Pardubice dál vítězí, na jihu narazila Slavia

• 36
Pod vedením nové trenérské dvojice Šejba - Lubina se hokejisté Pardubic rozjeli. Po páteční upachtěné výhře v prodloužení nad Kladnem zdolali v utkání 27. kola hokejové extraligy Karlovy Vary 2:0. Po úspěšné domácí sérii tvrdě narazila Slavii. V Českých Budějovicích nevstřelila ani branku a prohrála 0:3.

Slavii stále scházel brankář Adam Svoboda. Extraligový lídr už vede před Českými Budějovicemi jen o bod. A to mají Jihočeši k dobru vzájemný duel s Libercem, který se bude na severu Čech dohrávat 9. prosince.

Liberec i potřetí v sezoně zdolal v severočeském derby nováčka z Ústí nad Labem, tentokrát 3:0. Zápas začal netradičně už ve tři odpoledne a nesl se v mikulášském duchu: kdo přišel převlečen za čerta, mikuláše či anděla, dostal vstupenku za padesát procent a navrch dárek.

Ústí se po porážce propadlo na poslední místo tabulky. Díky lepšímu skóre ho předstihlo Kladno, jež vyhrálo 3:0 v Třinci.

Třinci nepomohla ke zlomení bídné série ani změna na trenérském postu, kdy Pavla Marka nahradil Břetislav Kopřiva, ani angažování olympijského vítěze z Nagana Davida Moravce.

Vítkovice uštědřily pořádný výprask Plzni, smetly Západočechy jednoznačně 6:0. Celý zápas v plzeňské brance vytrpěl Kamil Jarina, náhradník Romana Málka. Dvěma góly se blýskl Viktor Ujčík.

Sparta oplatila Zlínu na jeho ledě úterní domácí prohru. Na stadionu Luďka Čajky uspěla a vyhrála 3:2. Vítěznou branku Sparty vstřelil Ľubomír Vaic.

Zatímco Litvínov na ledě soupeřů strádá a stále čeká na první vítězství, v domácím prostředí se mu daří. Znojmo Severočeši porazili 4:1, dvěma góly a asistencí se na výhře podílel Vojtěch Kubinčák.

Pardubice - Karlovy Vary 2:0
Pardubice za první tříbodovou výhrou pod vedením nových trenérů táhli gólman Lašák a druhý útok. V 27. minutě dostal soupeře pod velký tlak. Mezi kruhy se už chystal vypálit střelec prvního gólu Tvrdík, byl však faulován. V ponechané výhodě ukázal Pucher svůj přehled. Z klubka hráčů si vytáhl puk, nabruslil s ním k pravé tyči karlovarské branky a bekhendem zamířil po horní tyč. Svůj tým, který zanedlouho poté přišel o zraněného Sýkoru, poslal do vedení 2:0.

Jiří Šejba (Pardubice): "Zaměřili jsme se spíš na obrannou činnost, chtěli jsme zahušťovat střední pásmo. Zkoušeli jsme nové založení akcí a ze začátku utkání se to trochu dařilo. Ale potom kvůli tomu, že jsme hráli hodně oslabení, jsme se soustředili na obranu. Soupeř nás hodně přehrával, ale dneska podal vynikající výkon Lašák."
Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Myslím, že jsme podali dneska dobrý výkon a o to víc mrzí porážka. Je to bohužel druhý zápas po sobě, kdy jsme nedali gól, přestože těch šancí jsme měli dost. Doufám, že jsme si tu střeleckou smůlu dneska vybrali a v dalších zápasech se nám už bude zase střelecky dařit."

Branky a nahrávky: 11. Tvrdík (Somík), 27. Pucher (Tvrdík). Rozhodčí: Homola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 8:4, navíc Pech (Karlovy Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 8105. Třetiny: 1:0, 1:0, 0:0.

Pardubice: Lašák - Snopek, Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, Kolář II - P. Sýkora, Rolinek, Pivko - Tvrdík, Pucher, Somík - Ondřej, Hlinka, Koukal - Bláha, Zohorna, Starý. Trenéři: Šejba a Lubina.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Grof, Duben, Jiří Hanzlík, Němec, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Milan Procházka, Pech, Hluchý - Bahenský, Padělek, Kuběna. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

České Budějovice - Slavia 3:0
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Utkání víkendu, souboj druhého s prvním, splnilo očekávání. České Budějovice udolaly v zápase plném soubojů a úsilí ve výborné atmosféře Slavii 3:0. Střet dvou v současnosti nejlepších týmů extraligy se lámal ve druhé třetině. Sedmnáctiletého mladíka Furcha, který už podruhé zastoupil nemocného Adama Svobodu, prvně překonal Sailer, těsně po skončení trestu slávistického beka Kadlece. Ještě do druhé přestávky ustanovili konečné skóre Květoň a Kůrka. Z rozhlasu na stadionu zněla za stavu 3:0  píseň o červené růžičce. V samotném závěru se diváci dočkali i ostré rvačky bez rukavic, ve které Brabenec udolal Žižku.

