Palát zazářil třemi body, střídající Neuvirth vychytal Philadelphii výhru

Ondřej Palát (vpravo) se se spoluhráči z Tampy raduje z gólu. | foto: AP

13 2017
Hokejisté Tampy ukončili čtyřzápasovou sérii porážek úspěchem 4:2 nad Buffalem, proti kterému se nejvíce dařilo českému reprezentantovi Ondřeji Palátovi (2+1). Ve třetím startu za sebou se gólově prosadil Tomáš Plekanec, ve čtvrtek ale jen zmírnil debakl Montrealu 1:7 s Minnesotou. Střídající gólman Michal Neuvirth vychytal Philadelphii výhru 5:4 po nájezdech proti Vancouveru.

Po čtyřech nezdarech za sebou povzbudil hokejisty Tampy návrat uzdravené brankářské jedničky Bena Bishopa, jenž v domácí partii proti Buffalu pochytal 24 z 26 střel a byl jednou ze tří hvězd u výhry 4:2. Kromě gólmana zámořští novináři z kádru Lightning vyzdvihli útočníky Nikitu Kučerova (1+0) a hlavně první hvězdu Ondřeje Paláta (19:39, +2, 5 střel, 2+1).

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 44z. - 40b. (13+27)
2. David Pastrňák (BOS) 38z. - 31b. (19+12)
3. David Krejčí (BOS) 45z. - 27b. (9+18)
4. Michael Frolík (CGY) 44z. - 25b. (11+14)
5. Jaromír Jágr (FLA) 43z. - 25b. (7+18)
6. Radim Vrbata (ARI) 40z. - 24b. (9+15)
7. Ondřej Palát (TBL) 38z. - 21b. (9+12)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 43z. - 20b. (6+14)
9. Radek Faksa (DAL) 43z. - 18b. (5+13)
10. Martin Hanzal (ARI) 34z. - 15b. (9+6)

Rodák z Frýdku-Místku se poprvé zviditelnil v 6. minutě, kdy byl na konci pohledné přesilovkové kombinace. Číhal u levé tyče Anderse Nilssona a pohotově do odkryté klece vyrovnával na 1:1. Podruhé Palát slavil v 26. minutě, když z prostoru mezi kruhy napálil pod horní tyč odražený puk.

Ještě ve druhé třetině si Palát připsal i třetí bod za asistenci poté, co v 33. minutě po průniku na levém křídle paradoxně ztratil kontrolu nad pukem. V ofenzivě pomáhající bek Victor Hedman se jej však zmocnil a posunul hru na druhou stranu k Nikitu Kučerovovi, který zkušeně zavěsil.

V 51. minutě utkání zdramatizoval snížením útočník Buffala Evander Kane. Při snaze hostů o vyrovnání s šesti hráči v poli ale do prázdné klece zamířil obránce Tampy Anton Strälman a bylo rozhodnuto. Kromě zmiňovaného Paláta výhru v domácím dresu slavil i obránce Andrej Šustr (19:15, -2).

Sérii porážek chtěli ve čtvrtek zastavit i hokejisté Philadelphie, kteří padli dvakrát za sebou a celkově v delším časovém úseku sedmkrát z předešlých osmi partií. Před svými fanoušky přivítali tým ze spodních pater tabulky Západní konference - Vancouver. Jednoduchý zápas ovšem Flyers rozhodně nečekal, což potvrdil i samotný průběh.

Po čtyřiceti minutách hry byl stav 3:4 pro hostující Canucks. Domácí trenér Dave Hakstol se v přestávce rozhodl odvolat Steva Masona a nabudil své svěřence příchodem Michala Neuvirtha. „Soudím, že (Mason) mohl chytit alespoň o jednu střelu navíc. V každém případě nastal čas udělat v týmu nějakou změnu. Neuvirth pak předvedl super práci,“ komentoval brankářskou rošádu.

Český gólman si tak po nedávném návratu z dlouhodobé marodky připsal druhý start a v obou případech nakonec slavil výhru. V sobotu 7. ledna přispěl k vítězství 4:2 nad Tampou a ve čtvrtek pak ve třetí třetině pochytal všech 11 zbývajících střel Vancouveru, který neodolal tlaku domácích. Vyrovnání na 4:4 zařídil v přesilovce z 41. minuty Brayden Schenn.

V prodloužení pak Neuvirth kryl další tři pokusy kanadského celku a bezchybný byl i v rozhodujících nájezdech. Obrat Flyers dokonal jediný úspěšný exekutor v rozstřelu, kapitán Claude Giroux. Mezi neúspěšné střelce se zařadil i Jakub Voráček (19:20, +1, 2 střely, 0+1), jenž si v řádné hrací době připsal jednu asistenci. Obránce Radko Gudas překvapivě zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky.

