Prosincová bída Litvínova trvá. V Hradci dal jen gól a už není druhý

Litvínovský brankář Pavel Francouz inkasuje gól proti Hradci, ilustrační foto | foto: Petr Bílek, MF DNES

29 2014
Hokejisté Litvínova na konci roku zatáhli za ruční brzdu a neodjistili ji ani v neděli v Hradci Králové. Po boji padli 1:2 a klesli na třetí místo extraligy. „Domácí asi o ten gól byli lepší,“ uznal hostující útočník Peter Jánský, jediný střelec Vervy.

Litvínov prohrál čtvrté z posledních pěti utkání, v prosinci zatím nastřádal jen 6 bodů. I proto ho na druhé příčce tabulky vystřídala pražská Sparta, která zostudila domácí Brno 8:2. Má 60 bodů, Verva zůstala na 59.

„Už minule jsem říkal, že hlavní cíl je skončit do 6. místa a jít rovnou do play-off. Chceme hrát co nejvýš, netvrdím že ne, ale když nezůstaneme druzí, nebudeme se z toho hroutit,“ poznamenal litvínovský brankář Pavel Francouz, který měl 26 zásahů.

Zápas rozhodla už první třetina, v níž padly všechny tři góly. Hradec dal vedoucí již po patnácti vteřinách z prvního útoku: Šimánek v pádu nahrál Mertlovi, který forhendovým blafákem překonal Francouze. Pár minut nato bylo srovnáno, když Jánský dorazil střelu Kubáta.

Klíčová byla akce z 18. minuty. Klečící gólman Francouz v závaru vykopl puk přímo na volného Janka, který uklízel do odkryté branky.

„Měli jsme špatný začátek. Jezdili kolem nás, jak chtěli, hráli jsme strašně slabě. Nebýt Francouze, prohrávali jsme 1:6,“ čertil se litvínovský asistent Miloslav Hořava. „Od druhé třetiny jsme se zlepšili, ale domácí hráli velmi dobře a ubránili to.“

Litvínovský tlak vrcholil ve třetí třetině, jenže brankář Kantor vyučoval hostující střelce. „Od půlky zápasu jsme víc bruslili, ale nestačilo to,“ posteskl si forvard Jánský.

Když se v závěru zápasu přitvrdilo, hradecký útočník Skokan zbořil Chaloupku a Frola, kterého přimáčkl na mantinel. Otřesený Frolo dohrál. Litvínovu nepomohla ani víc než minutová hra bez brankáře.

„Od druhé třetiny jsme hráli chvílemi netakticky. Jezdili jsme s Litvínovem nahoru dolu, což je s takovým soupeřem nebezpečné,“ řekl hradecký kouč Peter Draisaitl. „Ale na hranici sebeobětování jsme to ubránili.“

Udělat si hezkého Silvestra zkusí Litvínov zítra, v posledním zápase roku hostí od 17.30 sice předposlední, ale neoblíbený Zlín.

1. Třinec 28 14 5 6 3 94:54 58
2. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
3. Kometa 28 15 2 5 6 106:74 54
4. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
5. Hr. Králové 30 11 4 6 9 84:76 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38