Josef Jandač (České Budějovice): "V první třetině to z naší strany nebylo úplně ono, nedokázali jsme se prosadit, neměli patřičný pohyb a soupeř nás moc do šancí nepouštěl. V druhé třetině se to hodně zlepšilo, vytvořili jsme si tlak a dokázali proměnit přesilovky. Jak jsme odskočili na tři góly, tak třetí třetinu jsme si potom pohlídali."
Jiří Kalous (Slavia): "Pro diváka to bylo atraktivní utkání a hodně šancí bylo na obou stranách. My jsme bohužel nevstřelili branku, což byl jeden z důvodů dnešního skóre, jenž vyznělo v náš neprospěch. Druhým důvodem bylo, že jsme se zbytečně vyfaulovali a soupeř toho v přesilových hrách využil. Získal tak dostatečný náskok, aby si pohlídal hru a dotáhl to do vítězného konce. Přesto myslím, že jsme neodehráli špatné utkání."

Branky a nahrávky: 28. Sailer (Vydarený), 34. L. Květoň, 39. Kůrka (Brabenec). Rozhodčí: Husička - Bryška, Chytil. Vyloučení: 7:6, navíc Kadlec, Žižka (oba Slavia) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 3:0, 0:0.

České Budějovice: Turek - Sičák, Frolo, Toman, Gřegořek, F. Novák, Vydarený - Kůrka, V. Hübl, Veselý - M. Hudec, Brabenec, Mertl - Sailer, Šimánek, Hřebejk - L. Květoň, Vak, Kotrla. Trenéři: Jandač a M. Černý.
Slavia: Furch - Kadlec, Žižka, Němeček, Kolařík, Sloboda, Drtina, Vašíček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Micka, Rataj, Sup - Borovanský, Červenka, Vondrka - Duda, V. Růžička ml., Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Třinec - Kladno 0:3
O tom, že premiéra nového kouče Břetislava Kopřivy i Davida Moravce v třineckém dresu bude neúspěšná, rozhodla přesilovka Kladna čtyři proti třem. Právě v ní Martin Procházka tečoval střelu Ševce od modré a hosté ve 28. minutě vedli 2:0. V tu chvíli se Třinečtí zlomili. Ještě více znervózněli a propadali při zakončování. Nejblíže gólu byl Moravec, který dvě minuty před koncem trefil tyč. Třinečtí prohráli čtvrtý domácí zápas v řadě a naplno nebodovali už dlouhých devět zápasů.

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Nasazení z naší strany bylo od druhé třetiny dobré a vydali jsme hodně sil. Nebylo tam ale nic navíc. Když jsme se do šance přeci jen dostali, tak jsme ji neproměnili. Zlomilo nás dlouhé oslabení, ve kterém jsme inkasovali druhý gól. Musíme hodně pracovat."
Zdeněk Müller (Kladno): "Podali jsme bojovný výkon a poprvé si odvážíme tři body z venku. Hráči dali do utkání vše, co v nich je. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany, kterou perfektním výkonem podporoval gólman Orct. Rozhodla třetí část, kdy jsme hráli šestkrát v oslabení a přežili jsme to bez inkasovaného gólu."

Branky a nahrávky: 9. Martin Procházka (Nádašdi), 28. Martin Procházka (Ševc), 60. Bělohlav (Kalla). Rozhodčí: Ország (SR) - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:11. Využití: 0:1. Diváci: 3044. Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1.

Třinec: Čechmánek - Pácal, Kroupa, Andersons, Výtisk, Sekeráš, Seman, Malec - D. Moravec, Skořepa, Tomík - Tomas, Štefanka, Zálešák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Steber, Kolusz, Korhoň. Trenéři: Kopřiva a Juřík.
Kladno: Orct - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Schnabel, Ševc, Šmach - Gulaš, Patera, Martin Procházka - Z. Nedvěd, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Tomajko. Trenéři: Müller a Kasík.

Vítkovice - Plzeň 6:0
Plzeň zlomila hra při nestejném počtu hráčů na ledě. Domácí hokejisté dokázali využít tři přesilové hry, jednou skórovali při signalizované výhodě a jednou v oslabení. Vítkovice tak uťaly sérii osmi zápasů v řadě, v nichž Plzeňští bodovali. "Všichni naši hráči měli špatný den," smutnil asistent plzeňského trenéra František Černý po potupném výprasku 0:6. Zmar hostů dokonal domácí gólman Prusek, který vychytal pro Vítkovice první nulu v sezoně.