Z úvodních 40 zápasů sezony vytěžil Tomáš Plekanec z Montrealu na své možnosti jen tři branky. Za poslední tři starty však svou bilanci zdvojnásobil. Po trefách proti Washingtonu (prohra 1:4) a Winnipegu (výhra 7:4) se prosadil i ve čtvrtek proti Minnesotě.

V aréně Xcel Energy Center Plekanec (16:17, -2, 2 střely, 1+0) využil přesilovku v čase 59:51 a alespoň korigoval hrozivé skóre z pohledu Canadiens, kteří padli vysoko 1:7. Všech sedm gólů inkasoval hvězdný brankář Carey Price, jenž proti 24 střelám předvedl 17 zákroků.

Dvakrát se za Wild trefil Nino Niederreiter, tři asistence si připsal na konto bek Matt Dumba a stejný počet bodů bral i centr Eric Staal (1+2).

Bez bodu vyšlo ve čtvrtek české duo Bostonu - David Krejčí (19:33, -1, 1 střela) s Davidem Pastrňákem (17:24, -1, 2 střely). Na ledě Nashvillu se o všem podstatném rozhodovalo ve druhé třetině, kdy domácí dvakrát skórovali. Po zranění a odstoupení Tuukky Raska obě branky inkasoval Zane McIntyre, kterého překonali Austin Watson a Filip Forsberg. Jediným úspěšným střelcem Bruins byl bek Torey Krug.

Celkově sedmidílnou sérii venkovních zápasů ve čtvrtek uzavřeli hokejisté Detroitu startem na ledě Dallasu. Z náročného tripu Red Wings dokázali vytěžit jen dvě výhry, naposledy podlehli Stars s uzdraveným kapitánem Jamie Bennem v sestavě výsledkem 2:5. Jednou asistencí se na tom podílel i centr Dallasu Radek Faksa (15:13, +1, 0+1), Jiří Hudler (10:33, +1, 1 střela) nebodoval. Gólman hostů Petr Mrázek kryl 16 z 20 střel, pátou trefu Stars přidali v závěru po střele Patricka Eavese do prázdné brány.

Výsledky NHL

Philadelphia - Vancouver 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)
15. Konecny, 30. Bellemare, 30. Couturier (Voráček), 41. Schenn, rozhodující sam. nájezd Giroux - 22. a 31. Granlund, 10. D. Sedin, 33. Sutter. Střely na branku: 35:38. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii 25 minut a ze 14 střel neinkasoval. Diváci: 19 757. Hvězdy zápasu: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Granlund, 3. Megna (oba Vancouver).

Ottawa - Pittsburgh 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
6. Ryan, 10. Hoffman, 33. Pyatt, 49. Stone - 40. Sheary. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17 769. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Karlsson, 3. Pageau (všichni Ottawa).

Tampa Bay - Buffalo 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 6. a 26. Palát
, 33. Kučerov (Palát), 40. Stralman - 3. Moulson, 51. E. Kane. Střely na branku: 29:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. Kučerov, 3. Bishop (všichni Tampa Bay).

Nashville - Boston 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
22. Watson, 38. Forsberg - 29. Krug. Střely na branku: 19:36. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Watson, 3. Forsberg (všichni Nashville).

Minnesota - Montreal 7:1 (1:0, 3:0, 3:1)
38. a 55. Niederreiter, 3. Folin, 27. E. Staal, 28. Schroeder, 44. Zucker, 47. Suter - 60. Plekanec. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19 104. Hvězdy zápasu: 1. Scandella, 2. Spurgeon, 3. Dubnyk (všichni Minnesota).

Dallas - Detroit 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
4. Korpikoski, 24. Ritchie (Faksa), 36. Klingberg, 37. Johns, 59. Eaves - 15. Nyquist, 16. Zetterberg. Střely na branku: 21:33. Brankář Mrázek odchytal za Detroit 57:17 minuty, inkasoval čtyři branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Ritchie, 2. Klingberg (oba Dallas), 3. Nyquist (Detroit).

Colorado - Anaheim 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
6. MacKinnon - 4. Silfverberg, 7. Rakell, 27. Kesler, 59. Perry. Střely na branku: 34:32. Diváci: 14 589. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Rakell (oba Anaheim), 3. MacKinnon (Colorado).

Edmonton - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
21. Sekera, 53. Maroon, 62. Draisaitl - 19. Zajac, 40. Santini. Střely na branku: 34:18. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Hall (New Jersey).

Los Angeles - St. Louis 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
4. a 25. Muzzin, 26. a 40. Pearson, 19. Lewis - 28. Stastny. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Muzzin, 2. Pearson, 3. Carter (všichni Los Angeles).