Pardubický Kanaďan zářil v New Jersey

13 1999
N e w Y o r k - Pět českých jmen se objevilo ve střelecké statistice pátečních zápasů Národní hokejové ligy, přičemž v případech Patrika Eliáše z New Jersey a Pavla Kubiny z Tampy to byly jejich první letošní gólové zápisy. Potřetí v sezoně se trefil chicagský Josef Marha, počtvrté obránce Petr Buzek z Atlanty a už počtrnácté kapitán Pittsburghu Jaromír Jágr.

Tučňáci si odvezli z Detroitu bod za remízu v normální hrací době. Z vítězství se nakonec radovali domácí hokejisté, když už po 36 sekundách prodloužení obešel Sergej Fjodorov obránce Šlégra a poslal puk za Aubinova záda. Pittsburgh sice po Jágrově brance v první třetině krátce vedl, nakonec si však vynutil prodloužení díky gólu Titova v předposlední minutě, na němž se asistencemi podíleli Jágr a Straka. V deseti uplynulých zápasech vyhrál Pittsburgh jen jednou a v tabulce Atlantické divize je čtvrtý. Jágr je však jediným hokejistou v letošní lize, který si v každém utkání připsal alespoň jeden bod.

Střelecký účet zápasu New Jersey proti Atlantě otevřel v osmé minutě Eliáš, utkání se však nakonec změnilo v galapředstavení jeho pardubického spoluhráče z počátku sezony Brendana Morrisona. Ten přihrál na dvě branky a v 35. minutě sám zvýšil už na 5:0. Hosté, nováček a zároveň také nejslabší celek letošní NHL, neměli proti rozjetým Devils šanci, o dění na ledě názorně vypovídá i čtyřicítka střeleckých pokusů domácích hokejistů proti pouhým 13 střelám Thrashers. Až 58 vteřin před třetí sirénou překazil Martinu Brodeurovi myšlenky na osmatřicátou vychytanou nulu v kariéře přesně vypálený puk z Buzkovy hokejky.

V brance St. Louis se opět objevil Roman Turek, kryl třicet střel a Blues vybojovali bod v duelu proti Edmontonu. Mistra světa z Vídně překonal nejprve Guerin z přihrávky Romana Hamrlíka a ve druhé třetině ještě obránce Smith, ale domácí pokaždé vyrovnali.

Buffalo sice začalo na ledě Tampy výborně a už po 45 vteřinách vedlo zásluhou ligového nováčka Maxima Afinogenova, ale nakonec si neodvezlo ani bod. Na 1:1 vyrovnal v oslabení Martins po Svobodově asistenci, vítězný třetí gól domácího celku pak Bironovi vstřelil krátce před koncem druhého dějství letošní
mistr světa Kubina.

Detroit - Pittsburgh 3:2 po prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 17. Lapointe, 49. Lidström, 61. Fjodorov - 15. Jágr (Lang), 59. Titov (Straka, Jágr). Střely na branku: 22:19. Diváci: 19.983.

New Jersey - Atlanta 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)
Branky: 8. Eliáš, 15. Lemieux, 17. Arnott, 23. Němčinov, 35. Morrison - 60. Buzek. Střely na branku: 40:13. Diváci: 14.202.

Tampa Bay - Buffalo 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 11. Martins (Svoboda), 26. Sillinger, 39. Kubina, 46. Tucker - 1. Afinogenov (Grošek), 23. Barnes (Varaďa). Střely na branku: 28:30. Diváci: 14.035.

St. Louis - Edmonton 2:2 (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 19. Turgeon, 55. McAlpine - 14. Guerin (Hamrlík), 32. Smith. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15.671.

Chicago - New York Islanders 5:0 (4:0, 1:0, 0:0)
Branky: 5. a 24. Amonte, 2. Marha, 8. Atcheynum, 17. Cote. Střely na branku: 19:24. Diváci: 16.722.

Phoenix - Vancouver 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Branky: 37. Adams, 50. Alatalo - 32. Aucoin, 33. Näslund, 34. Schaefer. Střely na branku: 35:21. Diváci: 13.939.