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Od prvního střídání bylo jasné, že mužstvo opravdu chce. Dali jsme dva šťastné góly z přesilovek a to nám samozřejmě hodně nahrálo. Mužstvo pak hrálo v pohodě. Markantní rozdíl proti minulým zápasům byl ale v tom, že znovu nastoupili Kuboš a Gulaši. Zpevnili obranné řady, jejich jistota byla hodně znát."
František Černý (Plzeň): "My jsme dneska měli špatný den, počínaje gólmanem přes všechny ostatní hráče. Ukázalo se, že když nemáte trochu štěstí a nedáte úvodní gól, je to pak složité. Dvě branky v první třetiny rozhodly, my jsme si potom ještě vypracovali příležitosti, ale bohužel nám tam nic nepadlo. Všechno prostě dneska bylo špatně. Gólman Málek měl střevní problémy, proto nenastoupil. Při rozbruslení říkal, že to nejde, protože jsme tady měli i třetího gólmana, ani se nesvlékl do výstroje."

Branky a nahrávky: 5. Jurečka (Burger), 11. Gulaši (R. Hubáček), 23. Ujčík (Heš), 47. Klimek (Ujčík), 52. Ujčík (Klimek), 56. R. Hruška. Rozhodčí: Minář - Tošenovjan, Lederer. Vyloučení: 10:13. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3241. Třetiny: 2:0, 1:0, 3:0.

Vítkovice: Prusek - Jurečka, Gulaši, Ovčačík, Trnka, Kuboš, Heš - R. Hubáček, Burger, P. Hubáček - Káňa, R. Hruška, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Klimek - Tomášek, Mikula, Köhler. Trenéři: Fryčer, Daneček a Bolek.
Plzeň: Jarina - Jasečko, Dobrovolný, L. Martinec, Cartelli, Benák, Dresler, Derner, Čakajík - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Šindel, Kubalík. Trenér: Kučera a Černý.

Zlín - Sparta 2:3
Sedmnáct. Takový byl počet vyloučených zlínských hráčů. Sparta ze spousty přesilovek vytěžila všechny tři své branky. Domácí sice dvougólovou ztrátu dokázali srovnat díky zlepšenému výkonu na přelomu druhé a třetí třetiny, hosté ale rozhodli přímočarou akcí ze 47. minuty. Založil ji kolmou přihrávkou z obranné třetiny Vykoukal, který našel na modré čáře rozjetého a nepokrytého Vaice, který se sám proti Bieglovi lehce prosadil. "Zápas jsme si prohráli vlastní hloupostí, když rozhodčí nasadí metr, tak se mu musíme přizpůsobit," zlobil se domácí asistent Jaroslav Stuchlík.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Z naší strany byla první třetina studená. Do utkání jsme se dostali až v polovině, kdy jsme dali do hry více 'srdíčka'. V okamžiku, kdy jsme mohli srovnat stav, tak jsme byli zbytečně vyloučeni. Udělali jsme hodně hloupé fauly a vlastní hloupostí jsme duel prohráli. Nedokázali jsme se přizpůsobit měřítku rozhodčího."
Marián Jelínek (Sparta): "Dnešní duel připomínal vypjaté souboje v play-off. Zlín se namlsal třemi body z úterního zápasu v Praze. Den před zápasem se trenéři sešli s rozhodčími a byla nastolena určitá úprava pravidel. Zaslouženě jsme zápas vyhráli a jsme spokojeni, že vezeme z Moravy tři body za výhru."

Branky a nahrávky: 39. Balaštík (Leška), 43. Barinka - 19. J. Nedvěd (P. Nedvěd), 32. Sivek (Vaic), 48. Vaic (Vykoukal). Rozhodčí: Polák - Michal Čech, Dřínovský. Vyloučení: 17:11, navíc Vykoukal 10 min, Hromas (oba Sparta) do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 4762. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1.

Zlín: Biegl - Hamrlík, Galvas, Klouček, Zubíček, Vosátko, Lučka, Nosek, Ďurák - Balaštík, Leška, Záhorovský - Ondráček, Martin Čech, Rachůnek - Barinka, Mokrejš, Andrašovský - Kubiš, Balán, F. Čech. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Sparta: Altrichter - Černošek, Jerofejevs, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Vykoukal, Tabaček, Cunik - Vaic, P. Nedvěd, Hromas - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, Podlešák, Mrňa. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Litvínov - Znojmo 4:1
Rozhodl Jenáčkův gól v oslabení. Znojmo ve druhé třetině vrátila do hry Kucharczykova trefa na 2:1, ale po necelých čtyřech minutách ujel v oslabení Jenáček a zajistil domácím rozhodující dvoubrankové vedení. Litvínov doma slavil podeváté v řadě. Žlutou dvoustovku nad hlavami rozvinuli na startu utkání litvínovští fanoušci. K jubilejní trefě v černožlutém dresu tak vyzývali útočníka Roberta Reichla. Kapitán je vyslyšel ve 28. minutě, kdy zvyšoval na 2:0.

