Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fandové se bojí "Tittelbacha". Ale my už sport umíme, říkají na Nově

Když Nova získala práva na vysílání olympijského turnaje v hokeji, fandové začali vzpomínat na komentář Václava Tittelbacha. | foto: TV Nova

13 2012
Jakmile ve čtvrtek vyšlo najevo, že se televizní přenosy z olympijského hokeje v Soči objeví na Nově, většina fanoušků si jen povzdechla: "Ach bože..." Svědčí o tom minimálně příspěvky v diskuzích pod články iDNES.cz. "Ano, diváci si bohužel stále spojují Novu s počátky jejího sportovního vysílání v devadesátých letech," posteskl si Marek Kindernay, ředitel tematických kanálů Nova Sport a Fanda.

Téměř legendárními se staly hlavně přebrepty, neznalost a omyly dvojice Václav Tittelbach a Pavel Poulíček, kteří na Nově sport komentovali od jejích začátků v devadesátých letech.

"Ta přihrávka Petra Sýkory byla za červenou čarou, takže nedá se nic dělat. Je to postavení..., je to nedovolené..., přes všechny čáry..., icing, takže puk jde před Hniličku," to je jedna z "památných" hlášek.

Dnes už je však situace jiná a Nova se zázemím redakce Nova Sport chce překvapit i kritické sportovní fanoušky.

Štve vás, že si lidé stále Novu spojují s tímto obdobím?
Samozřejmě, že nás to štve, protože se tu za tu dobu spoustu věcí změnilo. Nova mezitím koupila sportovní kanál a má tady opravdu plnohodnotnou redakci třiceti lidí, kteří dělají sport velmi dlouho a mají odkomentovaných deset let přenosů z NHL, KHL a extraligy. Mrzí nás to, ale je na nás, abychom diváky přesvědčili, že Nova udělala velký kus práce.

NHL děláte už dlouho, ale široká veřejnost to asi nemá tolik v podvědomí.
Široká veřejnost nemá placený kanál Nova Sport. Nemají ho všichni, a proto se setkáváme s podobnými ohlasy. Ale ti, kteří ho znají, tak vědí, že už hokej dělat umíme. Věřím tomu, že je teď nový kanál Fanda přesvědčí, že jsme trošku někde jinde, než to bylo dřív. To víte, že jsme s touhle vlnou trošku počítali, přesto je neuvěřitelné, jak nám dokáže na léta zkomplikovat práci něco, co se vysílalo někdy před patnácti lety.

Známe přebrepty z přenosů

Václav Tittelbach:

  • "Ujčík, Hlaváč, bekhend, gól!"
  • "Tady vidíte naše manželky."
  • "Ta přihrávka Petra Sýkory byla za červenou čarou, takže nedá se nic dělat. Je to postavení..., je to nedovolené..., přes všechny čáry..., icing, takže puk jde před Hniličku."

Pavel Poulíček:

  • "Budeme hrát přesilovku, Čechmánek spěchá na trestnou lavici."
  • "A góóól! 2:0, 3:0, tedy 4:0!"
  • "Branku bychom co nejdříve rádi viděli za zády Sala."

Olympiádu budou sledovat miliony diváků, berete ji jako šanci, jak se té nálepky zbavit?
Přesně tak. Pro nás to je jediná šance, jak zbavit Novu zakletí. Musíme udělat olympiádu co nejlíp, abychom veřejnost přesvědčili. To znamená mít veškerý servis, studia a komentátory na místě a opravdu udělat vše co nejlíp a věřit, že se pověst změní. Jsme na to natěšení a chceme dokázat, že tady není jenom Česká televize. Že sport dokážeme uchopit správně. Je to pro nás výzva a těšíme se na tu práci.

Máte už představu, koho nasadíte na komentování zápasů?
Nějaký svůj základ máme, ale k němu určitě přibudou další odborníci a experti. Pravděpodobně půjdeme podobnou cestou, jakou olympijské hry vysílala Česká televize.

To znamená, že zápasem bude provázet komentátor s expertem a ve studiu bude utkání hodnotit redaktor s dalším odborníkem?
Přesně tak, myslím si, že to bude rozdělené takhle na dvojičky.

Marek Kindernay (zdroj: Nova.cz)

Marek Kindernay (zdroj: Nova.cz)

Máte už v hlavě jména komentátorů? Budou to ti, co nyní dělají NHL?
Ano, máme tam Tomáše Borovce, Filipa Šedivého, Honzu Velarta, Romana Jedličku, Tomáše Lorincze... Těch jmen je tady celá řada. To jsou lidi, kteří o NHL, KHL a extralize i píší, jsou to opravdu experti, žádní amatéři nebo někdo, kdo by s hokejem začínal. Ale nebráním se tomu, že se tady můžou objevit úplně nová jména. Třeba lidé, kteří byli zatím známí jenom z novin a jejichž hlasy dosud nebyly slyšet. Ten tým na olympiádu bude muset být ještě mnohem větší, než ho máme během normálního provozu. 

A pokud jde o experty, tam už máte také představu?
Vidím to tak, že si s sebou do Soči vezmeme dva až čtyři odborníky. Budou to bývalí hokejisté nebo trenéři. Myslím, že český hokej má těch jmen hodně a je kam sáhnout. Navíc máme výhodu v tom, že se během olympiády zastaví liga, takže bude z čeho vybírat.Baví vás vaření?
Baví vás vaření?

Inspirujte se recepty na eMimino.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze