáry Unterluggauer a ve 25. minutě se prosadil také Thomas Raffl.

Slovinci ale v závěru druhé třetiny smazali ztrátu. V 37. minutě tečoval střelu Marcela Rodmana Razingar a 29 vteřin před koncem druhého dějství Gregorc vysunul Davida Rodmana, který blafákem překonal rakouského gólmana.

Ve 46. minutě rozhodl do odkryté branky po střele Philippa Lukase Rotter. Odvrátit porážku Slovinska mohl v 48. minutě Pajič, ale útočník prvoligového Ústí nad Labem neproměnil sólový únik a o chvíli později se nedostal k dorážce na brankové čáře.

Branky a nahrávky: 20. Unterluggauer (T. Raffl, Koch), 25. T. Raffl (Peintner, Trattnig), 46. Rotter (P. Lukas) - 37. Razingar (M. Rodman, D. Rodman), 40. D. Rodman (Gregorc, Kristan). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Lärking - Tillerkvist (oba Švéd.), Carnathan (Kan.). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 9033. Třetiny: 1:0, 1:2, 1:0.

Rakousko: Weinhandl - Werenka,, Trattnig, Unterluggauer, Schumnig, P. Lakos, R. Lukas, Reichel, Altmann - Welser, Koch, Setzinger - T. Raffl, Kaspitz, Peintner - P. Harand, Rotter, P. Lukas - Schiechl, Hundertpfund. Trenér: Bill Gilligan.

Slovinsko: Kristan - Kužnik, Kranjc, Robar, Gregorc, Tavželj, Dervarič, Pavlin, Kovačevič - D. Rodman, M. Rodman, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Goličič, Pajič, Hebar - M. Hočevar, Pance, Ankerst. Trenér: Matjaž Kopitar.