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Myslím, že náš dnešní výkon nebyl zrovna z nejlepších. V minulých zápasech jsme hráli určitě lépe. Rozhodla naše třetí branka, kterou jsme vstřelili v oslabení."
Pavel Hynek (Znojmo): "Odjíždíme zklamáni. Určitě jsme měli alespoň na bod. Chtěli jsme přerušit domácí vítěznou sérii, ale nepovedlo se nám to."

Branky a nahrávky: 19. Kubinčák (Lukeš), 28. Reichel (Šlégr), 39. Jenáček (Kubinčák), 60. Kubinčák - 35. Kucharczyk (Jareš). Rozhodčí: Šír - Guth, Rittich. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4020. Třetiny: 1:0, 2:1, 1:0.

Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Poživil, Hranáč, Punčochář, Skuhrovec, Tůma, Vobořil - Černý, Reichel, Lukeš - Jenáček, Branda, Kubinčák - Sklenička, Benda, Trávníček - Machulda, Rindoš, Bednařík. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.
Znojmo: Trvaj - Jareš, Kříž, Bičánek, Mudroch, Chvátal, Kotaška, od 21. navíc Švrček - Selingr, Dopita, Kucharczyk - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - Plášek, Beroun, Erat - od 41. navíc M. Růžička. Trenéři: V. Sýkora a Hynek.

Liberec - Ústí 3:0
Zápasy rozhodly povedené přesilovky. Domácí z nich vstřelili všechny góly. Stalo se tak v průběhu šesti minut v prostřední části hry. Liberec od začátku zasypával ústeckou branku množstvím střel. První z nich se ujala až v polovině zápasu, kdy si Blatný najel z rohu mezi kruhy a trefil Šachla, od jehož ruky se puk šťastně odrazil za záda jinak vynikajícího Přikryla. "Sice jsme dostali všechny góly v oslabení, ale naše fauly vyplývaly z aktivity a pohybu Liberce," uznal ústecký kouč Vladimír Evan.

Vladimír Čermák (Liberec): "My jsme dnes potřebovali přerušit sérii nezdarů, které nás potkaly. Jsem rád, že se mám utkání povedlo. To, co jsme si před ním řekli, to hoši plnili. Samozřejmě, že z našeho tlaku mělo i Ústí šance, ale brankář Fikrt nás podržel."
Vladimír Evan (Ústí nad Labem): "Domácí dnes od začátku utkání ukázali své kvality a byli po celý zápas lepším mužstvem. My jsme sice dostali všechny góly v oslabení, ale fauly vyplynuly z aktivity domácích. Z velkého pohybu."

Branky a nahrávky: 30. Šachl (Blatný), 36. Klimenta (Krstev), 36. L. Čermák (Pletka). Rozhodčí: Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:13, navíc Janků, Hašek (oba Ústí nad Labem) oba 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 5386. Třetiny: 0:0, 3:0, 0:0.

Liberec: Fikrt - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Holub - L. Čermák, Kašpařík, V. Nedorost (26. Vantuch) - Klimenta, Plodek, Víšek - S. Procházka, Šachl, Bartovič - Blatný, Dušek, Pletka. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.
Ústí nad Labem: Přikryl - Gýna, Vágner, Novotný, Hořava, Pojkar, Zápotočný, Ficenc, J. Evan - Janků, Pazourek, Klimt - V. Novák, Martinec, Šaffer - Šagát, Špirko, Klobouček - F. Mrázek, A. Nedorost, Hašek. Trenéři: V. Evan a M. Mach.

14. Slovan Ústečtí Lvi 27 3 6 4 14 54:98 25

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.

Domácí Lukáš Květoň padá v souboji se slávistickým Růžičkou a Drtinou.

Českobudějovický útočník Tomáš Kůrka střílí brankáři Slávie Dominiku Furchovi v devatenácté minutě druhé třetiny třetí gól.

Ústecký brankář Přikryl kryje kotouč před hráči domácího Liberce.

Michal Tvrdík z Pardubic dává úvodní branku utkání proti Karlovým Varům.

Karlovarský Libor Pivko rozehrává akci na ledě Pardubic, které vyhrály 2:0.